Ukrajina ke Dni nezávislosti připravila přehlídku zničených ruských tanků

Ukrajina se připravuje na středeční Den nezávislosti, kdy si připomene 31. výročí vzniku samostatného státu. V týž den uplyne přesně půl roku od okamžiku, kdy do země vtrhla ruská invazní vojska. Na hlavním kyjevském bulváru Chreščatyk bude přehlídka zničené ruské vojenské techniky. Metropole ovšem podle ruské služby BBC zároveň zakázala hromadné veřejné akce kvůli zvýšené hrozbě raketových úderů v těchto dnech.

Ilustrační fotografie.

"Rusové při útoku na Ukrajinu plánovali za několik dní uspořádat slavnostní přehlídku na Chreščatyku. Po půl roce války ukrajinské úřady takovou přehlídku 'zorganizovaly', ale technika Rusů je zničená a už zrezla," píše server Ukrajinska pravda. V médiích i na sociálních sítích se mezitím objevily záběry, na kterých jsou na silnici k vidění zničené tanky, obrněné transportéry nebo dělostřelecké jednotky. Kyjev výstavu zlikvidované ruské techniky - v menším měřítku - uspořádal už dříve na Mychajlivském náměstí nedaleko Majdanu.

Na Den nezávislosti úřady rovněž nasvítí významná místa v Kyjevě barvami ukrajinské vlajky a kněží všech církví se budou v areálu při chrámu svaté Sofie modlit za Ukrajinu, napsal ukrajinský server Hordon s odvoláním na ministerstvo kultury. Za padlé v boji proti ruským invazním jednotkám budou lidé držet minutu ticha.

"Letošní Den nezávislosti Ukrajiny má pro všechny Ukrajince zvláštní význam. Trvá u nás válka a okupanti zuří nad svojí bezmocností," uvedl ministr kultury Oleksandr Tkačenko. "Prožíváme nyní historický okamžik, náš národ se v boji zoceluje," prohlásil.

Ukrajina se zároveň připravuje na zvýšenou hrozbu raketových úderů z Ruska a případně z Běloruska, které Moskvě poskytlo k útoku své území a podporu. Kyjevské úřady raději zakázaly veřejné hromadné akce od 22. do 25. srpna, napsala BBC.

Ukrajinské centrum pro strategickou komunikaci Stratcom podle serveru The Kyiv Post nedávno varovalo, že Rusko soustředí u hranic s Ukrajinou množství raket a munice. "Hrozba masivního ostřelování území Ukrajiny raketami S-300 je zřejmá. Vzhledem k příjezdu několika vlaků (z Ruska) před 20. srpnem, je jasné, že se Rusové chystají k útoku na Ukrajinu 24. srpna," uvedlo středisko.

Ukrajina získala nezávislost s rozpadem Sovětského svazu, vyhlásil ji Nejvyšší sovět Ukrajiny 24. srpna 1991, platnost rozhodnutí později potvrdili obyvatelé v referendu. Letos 24. února na zemi zaútočila ze tří směrů ruská invazní vojska, která se zprvu snažila dobýt také Kyjev, odkud se však později stáhla. Moskva následně zaměřila svou vojenskou agresi na východ a jih Ukrajiny.

Nord Stream zřejmě někdo vyhodil do vzduchu úmyslně. Plyn tudy už do zimy…

27.09.2022 21:59 Aktualizováno Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy v místech, kde z…

Výsledek Moskvou organizovaného hlasování podle Kuleby nic nezmění

27.09.2022 21:37 Výsledek hlasování zorganizovaných Moskvou v okupovaných či ovládaných částech Ukrajiny nezmění nic…

Moskvou pořádaná hlasování na Ukrajině jsou neupřímná fraška, zní z Francie

27.09.2022 21:22 Hlasování uspořádaná Moskvou v okupovaných a ovládaných částech Ukrajiny jsou bezcenná a neupřímná…

Rusko válku politicky prohrálo, jeho izolace roste, řekl Borrell

27.09.2022 19:58 Izolace Ruska na mezinárodní scéně za poslední týdny zesílila a čím dál více zemí chápe, že ruský…

Habeck: Německo bude muset nechat dvě jaderné elektrárny v provozu

27.09.2022 19:48 Aktualizováno Německo bude muset nechat dvě ze tří stávajících jaderných elektráren v provozu až do jara, aby se…

Stoltenberg varoval Rusko před užitím jaderných zbraní a odsoudil…

27.09.2022 19:39 Hlasování, která Moskva provedla v okupovaných oblastech Ukrajiny, jsou flagrantním porušením…

Slovensko odsouhlasilo vstup Finska a Švédska do NATO

27.09.2022 18:38 Slovenský parlament dnes velkou většinou hlasů přítomných poslanců souhlasil se vstupem Švédska a…

Bulharsko doporučilo občanům, aby odjeli z Ruska a necestovali do něho

27.09.2022 17:10 Bulharské ministerstvo zahraničí dnes doporučilo občanům Bulharska v Rusku, aby tuto zemi opustili.…

V Polsku byl uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, přivede plyn z Norska

27.09.2022 16:49 Aktualizováno V Polsku byl dnes slavnostně uveden do provozu plynovod Baltic Pipe, který se stane důležitou…

Kancléř Scholz kvůli nákaze koronavirem odložil jednání o energiích

27.09.2022 15:23 Středeční společné jednání německého kancléře Olafa Scholze s premiéry spolkových zemí o inflačních…

Související:

Nejnovější