Ukrajina mění ministra obrany. Reznikova nahradil Budanov

Oleksij Reznikov
Oleksij Reznikov, foto: Twitter Oleksij Reznikov
ČTK 5. února 2023 21:21 | akt. 5. února 2023 21:41
Sdílej:

Oleksij Reznikov končí podle agentury Reuters jako ukrajinský ministr obrany. Střídá ho dosavadní náčelník vojenské rozvědky Kyrylo Budanov. Reznikov, jehož úřad nedávno zasáhl korupční skandál, převezme jinou funkci v ukrajinské vládě. K výměně na klíčovém ministerském postu dochází v kritickém období, kdy se očekává rozsáhlá ruská ofenziva.

"Válka diktuje změny v personální politice," napsal k výměně na telegramu šéf poslanců vládní strany Sluha národa Davyd Arachamija. "Doba a okolnosti vyžadují posílení a přeskupení...Nepřítel se připravuje na ofenzivu. My se připravujeme na to, abychom se bránili," podotkl také.

O tom, v jaké fázi se teď boje nachází, svědčí i dnešní slova ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, podle něhož jsou bitvy na ukrajinském Doněcku tuhé a situace velmi složitá. Rusko podle něj zesiluje tlak, aby odčinilo porážky z loňského roku. "Ale ať je to jakkoli těžké a ať je tlak sebevětší, musíme vydržet...Nemáme jinou možnost, než se bránit a vyhrát," podotkl Zelenskyj.

Dnes šestapadesátiletý Reznikov se funkce ministra obrany ujal v listopadu 2021, tedy jen pár měsíců před ruským útokem z února loňského roku.

Stalo se
České celebrity
Lucie Vondráčková

Drsňačka a silný jedinec. Lucie Vondráčková promluvila o svém vztahu

Lucie Vondráčková má slabost pro sportovce. Vdaná byla za někdejšího reprezentačního hokejistu Tomáše Plekance, s nímž má dva syny. Aktuálně tvoří pár s MMA zápasníkem Zdeňkem Polívkou, jenž často laboruje se zdravím. Na péči milované partnerky ale spoléhat nemůže. 

Počasí
Letní počasí, ilustrační foto

Poslední závan léta. Předpověď na další dny mluví jasně

Počasí se aktuálně nese v podzimním duchu, ale léto ještě neřeklo poslední slovo. Dnes a zítra ještě může zapršet, pak se ale v Česku vyjasní a oteplí. Maximální teploty budou dokonce atakovat třicítku, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Společnost
Dominik Duka

Kardinál Duka vysvětlil, jak to bylo s mší za Charlieho Kirka

Celým světem v minulém týdnu otřásla vražda aktivisty Charlieho Kirka. Zpráva rezonovala i v Česku, kde padlo rozhodnutí o konání zádušní mše. Sloužil ji kardinál Dominik Duka, akce se nicméně stala terčem kritiky. Podle Duky bylo důležité upozornit, že lidé se k sobě nemohou takhle chovat. 

Světové celebrity
Katharine Worsley (vévodkyně z Kentu)

Pohřeb vévodkyně Katharine se zapsal do moderní historie královské rodiny

Britská královská rodina se v úterý rozloučila se zesnulou vévodkyní z Kentu Katharine. Prvního katolického pohřbu v moderní historii monarchie se zúčastnil král Karel III. a další členové rodiny, informovala BBC. Chyběla zdravotně indisponovaná královna Camilla.