Ukrajina musí vyhrát válku, shodli se v Polsku zástupci Bukurešťské devítky

Představitelé Bukurešťské devítky (B9) dnes na setkání ve Varšavě odmítli pokusy o obnovu ruského impéria a shodli se na jednotě v otázce bezpečnosti východního křídla NATO. Na svém webu to to uvedl polská vláda.

Polsko, ilustrační foto

Zasedání se zúčastnili ministři obrany bukurešťské devítky, tedy zemí východního křídla NATO. Kromě zástupců Polska, Rumunska, Bulharska, Česka, Estonska, Litvy, Lotyšska, Slovenska a Maďarska se zúčastnil jednání i britský ministr obrany Ben Wallace.

"Ministři obrany Bukurešťské devítky zaujali postoj, ve kterém se staví proti pokusům o obnovu ruského impéria a projevují jednotu v otázce bezpečnosti východního křídla NATO. (...) Přijetí společného postoje ministry ukazuje naši jednotu a naši solidaritu, pokud jde o boj proti pokusům o obnovu ruského impéria. Ukazuje naši jednotu a solidaritu, pokud jde o posílení bezpečnosti na východním křídle Severoatlantické aliance," uvedl místopředseda vlády Mariusz Błaszczak.

Během zasedání ministři jednali o aktuálním programu společné bezpečnostní a obranné politiky EU i o podpoře NATO a obranných schopnostech Moldavska, Gruzie a Bosny a Hercegoviny, které jsou vystaveny destabilizujícím ruským činnostem.

Účastníci jednání podle závěrečné zprávy také diskutovali o přípravách červencového summitu NATO ve Vilniusu, procesu dalšího posilování a obrany NATO a bezpečnosti jeho východního křídla.

"Zaměřujeme se na posílení našich ozbrojených sil prostřednictvím spolupráce, ale také prováděním modernizačních aktivit, které rozšiřují ozbrojené síly Severoatlantické aliance. Hovořili jsme o vojenských plánech, které budou přijaty, plánech na vybudování odstrašujícího a obranného systému pro země východního křídla Severoatlantické aliance," uvedl Błaszczak.

Dodal, že Ukrajina zažívá ruskou agresi a společná akce je pro porážku neoimperiálních hrozeb klíčová. "Uplynulo 14 měsíců od nevyprovokované a neoprávněné agrese Ruska proti Ukrajině, která zničila základy bezpečnosti v Evropě. Musíme pokračovat v naší podpoře Ukrajiny a pomoci jí vyhrát tuto válku. Musíme zaručit její bezpečí pro nadcházející roky," podotkl.
 

Ukrajina bude nově slavit Den vítězství 8. května

29.05.2023 22:30 Ukrajinský parlament odhlasoval, že Dnem památky a vítězství nad nacismem bude nově 8. květen. Na…

Macron: Znečištění plasty je časovaná bomba a katastrofa

29.05.2023 21:07 V Paříži se tento týden koná setkání Mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty. Chce navrhnout…

Do vesmíru poletí první běloruská kosmonautka

29.05.2023 18:35 Součástí posádky, která v březnu příštího roku poletí na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS), bude…

Dánsko poskytne Ukrajině další vojenskou pomoc

29.05.2023 16:39 Dánsko poskytne válkou zmítané Ukrajině další prostředky na vojenskou pomoc, konkrétně téměř 2,6…

Polsko bude vyšetřovat ruský vliv v zemi, Duda podepsal zákon

29.05.2023 15:46 Polský prezident Andrzej Duda v pondělí podepsal zákon ustavující vyšetřovací komisi, která se má…

Španělsko čekají v létě parlamentní volby

29.05.2023 13:05 Španělé půjdou k volbám dříve, než se původně čekalo. Premiér Pedro Sánchez v reakci na volební…

Satelit vám klidně vystřelíme, varuje Japonsko sousední KLDR

29.05.2023 08:58 KLDR v pondělí upozornila sousední Japonsko, že hodlá v následujících dnech vypustit satelit na…

Na Slovensku zemřela turistka před zraky dětí, spadla z chodníku

28.05.2023 21:25 Osmatřicetiletá žena v sobotu nepřežila pád ze Zbojnického chodníku v Malé Fatře na Slovensku.…

Prigožin: Kreml se mě snaží umlčet

28.05.2023 15:10 Zakladatel žoldnéřské Wagnerovy skupiny Jevgenij Prigožin v neděli prohlásil, že je přesvědčen, že…

Putin nařídil posílení ochrany ruských hranic

28.05.2023 09:06 Ruský prezident Vladimir Putin v neděli nařídil posílení ochrany hranic. Chce tak zajistit…

Související:

Nejnovější