Ukrajina a Rusko si vyměnily 144 zajatců, nejvíce od začátku invaze

Ukrajinská armáda střeží své území (březen 2022).
Ukrajinská armáda střeží své území (březen 2022)., foto: FREE Photo Marienko Andrii / UNIAN
ČTK 29. června 2022 18:06
Sdílej:

Ukrajina a Rusko si vyměnily 144 zajatců, jde o největší výměnu od začátku ruské invaze na Ukrajinu, uvedla dnes podle agentury Unian ukrajinská vojenská rozvědka. Mezi 144 Ukrajinci je 95 obránců mariupolských oceláren Azovstal, z toho 43 vojáků pluku Azov.

Většina osvobozených Ukrajinců má těžká zranění: střelné rány, popáleniny, zlomeniny i amputované končetiny.

Nejstaršímu z propuštěných je 65 let, nejmladšímu je 19. Hlavní ředitelství zpravodajské služby ukrajinského ministerstva obrany uvedlo, že pracuje na tom, aby se do vlasti vrátili všichni zajatí obránci.

Šéf proruské separatistické Doněcké lidové republiky Denis Pušilin dnes výměnu potvrdil. "Dnes se vrací domů 144 bojovníků Doněcké lidové republiky a Ruské federace," napsal na svůj telegramový účet. "Kyjevu jsme předali stejný počet vězňů, většina z nich byla zraněná," uvedl.

Stalo se
České celebrity
Jitka Zelenková

Smutná slova. Zelenková či Absolonová se rozloučily s kapelníkem Hybšem

Českou hudební scénu zasáhla smutná zpráva o úmrtí legendárního kapelníka Václava Hybše. Mnoho zpěváků a zpěvaček má potřebu se s ním veřejně rozloučit. První příležitost měla řada z nich na sociálních sítích. 

Domácí
Oto Klempíř

Klempíř představil, jak mají být od příštího roku financována veřejnoprávní média

Babišova vláda nadále plánuje změnu financování veřejnoprávních médií. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) v úterý představil mediální novelu, která zruší poplatky. Česká televize i Český rozhlas by měly být od příštího roku financovány ze státního rozpočtu. Sněmovní opozice už ale avizuje, že bude bojovat proti schválení návrhu. 

Počasí
Ilustrační fotografie.

Víkendové počasí bude proměnlivé. Neděle má být deštivá

Poměrně teplý, ale místy také celkem deštivý. Takový má být nadcházející dubnový víkend podle aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Nejvyšší teploty překročí dvacítku, někde ale může spadnout až 15 milimetrů srážek za jediný den.

Domácí
Policie ČR, ilustrační foto

Policie odtajnila, kde proběhne letošní Speed Marathon

Řidiči by si zítra měli na českých silnicích dát pozor na zvýšenou přítomnost policistů. Letos se totiž opět uskuteční pravidelná dopravně-bezpečnostní akce Speed Marathon. Strážci zákona se zaměří zejména na dodržování rychlosti.