Ukrajina "nasazuje maximální úsilí na zmaření realizace ruských plánů proti Charkovu". Uvedl to v pondělí ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.
"Spolupracujeme s partnery na posílení protivzdušné obrany," řekl Zelenskyj ve svém pravidelném večerním proslovu. Podle jeho slov je nyní v centru pozornosti Charkov, zejména jeho energetická infrastruktura.
Ukrajinský prezident se v pondělí v Kyjevě setkal s vedením armády, aby společně probrali další možnosti, jak ochránit Charkov. Toto druhé největší ukrajinské město je pravidelným terčem ruských útoků. Ukrajinská armáda se domnívá, že Charkov může být cílem další velké ruské ofenzívy.
Ruské útoky minulý týden poškodily ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Výpadky elektřiny postihly i Charkov. " Dnes jsme hodnotili způsoby, kterými dokážeme snížit energetický deficit v Charkově a celé naší elektrické síti," prohlásil Zelenskyj.
Ukrajinská protivzdušná obrana v noci sestřelila 20 dronů, kterými Rusko v noci na dnešek zaútočilo na řadě míst země, uvedl velitel ukrajinského letectva Mykola Oleščuk.
Podle Oleščuka se na odražení útoku podílely ukrajinské stíhačky, rakety země-vzduch, prostředky elektronického boje a mobilní jednotky protivzdušné obrany. Nad oblastmi Mykolajivské, Oděské, Chersonské, Dněpropetrovské, Poltavské, Vinnycké a Lvovské bylo sestřeleno celkem 20 dronů typu Šáhed.
Podle Oleščuka také Rusko vyslalo na Ukrajinu čtyři protiletadlové řízené střely S-300. Nebylo však uvedeno, zda byly tyto střely úspěšně sestřeleny nebo zda dosáhly nějakých cílů.
Tyto informace nebylo možné nezávisle ověřit. Rusko, které zahájilo invazi na Ukrajinu v plném rozsahu před více než dvěma lety, provádí nyní prakticky denně noční dronové a raketové útoky. Ukrajina rovněž v posledních měsících zintenzivnila útoky svých dronů na cíle uvnitř Ruska.
Svět fotbalu zasáhla tragická zpráva. Útočník anglického Liverpoolu a portugalské reprezentace Diogo Jota už žádné další starty či góly nepřidá. Ve věku pouhých 28 let tragicky zahynul ve Španělsku.
V Česku právě v těchto chvílích vrcholí aktuální vlna veder, kterou odpoledne a večer ukončí silné či velmi silné bouřky. Nová výstraha Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) upravuje územní platnost středečního varování, především co se týká bouřek.
Dvě na sebe navazující výluky zásadně ovlivní ve zbytku probíhajícího týdne provoz metra na lince C. Vlaky nebudou jezdit mezi stanicemi Nádraží Holešovice a I. P. Pavlova, respektive Pražského povstání. S omezením provozu je třeba počítat od čtvrtka až do neděle.
Helena Vondráčková oslavila v uplynulém týdnu 78. narozeniny a zase nechyběla na pódiu. Vystoupila například v Chrudimi, tedy nedaleko svého rodiště. Za dva roky ji ale čeká velká show k osmdesátinám. Jak se to domluvilo?
Neustálým turbulentním vývojem prochází vztah amerického prezidenta Donalda Trumpa a miliardáře Elona Muska. Po další kritice na adresu šéfa Bílého domu přispěchal jeden z nejbohatších lidí světa s pochvalou, když ocenil Trumpovy zásluhy o mír na Blízkém východě.
Petra Kvitová v úterý odehrála poslední zápas ve Wimbledonu, kde zaznamenala největší úspěchy individuální kariéry. Pořadatelé nejslavnějšího turnaje na to nezapomněli. Kvitová tak dostala možnost se rozloučit i slovy.
Začíná poslední den tropické epizody, která sužovala Česko v dosavadním průběhu týdne. I dnes budou teploty na některých místech šplhat nad třicítku, dorazí však studená fronta, která přinese ochlazení či bouřky. Ty mohou být i velmi silné. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Policie uzavřela vyšetřování případu vyhrožování politikům. Důchodce z jižních Čech vyhrožoval například prezidentovi, předsedkyně Sněmovny či člence vlády. Nyní čelí obvinění. O případné obžalobě rozhodne Obvodní státní zastupitelství pro Prahu 1.
Červen je sice minulostí, ale vzpomínky na porážku Jaromíra Soukupa v zápase s influencerem Markem "Datlem" Valáškem jsou stále živé. Všechno nicméně nasvědčuje tomu, že známý podnikatel je nepoučitelný. Zdroje totiž potvrzují, že chce i přes pokročilý věk a nevalné výsledky v boxerské kariéře pokračovat.
Desítky nových případů svrabu měsíčně jsou evidovány v Praze. Na alarmující situaci se rozhodli upozornit městští hygienici, kteří nabádají lidi, aby se nepříjemné nákaze snažili předcházet. Mělo by totiž stačit dodržování několika základních věcí.
Někdejší starosta pražských Řeporyjí Pavel Novotný ve středu odpoledne nastoupil do vězení, kde má strávit tři měsíce za porušení podmínky. Trest si Novotný vyslechl v květnu, před pár týdny skončil ve starostenské funkci.
Velmi smutná zpráva zasáhla českou hudební scénu v uplynulých dnech. Ve věku nedožitých 58 let zemřel Jiří Fiala, někdejší baskytarista legendární skupiny Mňága a Žďorp a mladší bratr jejího frontmana Petra Fialy. Rodina a přátelé se s ním rozloučí v příštím týdnu.