Ukrajina může počítat s další vojenskou pomocí, dostane i systém Patriot

Spojené státy poskytnou Ukrajině dalších 2,85 miliardy dolarů (asi 65 miliard korun) ve vojenské pomoci. Její součástí budou i obrněná vozidla Bradley. Ve společném prohlášení o tom dnes informovaly USA a Německo po telefonátu amerického prezidenta Joea Bidena a německého kancléře Olafa Scholze, píše agentura Reuters. Jde o zatím největší balík vojenské pomoci USA pro Ukrajinu.

Raketová baterie Patriot

Nejmenované zdroje agentury AP uvedly, že USA poskytnou Ukrajině desítky vozidel Bradley. Jde o je ozbrojené pásové bojové vozidlo americké výroby, které může sloužit jako obrněný transportér pro přepravu vojáků na bojiště. Pojme zhruba deset lidí a je lehčí a obratnější než tank. Balík pomoci bude podle zdrojů AP obsahovat také terénní vozidla Humvee, vozidla typu MRAP schopná odolávat minám a velký počet střel a další munice.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který byl minulý měsíc na návštěvě Washingtonu a setkal se s Bidenem, po západních zemích opakovaně žádal podporu v podobě pokročilejších zbraňových systémů a techniky. USA od začátku ruské plnohodnotné invaze Ukrajině poskytly bezpečnostní pomoc už za více než 21 miliard dolarů (474 miliard korun) a postupně jí dodávají čím dál komplexnější zbraně.

Na začátku války Američané napadené zemi poslali protiletadlové střely Stinger, které se odpalují z ramene, nebo protitankové střely Javelin. Později jí dodali raketomety HIMARS a mobilní raketové systémy země-vzduch NASAMS. Nedávno USA přislíbily také systémy protivzdušné obrany Patriot.

Německo poskytne Ukrajině bojová vozidla Marder a systém Patriot

Německo poskytne Ukrajině bojová vozidla pěchoty Marder a baterii protivzdušné ochrany Patriot. Dnes to po telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Ve společném prohlášení oba státníci uvádějí, že Spojené státy předají ukrajinské armádě bojová vozidla Bradley. Systém Patriot Američané přislíbili již na konci prosince loňského roku.

"Na konci prosince Spojené státy oznámily, že Ukrajině poskytnou baterii systému protivzdušné obrany Patriot. Německo se ke Spojeným státům připojuje a dává k dispozici další baterii protivzdušného systému Patriot," uvádí společné prohlášení Bidena a Scholze.

Americký prezident a spolkový kancléř se shodli na tom, že Ukrajině budou společně poskytovat finanční, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu, dokud to bude nutné. "Proto Spojené státy hodlají Ukrajině poskytnout obrněná vozidla typu Bradley a Německo hodlá dodat obrněná vozidla pěchoty typu Marder," informuje americko-německé prohlášení. To také slibuje příslušný výcvik ukrajinských vojáků.

Biden se Scholzem rovněž zopakovali, že podporují nezávislost, územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny. Vyjádřili také neochvějnou solidaritu s Ukrajinci, kteří od loňského února čelí ruské agresi.

Německá nabídka Marderů a systémů Patriot je pro Berlín zásadním obratem ve vojenské pomoci Ukrajině. Kyjev o Mardery opakovaně žádal, Scholz ale dosud takové dodávky odmítal. Zdůvodňoval to tím, že Německo bude v pomoci vždy postupovat v souladu se spojenci, aby předešlo přímému konfliktu s Moskvou.

Německo i tak Ukrajině poskytuje významnou zbrojní pomoc a svým východoevropským spojencům za postsovětskou techniku předanou ukrajinským silám nabízí jako náhradu západní techniku. Česko takto bezplatně získá 14 starších bojových tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo. První tank již česká armáda převzala na konci prosince.

Zelenskyj odmítl příměří s Ruskem. Vysvětlil, proč mu nevěří

25.05.2024 19:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj poprvé poskytl rozhovor středoasijským médiím, přičemž s…

Guterres zdůraznil, že rozhodnutí ICJ v Haagu jsou závazná

25.05.2024 14:47 Generální tajemník OSN António Guterres v pátek zdůraznil, že rozhodnutí Mezinárodního soudního…

Borrell: EU si musí vybrat mezi institucemi a Izraelem

25.05.2024 12:28 Evropská unie si bude muset vybrat mezi podporou mezinárodních institucí prosazujících zásady…

Ruská armáda na Ukrajině přišla o 500 000 vojáků, oznámil Kyjev

25.05.2024 10:17 Ukrajinský generální štáb dnes ráno oznámil, že od začátku invaze na Ukrajinu v únoru 2022 přišla…

Putin promluvil o mírových jednáních. Se Zelenským mluvit nechce

24.05.2024 21:49 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek v Minsku řekl, že mírová jednání s Ukrajinou je potřeba…

Fico se mírně zlepšil, oznámila banskobystrická nemocnice

24.05.2024 16:01 Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica (Směr-SD) je po nedávném útoku stabilizován s…

Moskva tlačí na USA, aby Ukrajině neumožnily útoky na ruské území

24.05.2024 09:42 Moskva varovala Washington, aby Ukrajině nepovolil zaútočit americkými zbraněmi na ruské území.…

Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce

23.05.2024 21:30 Prezident Petr Pavel se zranil při jízdě na motorce. Zranění nejsou vážná, ale bude nutné krátké…

Maďarsko má informace o tom, co se stalo při atentátu na Fica

23.05.2024 19:45 Maďarské tajné služby jsou v neustálém kontaktu se slovenskými tajnými službami, jakož i se…

Počasí: Páteční bouřky budou silné, varovali meteorologové

23.05.2024 16:08 Česko v pátek opět zasáhnou silné bouřky, varoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) ve čtvrtek…

Související:

Nejnovější