Ukrajina a Rusko se opět obviňují z ostřelování Záporožské elektrárny

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna, foto: Energoatom
ČTK 6. září 2022 14:36 | akt. 6. září 2022 21:43
Sdílej:

Ukrajina a Rusko se vzájemně obviňují z dalšího ostřelování Záporožské jaderné elektrárny. Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE) dnes přitom vyzvala obě strany k ustanovení ochranného pásma okolo zařízení.

Ruské ministerstvo obrany dnes uvedlo, že ukrajinské síly do okolí elektrárny a blízkého města Enerhodar odpálily 15 střel. Ukrajinský starosta Enerhodaru Dmytro Orlov na telegramu napsal, že městem dnes otřásla exploze a způsobila přerušení dodávek vody a elektřiny. Večer ohlásil další výbuchy.

"Za posledních 24 hodin ukrajinské ozbrojené síly patnáctkrát vystřelily na město Enerhodar a na areál Záporožské jaderné elektrárny," uvedlo ruské ministerstvo. Podle něj do areálu elektrárny dopadly tři střely, jedna z nich blízko nádrží na vodu u druhého reaktoru. Člen Ruskem dosazené správy Záporožské oblasti Vladimir Rogov tvrdí, že do areálu elektrárny dopadlo sedm střel.

Ukrajinský starosta Enerhodaru napsal, že po poledni městem otřásl silný výbuch a že obyvatelé jsou aktuálně bez dodávek vody a elektřiny.

"Momentálně se Enerhodarem ozývají exploze. Provokace pokračují. Okupanti nás ostřelují," napsal Orlov dnes večer na telegramu.

Informace o útocích od obou válčících stran nelze ověřit z nezávislých zdrojů. Kyjev i Moskva odmítají obvinění druhé strany, že Záporožskou jadernou elektrárnu ostřelují.

Záporožskou elektrárnu okupují ruské jednotky od března a obavy o její bezpečnost má celý svět. Od čtvrtka na místě situaci posuzovali experti z MAAE. Dnes zveřejnili zprávu, ve které vyzvali k ukončení bojů. Pozorovali také škody na zařízení a potvrdili přítomnost ruských vojáků a vojenského vybavení.

Stalo se
Počasí
Ledovka, ilustrační fotografie.

Česko pokryje nebezpečná ledovka, varovali meteorologové z ČHMÚ

Meteorologové v neděli upozornili na další hrozby zimního počasí v Česku. Dnes představují nebezpečí především sněhové jazyky či závěje. Po nadcházející mrazivé noci hrozí v pondělí ledovka, jejíž tloušťka může dosáhnout až 5 milimetrů. Budou tak hrozit nejrůznější problémy, vyplývá z výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). 

České celebrity
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Vémolova kauza nabírá na obrátkách. Policie obvinila další lidi

Karlos Vémola jistě doufá, že se jeho slova o nevině ukážou jako pravdivá, ale kauza, ve které čelí obvinění mezitím bobtná. Policie se totiž rozhodla v případu obvinit další dvě osoby. Známý zápasník je v současnosti nadále ve vazbě. 

Domácí
Záchranáři vyprostili zraněného muže z jeskyně. (11.1.2026)

Bezprecedentní záchranná akce. Zraněného muže se povedlo dostat z jeskyně

Šťastný konec má záchranná akce, která od sobotního odpoledne probíhala v Moravském krasu, kde se muž během dobrodružné výpravy zranil v těžce přístupné jeskyni. V neděli ráno se zraněného podařilo dostat na světlo. Podle hasičů šlo o mimořádně náročný zásah, který nemá v Česku obdoby. 

České celebrity
Martin Dejdar

Vždycky s ním byla sranda. Martin Dejdar dal sbohem Pavlu Nečasovi

V den, kdy se v Brně konalo poslední rozloučení s Pavlem Nečasem, prolomil další z jeho hereckých kolegů mlčení ke smutné události. Ozval se zarmoucený Martin Dejdar. Nečas náhle zemřel na Silvestra, bylo mu 59 let.