Ukrajina může počítat s další vojenskou pomocí, dostane i systém Patriot

Spojené státy poskytnou Ukrajině dalších 2,85 miliardy dolarů (asi 65 miliard korun) ve vojenské pomoci. Její součástí budou i obrněná vozidla Bradley. Ve společném prohlášení o tom dnes informovaly USA a Německo po telefonátu amerického prezidenta Joea Bidena a německého kancléře Olafa Scholze, píše agentura Reuters. Jde o zatím největší balík vojenské pomoci USA pro Ukrajinu.

Raketová baterie Patriot

Nejmenované zdroje agentury AP uvedly, že USA poskytnou Ukrajině desítky vozidel Bradley. Jde o je ozbrojené pásové bojové vozidlo americké výroby, které může sloužit jako obrněný transportér pro přepravu vojáků na bojiště. Pojme zhruba deset lidí a je lehčí a obratnější než tank. Balík pomoci bude podle zdrojů AP obsahovat také terénní vozidla Humvee, vozidla typu MRAP schopná odolávat minám a velký počet střel a další munice.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, který byl minulý měsíc na návštěvě Washingtonu a setkal se s Bidenem, po západních zemích opakovaně žádal podporu v podobě pokročilejších zbraňových systémů a techniky. USA od začátku ruské plnohodnotné invaze Ukrajině poskytly bezpečnostní pomoc už za více než 21 miliard dolarů (474 miliard korun) a postupně jí dodávají čím dál komplexnější zbraně.

Na začátku války Američané napadené zemi poslali protiletadlové střely Stinger, které se odpalují z ramene, nebo protitankové střely Javelin. Později jí dodali raketomety HIMARS a mobilní raketové systémy země-vzduch NASAMS. Nedávno USA přislíbily také systémy protivzdušné obrany Patriot.

Německo poskytne Ukrajině bojová vozidla Marder a systém Patriot

Německo poskytne Ukrajině bojová vozidla pěchoty Marder a baterii protivzdušné ochrany Patriot. Dnes to po telefonátu s americkým prezidentem Joem Bidenem oznámil německý kancléř Olaf Scholz. Ve společném prohlášení oba státníci uvádějí, že Spojené státy předají ukrajinské armádě bojová vozidla Bradley. Systém Patriot Američané přislíbili již na konci prosince loňského roku.

"Na konci prosince Spojené státy oznámily, že Ukrajině poskytnou baterii systému protivzdušné obrany Patriot. Německo se ke Spojeným státům připojuje a dává k dispozici další baterii protivzdušného systému Patriot," uvádí společné prohlášení Bidena a Scholze.

Americký prezident a spolkový kancléř se shodli na tom, že Ukrajině budou společně poskytovat finanční, humanitární, vojenskou a diplomatickou podporu, dokud to bude nutné. "Proto Spojené státy hodlají Ukrajině poskytnout obrněná vozidla typu Bradley a Německo hodlá dodat obrněná vozidla pěchoty typu Marder," informuje americko-německé prohlášení. To také slibuje příslušný výcvik ukrajinských vojáků.

Biden se Scholzem rovněž zopakovali, že podporují nezávislost, územní celistvost a svrchovanost Ukrajiny. Vyjádřili také neochvějnou solidaritu s Ukrajinci, kteří od loňského února čelí ruské agresi.

Německá nabídka Marderů a systémů Patriot je pro Berlín zásadním obratem ve vojenské pomoci Ukrajině. Kyjev o Mardery opakovaně žádal, Scholz ale dosud takové dodávky odmítal. Zdůvodňoval to tím, že Německo bude v pomoci vždy postupovat v souladu se spojenci, aby předešlo přímému konfliktu s Moskvou.

Německo i tak Ukrajině poskytuje významnou zbrojní pomoc a svým východoevropským spojencům za postsovětskou techniku předanou ukrajinským silám nabízí jako náhradu západní techniku. Česko takto bezplatně získá 14 starších bojových tanků Leopard 2A4 a jedno vyprošťovací vozidlo. První tank již česká armáda převzala na konci prosince.

Rusko si podle analýzy ohledně demokracie pohoršilo nejvíce ze všech

04.02.2023 10:27 V demokracii celkově žije méně než polovina světové populace, konkrétně 45,3 procenta. Vyplývá to z…

Ukrajina předala Rusku přes 60 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 09:55 Ukrajina předala Rusku 63 válečných zajatců, mezi nimiž jsou také osoby "citlivé kategorie", uvedlo…

Pentagon upozornil na další špionážní čínský balón nad Latinskou Amerikou

04.02.2023 08:59 Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. S odkazem na sdělení Pentagonu o tom…

Rakousko ukončí kontroly na hranici se Slovenskem

04.02.2023 08:12 Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské…

Kanada uvalila sankce na osoby spojené s šířením ruských dezinformací a…

03.02.2023 21:54 Kanadské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že Kanada postihne sankcemi 38 lidí a 16 organizací…

Rusové pokračují v připomínání památky Ukrajinců zabitých při ruském útoku…

03.02.2023 20:50 Někteří Rusové pokračují v připomínání památky desítek Ukrajinců zabitých v lednu při ruském…

EU se dohodla na cenových stropech na ropné produkty z Ruska

03.02.2023 19:03 Zástupci vlád členských zemí Evropské unie se dnes dohodli na cenových stropech na ropné produkty z…

Belgie upustila od plánu odchodu z jádra. Chce nechat v provozu nejstarší…

03.02.2023 18:10 Belgická vláda zvažuje, že ponechá své tři nejstarší jaderné reaktory v provozu o dva roky déle,…

Pavel by měl doložit obvinění směrem k prezidentovi a jeho úřadu, vzkazuje…

03.02.2023 12:42 Bezpečnostní informační služba (BIS), další tajné služby ani policie neinformovaly prezidenta…

Mléko se bude v Rusku prodávat na kilogramy, aby se zakrylo zdražení

03.02.2023 12:27 V Rusku se čím dál častěji objevují balení mléka s nápisem "jeden kilogram" místo "jeden litr".…

Související:

Nejnovější