Ukrajina chce pozvánku do NATO dříve, než Biden opustí Bílý dům

Joe Biden
Joe Biden, foto: The White House
Libor Novák 16. října 2024 12:59
Sdílej:

Ukrajina by ráda obdržela formální pozvánku ke vstupu do Severoatlantické aliance (NATO) ještě před tím, než americký prezident Joe Biden opustí Bílý dům. Podle ukrajinské velvyslankyně při NATO Natalije Galibarenkové by tím Biden vytvořil trvalý odkaz, který by zdůrazňoval podporu Ukrajiny v jejím boji proti ruské agresi. Tuto informaci zveřejnila agentura Reuters.

Galibarenková v rozhovoru uvedla, že Ukrajina zatím netlačí na okamžité zahájení přístupových jednání, ale formální pozvánka by vyslala silný signál. "Upřímně věříme, že to může být součástí odkazu aktuální americké administrativy," řekla velvyslankyně. Na otázku, kdy Ukrajina očekává pozvánku, odpověděla: „Čím dříve, tím lépe.“

Ukrajina si je vědoma nejisté situace v souvislosti s blížícími se prezidentskými volbami v USA, které se budou konat 5. listopadu. Spojené státy jsou pro Ukrajinu klíčovým partnerem, poskytujícím největší vojenskou pomoc. Zatímco demokratická kandidátka Kamala Harrisová slíbila pokračování podpory Ukrajině, její republikánský protikandidát Donald Trump se k této otázce jasně nevyjádřil.

Pokud by Ukrajina vstoupila do NATO, vztahoval by se na ni i pakt vzájemné obrany, podle něhož je útok na jednoho člena aliance považován za útok na všechny. Přístupový proces však může trvat mnoho let. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj považuje pozvánku do NATO za klíčovou součást svého "vítězného plánu" pro ukončení války s Ruskem.

Moskva se dlouhodobě staví proti členství Ukrajiny v NATO, které by podle ní legitimizovalo válku. Ukrajina naopak zdůrazňuje, že členství v NATO je nezbytné pro její ochranu před budoucími ruskými útoky. Galibarenková v rozhovoru uvedla, že pokud by Ukrajina dostala pozvánku, znamenalo by to pro Rusko konečný verdikt. "Už nemůžete zvýšit sázky v souvislosti s tímto tématem," vysvětlila.

NATO opakovaně prohlásilo, že Ukrajina se stane jeho členem, ale vstup do aliance nebude možný, dokud je Ukrajina ve válce. Zároveň není stanoven žádný časový harmonogram pro přistoupení Ukrajiny do NATO. Většina členských států, včetně USA, nejeví zatím ochotu Ukrajinu pozvat do NATO v této fázi konfliktu. Podle vyjádření americké administrativy se v této věci nic nezměnilo od loňského roku, kdy představitelé Spojených států naznačili, že okamžité pozvání Ukrajiny do aliance není na pořadu dne. 

Stalo se
Domácí
Petr Pavel

Prezident Pavel obvinil ministra Macinku z vydírání

Prezident Petr Pavel před odletem na soukromou zahraniční cestu svolal narychlo mimořádnou tiskovou konferenci, na niž se ostře ohradil proti postupu ministra zahraničních věcí Petra Macinky. Podle hlavy státu se ministr dlouhodobě snaží ovlivnit prezidentské rozhodnutí ohledně jmenování nového člena vlády, přičemž k tomu využívá nátlakové metody směřované na prezidenta i jeho poradce. Dosavadní pokusy o ovlivňování prezident posuzoval shovívavě, situace se však zásadně změnila po doručení dvou nočních textových zpráv.

Počasí
Ledovka, ilustrační fotografie.

Pozor na počasí. Meteorologové opět varují před zrádnou ledovkou

Zimní počasí může způsobit další potíže při chůzi či v dopravě. Podle informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) hrozí během nadcházející noci tvorba slabé ledovky na části území republiky. 

České celebrity
Karlos Vémola

Situace se změnila, říká Karlos Vémola. Bude se řídit radou právníka

Karlos Vémola po propuštění na kauci fanouškům sliboval, že se vyjádří k obviněním. Na doporučení právního zástupce to nakonec neudělá. Zápasník chce nechat policisty dělat svou práci, věří v rychlé a řádné prošetření případu. 

Společnost
Ilustrační fotografie.

Zemřel výtvarník a pedagog Boris Jirků

Českou uměleckou scénu zasáhla v úvodu týdne smutná zpráva. Ve věku 70 let zemřel malíř, sochař a ilustrátor Boris Jirků, jenž také působil jako pedagog na Vysoké škole uměleckoprůmyslové.