Uhlí musí být jen dočasnou pomocí při energetické krizi. Evropa by se měla zaměřit na rozvoj obnovitelných zdrojů. Dnes zveřejněný návrh podle nich nedosahuje spravedlivé strategie snižování poptávky po energii, která by dostatečně podpořila přechod na energii z čistých zdrojů. Plán se zaměřuje na podporu fosilních zdrojů až příliš. V tiskových zprávách to uvedly ekologické organizace Hnutí Duha a Greenpeace.
Země Evropské unie by měly kvůli očekávanému výpadku dodávek ruského plynu omezit během nadcházející topné sezony spotřebu plynu o 15 procent. Navrhla to dnes Evropská komise v rámci sady opatření, která mají členským zemím mimo jiné prostřednictvím vzájemné solidarity zajistit dostatek plynu pro domácnosti a klíčové provozy.
Podle Greenpeace se plán až příliš zaměřuje na podporu fosilních zdrojů, jako jsou ropa a uhlí a zajištění financování průmyslu, přičemž přehlíží škodlivé dopady neudržitelných zdrojů energie na klima. "Není pochyb, že Evropu čeká náročná zima. Čekali jsme, že Evropská komise představí plán spravedlivého snižování energie pro všechny. Plán, který nám byl představen, znamená spíš zelenou pro průmysl, aby se vrátil k neudržitelným zdrojům energie, jakými jsou ropa a uhlí," uvedla koordinátorka klimatické kampaně Greenpeace Miriam Macurová.
Podle ní domácnosti, jejichž výdaje na energie se drasticky zvýšily, však zůstaly bez reálné podpory a bez konkrétního plánu. "Je nevyhnutelné, aby současná diverzifikace energetických zdrojů byla jenom dočasným řešením a aby se zároveň řešila současná energetická krize strategicky s důrazem na klimatické cíle – výstavbou obnovitelných zdrojů energie, zamezením plýtváni energiemi a energetickými úsporami," dodala.
Hnutí DUHA nerozporuje nutnost zajistit vyšší výrobu z uhelných zdrojů a udržení výroby jaderných reaktorů. Při využívání uhlí bez dodržování emisních limitů však musí české právní předpisy zajistit, že úlevy nebudou zneužívány pro zvyšování znečištění ze zdrojů, které jsou schopné limity dodržovat. Stejně tak musí být tento bezprecedentní krok zpět v ochraně zdraví dočasný a časově omezený na jednu až dvě sezony a navázán na vyhlášení nouzového stavu.
"Jsme ve válce a příprava na letošní zimu vyžaduje také využití jaderných a uhelných kapacit. Stát musí zajistit, že při spalování uhlí nebudou zbytečně překračovány normy pro ochranu zdraví lidí a bude se tak dít jen za nouzového stavu a maximálně jednu až dvě sezony. Hlavním tahounem zvýšeného využívání uhlí je už nyní trh. Vláda se naopak musí soustředit na rychlé krizové úspory energie, omezování spotřeby či odsunutí výroby," uvedl vedoucí energetického programu Hnutí Duha Jiří Koželouh.
Strategickými zbraněmi v energetické válce i zajištění sociálně únosných nákladů na energetické potřeby jsou podle něj obnovitelné zdroje, komunitní energetika a energetická efektivita. "Musíme je nasadit rychle a masivně," dodal. Podle Hnutí Duha se zároveň česká vláda musí soustředit zejména na maximální úspory energie a rychlý a masivní rozvoj obnovitelných zdrojů.
Česká televize se v den konání jednodenní výstražné stávky stala terčem ostré kritiky a nařčení z cenzury písničkáře Jaromíra Nohavici, jenž zpíval hymnu během jednoho mezistátního sportovního utkání. Diváci ho totiž zpívat neviděli. Jak se to stalo?
Rozsáhlá policejní akce probíhá od úterního rána ve středních Čechách i na dalších místech. Pátrá se po ozbrojeném pětapadesátiletém muži ve vozidle Škoda Fabia, do akce byla povolána i zásahová jednotka.
Smutná zpráva dnes přišla z jednoho z oblíbených českých rádií. Ve věku 37 let zemřela Bára Tlučhořová, někdejší moderátorka Radia Kiss, která v posledních několika letech sváděla nerovný boj s vážnými zdravotními problémy.
V Česku právě probíhá extrémně teplotně nadprůměrný týden, vyplývá z výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Další týdny už by měly být přece jen chladnější, zároveň se očekává prohlubování sucha.
V Česku už se řeší možná nová známost tenisty Tomáše Macháče, zatímco na Slovensku se stále probírá jeho rozchod s tamní zpěvačkou Emmou Drobnou. Někdejší vítězka SuperStar se nejprve nechtěla vyjadřovat, ale nakonec mlčení prolomila.
Prezident Petr Pavel nemá být podle rozhodnutí vlády součástí delegace na letním summitu NATO v Turecku. V čele delegace bude premiér Andrej Babiš (ANO). Pavel dříve nevyloučil podání kompetenční žaloby, pokud nebude členem delegace.
Pavel Vítek si letošní červen představoval jinak, ale dosud jeho většinu strávil v nemocnici. Nyní už je doma, kde se ale nadále zotavuje z vážných zdravotních problémů, které ho potkaly. Jak na tom zpěvák podle vlastních slov je?
Britský premiér Keir Starmer dal za pravdu spekulacím z posledních dní, když v pondělí oznámil rezignaci na post ministerského předsedy. Informovala o tom britská BBC. Starmer skončí i v čele labouristů, které v následujících dnech a týdnech čeká hledání nového lídra.
Meteorologové i na začátku dalšího červnového týdne varují před tropickým počasím a jinými nebezpečnými jevy. Kromě vysokých teplot v části Česka hrozí v pondělí opět i silné bouřky, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dvacet let už spolu Marek Eben a Tereza Kostková moderují StarDance. Většina diváků je za to ráda, ale v posledních letech se objevila i kritika některých Ebenových komentářů. Co jim říká známá moderátorka a herečka?
V Česku byl uplynulý červnový víkend na řadě míst velmi bouřlivý. Bouřky se vyskytly prakticky jen v Čechách, na Moravě a ve Slezsku byly velmi výjimečné. Došlo na kroupy, které mnohde způsobily škody. Místy také vydatně pršelo, zaznamenány jsou i úhrny přes 100 milimetrů.
Velkým tématem posledních dní byly koncerty Ewy Farne na fotbalovém stadionu pražské Slavie v Edenu. Událost si nenechaly ujít nejrůznější známé osobnosti, včetně Heleny Vondráčkové. Legendu české popmusic ostatně čekají show na stejném místě v příštím roce.