Události v Kazachstánu budou mít dlouhodobější a bezpečnostní důsledky, řekl Lipavský

Události v Kazachstánu včetně zahraniční intervence budou mít dlouhodobější a mezinárodní bezpečnostní důsledky. Na dnešním jednání sněmovního zahraničního výboru to řekl ministr zahraničí Jan Lipavský (Piráti). Středoasijská země se podle něj vypořádává s nejrozsáhlejší vnitropolitickou krizí za dobu své nezávislosti.

Jan Lipavský (vlevo) na jednání vlády.

Nepokoje v Kazachstánu začaly 2. ledna jako nenásilné protesty proti zdražení pohonných hmot, později ale dav zaútočil na vládní budovy v několika městech. Režim nakonec masové demonstrace krvavě potlačil. Prezident Kasym-Žomart Tokajev povolil střelbu do demonstrantů ostrými náboji a požádal Rusko a další postsovětské státy o vojenskou pomoc. Podle oficiálních údajů zahynulo nejméně 225 lidí.

"Ačkoli vládní zdroje deklarují postupnou normalizaci situace a ozbrojené síly Organizace Smlouvy o kolektivní bezpečnosti odjíždějí ze země, je stále patrné, že události včetně zahraniční intervence budou mít dlouhodobější a mezinárodní bezpečnostní implikace," řekl Lipavský. Ve středu informovala agentura TASS na základě vyjádření ruského ministerstva obrany, že Kazachstán opustily poslední ruské jednotky, které Moskva do středoasijské země vyslala.

V zemi byl v době nepokojů na dva týdny vyhlášen výjimečný stav, v různé intenzitě byl vypínán internet, čímž veřejnost ztratila přístup především k neoficiálním informacím, zmínil Lipavský. "Vypínání internetu je praktika, která se v Kazachstánu dělá dlouhodobě, typicky například v průběhu voleb," dodal.

Stabilita Kazachstánu je podle Lipavského do velké míry iluzorní. Pravděpodobně se podle něj vyjednává mezi rodinou bývalého prezidenta Nursultana Nazarbajeva a s ní spřízněnými podnikatelskými kruhy a současnou vládou reprezentovanou prezidentem Tokajevem. "Kazachstán je pro danou chvíli vizuálně stabilizován, situace je nepřehledná, vnímáme určité napětí. Jednoznačně je to známka toho, že režim a vládnoucí elity odmítly jakoukoli snahu o reformu, která by mohla bránit vzrůstajícímu sociálně-politickému napětí," poznamenal ministr.

Lipavský připomněl dřívější prohlášení ministerstva zahraničí, které vyzvalo všechny strany nepokojů v Kazachstánu k ukončení násilností a řešení situace s respektem k zákonům a lidským právům. Zopakoval, že v zemi se nachází zhruba 30 českých občanů. Resort nemá informace, že by v době eskalace nepokojů byl někdo z nich ohrožen.

Zahraniční výbor dnes vzal informace ministra na vědomí, jiné usnesení k záležitosti nepřijal.

Zeman, Čaputová a další prezidenti odmítli anexi okupovaných ruských území

02.10.2022 10:44 Devět prezidentů zemí střední a východní Evropy, včetně Miloše Zemana, ve společném prohlášení…

Dočasnou ochranu za poslední týden získalo 3152 Ukrajinců

02.10.2022 10:05 Dočasnou ochranu v Česku za uplynulý týden získalo 3152 uprchlíků před válkou na Ukrajině, je to o…

Šíření covidu nadále zrychluje, přibyli hospitalizovaní i vážně nemocní

02.10.2022 08:50 Šíření covidu-19 v Česku nadále zrychluje. V sobotu testy v Česku potvrdily 667 případů koronaviru,…

Návrh ANO na širší osvobození od koncesionářských poplatků u vlády asi…

02.10.2022 08:44 Zejména kvůli zásadním dopadům na příjmy České televize a Českého rozhlasu kabinet Petra Fialy (ODS…

Vláda nejspíš neupraví povinnosti nezaměstnaných vůči úřadům práce

02.10.2022 08:33 Návrh poslanců opozičního hnutí ANO na úpravu povinností nezaměstnaných lidí vedených na úřadech…

Spolu má velkou budoucnost, řekl Fiala po úspěchu ve volbách. Babiš…

01.10.2022 20:25 Aktualizováno ládní koalice Spolu (ODS, TOP 09 a KDU-ČSL) získala při započtení všech podporovaných kandidátů při…

Místopředseda TOP 09 Czernin obhájil mandát senátora

01.10.2022 20:22 Aktualizováno Senátorem ve volebním obvodu Jičín bude opět Tomáš Czernin (TOP 09). Ve 2. kole senátních voleb…

Senátní volby ovládla vládní ODS, získala celkem osm mandátů

01.10.2022 19:18 Aktualizováno Vítězem letošních senátních voleb se stala ODS, získala osm mandátů z 27. Šest křesel vybojovala…

Fiala: Koalice Spolu oznámí svůj postup ohledně kandidáta na Hrad v úterý

01.10.2022 19:15 Koalice Spolu oznámí svůj postup ve výběru prezidentského kandidáta v úterý 4. října. Na dnešní…

Druhé kolo senátních voleb je podle politologů úspěchem stran vládní…

01.10.2022 18:08 Druhé kolo senátních voleb je úspěchem stran vládní koalice a porážkou pro hnutí ANO. Výsledky ale…

Související:

Nejnovější