Ukrajina zažila další rozsáhlé vzdušné útoky ruských sil

Ukrajina se dnes stala terčem dalších velkých vzdušných útoků ruských sil. Ty v noci a dopoledne vypálily 71 řízených střel, z nichž 61 sestřelila protivzdušná obrana, sdělil později velitel ukrajinských ozbrojených sil Valerij Zalužnyj. Rusové podle něj vystřelili na Ukrajinu také až 35 raket S-300 a vyslali sedm útočných dronů. Podle ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka zasáhly energetická zařízení v šesti regionech, což mělo za následek výpadky v dodávkách elektřiny na většině Ukrajiny.

Ruská armáda, ilustrační foto

Zprávy o obětech na životech nejsou, nicméně podle šéfa Charkovské oblasti Oleha Syněhubova osm lidí utrpělo zranění, píše agentura Reuters.

Zvuky explozí byly dopoledne hlášeny z Kyjeva, Kryvého Rihu nebo Poltavské, Kirovohradské a Charkovské oblasti, uvedla BBC. Několik energetických zařízení na východě, jihu i na západě Ukrajiny zasáhly ruské střely a bezpilotní letouny, sdělila ráno podle agentury Reuters ukrajinská energetická společnost Ukrenerho. "Nejsložitější situace je v Záporožské, Charkovské a Chmelnycké oblasti," uvedl později Haluščenko.

"Další pokus zničit ukrajinský energetický systém a připravit Ukrajince o světlo, teplo a vodu," napsal na telegramu ukrajinský premiér Denys Šmyhal. Zároveň uvedl, že Rusko vyslalo na Ukrajinu přes 50 řízených střel, přičemž většinu sestřelila protivzdušná obrana.

"Kvůli ustavičným útokům jsou poškozeny téměř dvě desítky energetických bloků tepelných elektráren. Připočítáme-li k tomu skutečnost, že část našich energetických objektů je okupována, tak Ukrajina dočasně přišla o 44 procent výroby elektřiny z jádra, 75 procent kapacit tepelných elektráren a 33 procent tepláren," řekl premiér na jednání vlády podle agentury Interfax-Ukrajina. "Nehledě na tento teror, většina Ukrajinců má teplo, vodu a světlo. Pokračují opravy a máme dost zdrojů do konce zimy, od partnerů dostáváme generátory a další zařízení. Vydrželi jsme přes desítky útoků během 123 dnů energetického terorismu a úspěšně zvládneme tuto topnou sezonu," zdůraznil.

Reportéři agentury Reuters dopoledne uvedli, že v Kyjevě a okolí slyšeli nejméně tři exploze. Starosta Kyjeva Vitalij Kličko sdělil, že protivzdušná obrana sestřelila nad městem deset raket. Trosky střely podle úřadů poškodily soukromý dům, dvě auta a elektrické sítě v jedné z kyjevských čtvrtí, píše Reuters.

Město Záporoží hlásilo v noci na dnešek 17 vzdušných úderů na svém území, podle zástupce záporožské radnice Anatolije Kurtěva jde o největší útok na město od začátku invaze. "Během jedné hodiny bylo ve městě zaznamenáno 17 nepřátelských vzdušných úderů, což je nejvyšší počet od začátku plnohodnotné invaze," uvedl Kurtěv a dodal, že útoky směřovaly na energetické objekty.

Charkovem otřáslo nad ránem asi deset výbuchů, uvedl šéf oblastní správy Oleh Syněhubov. Části druhého největšího ukrajinského města se podle něj kvůli tomu ocitly bez dodávek elektřiny, tepla a vody.

Rusko ve čtvrtek večer vypustilo na Ukrajinu také bezpilotní letouny íránské výroby, uvedly ukrajinské úřady. Drony byly zpozorovány v Dněpropetrovské, Záporožské, Doněcké a Charkovské oblasti. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat později v ukrajinské televizi řekl, že protivzdušná obrana sestřelila pět ze sedmi bezpilotních letounů a pět ze šesti raket Kalibr vypálených na Ukrajinu. Kromě toho Rusko podle ukrajinského letectva vypálilo na Charkovskou a Záporožskou oblast nejméně tři desítky raket S-300.

Rusko, které na Ukrajinu vojensky zaútočilo na konci loňského února, v říjnu zintenzivnilo vzdušné údery na energetickou infrastrukturu.

Prezidentská kancelář oznámila, že šéf státu Volodymyr Zelenskyj svolal dnes vrchní velení ozbrojených sil. Na schůzce se probírala situace na frontě v Donbasu a také efektivnost protivzdušné obrany.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější