Ukrajina může podle Zelenského přijít o desítky milionů tun obilí, což vyvolá potravinovou krizi v Evropě

Ilustrační foto
Ilustrační foto, foto: Pixabay
ČTK 2. května 2022 09:16 | akt. 2. května 2022 11:09
Sdílej:

Ukrajina může kvůli ruské blokádě černomořských přístavů přijít o desítky milionů tun obilí, což by vyvolalo potravinovou krizi v Evropě, Asii a v Africe. V pořadu australské televize 60 Minutes to dnes řekl ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ministerstvo zemědělství později uvedlo, že Ukrajina formálně uzavřela čtyři přístavy v Černém a v Azovském moři, které obsadili Rusové.

"Rusko nenechává lodě připlouvat ani odplouvat, má Černé moře pod kontrolou," uvedl Zelenskyj. "Rusko chce zcela zablokovat ekonomiku naší země," dodal.

Kyjev uzavřel přístavy Mariupol, Berďansk a Skadovsk na pobřeží Azovského moře a také černomořský přístav Cherson. Zavřeny zůstanou, dokud nad nimi ukrajinské úřady znovu nepřevezmou kontrolu, uvedlo podle agentury Reuters ministerstvo zemědělství. "Přijetí tohoto opatření je způsobeno nemožností obsluhovat lodě a cestující, provádět nákladní, přepravní a další související ekonomické činnosti, které by zajistily odpovídající úroveň bezpečnosti plavby," dodal úřad.

Činnost pozastavily v důsledku ruské invaze na konci února všechny ukrajinské přístavy. Ruské síly některé přístavy dobyly a jiné zablokovaly. Ruská armáda v dubnu oznámila záměr získat jih Ukrajiny a spojnici s Podněstřím.

Ukrajina je významným vývozcem obilí a dalších potravinářských produktů, podílí se i na vývozu kovů. Černé moře představuje klíčovou tepnu pro dopravu obilí a dalších komodit. Kvůli ruské invazi musela země začít vyvážet zemědělskou produkci vlakem přes svou západní hranici nebo přes malé říční přístavy na Dunaji.

Agentura Reuters v dubnu informovala, že Rusko podle Spojených států ničí zásobníky na obilí na Ukrajině. Ukrajinský ministr financí už dříve upozornil, že ruská invaze může ve světě zapříčinit vysoké ceny potravin.

Německý ministr zemědělství Cem Özdemir dnes řekl, že záměrem ruských útoků na ukrajinská obilná sila, sklady hnojiv, zemědělské oblasti a infrastrukturu je "dlouhodobě vyřadit Ukrajinu jako konkurenci (Ruska na obilném trhu - poznámka ČTK)". "S rostoucím hladem ve světě se Rusko snaží vytvářet tlak," řekl Özdemir síti německých regionálních novin Redaktionsnetzwerk Deutschland. "Masivní nárůst tržních cen přitom Rusku přijde vhod, protože to zemi přináší nové peníze," dodal.

Podle údajů mezinárodního obilného výboru byla Ukrajina na přelomu let 2020 a 2021 čtvrtým největším světovým vývozcem obilí. Do zahraničí ho prodala 44,7 milionu tun. Objem exportu od ruské invaze prudce klesl, zatímco globální ceny pšenice od začátku invaze 24. února stouply přibližně o 40 procent.

Stalo se
Světové celebrity
Katie Price

Katie Price a Lee Andrews se zřejmě rozešli!

Britská televizní osobnost Katie Price opět plní stránky společenských rubrik kvůli spekulacím o možném rozpadu jejího v pořadí čtvrtého manželství. Zprávy o krizi se podle webu Mirror objevily sedm měsíců poté, co vstoupila do svazku s třiačtyřicetiletým Lee Andrewsem. Hovořit o stavu partnerství odmítl i tiskový mluvčí osmačtyřicetileté známé tváře, který na přímý dotaz novinářů reagoval pouze stručným vyjádřením bez komentáře.

Světové celebrity
Rod Stewart

Rod Stewart ruší další koncerty. Prodělal operaci!

Britský zpěvák Sir Rod Stewart podstoupil zákrok na srdci, kvůli kterému byl nucen zrušit nadcházející koncerty v rámci svého aktuálního turné. Jednaosmdesátiletá hudební legenda se fanouškům omluvila prostřednictvím oficiálního prohlášení na svém profilu na sociálních sítích. Hudebník absolvoval rutinní zavedení koronárního stentů, což potvrdili také jeho zástupci.

Světové celebrity
Brad Pitt

Brad Pitt po sedmi letech opět pije. Co si o tom myslí Angelina Jolie?

Hollywoodský herec Brad Pitt po sedmi letech abstinence přiznal, že se vrátil k pití alkoholu. Dvaašedesátiletý držitel Oscara ve svém nedávném rozhovoru pro časopis Esquire uvedl, že se k alkoholu vrátil v mnohem střídmější míře. Sám přiznal, že si nyní dopřeje pouze několik sklenic vína a vyhýbá se nadměrné konzumaci, neboť si uvědomil své limity i hodnotu klidných ranních hodin.

Počasí
Ilustrační fotografie.

Deštivé počasí? Meteorologové mírní očekávání ohledně příštího týdne

Jako na smilování se v Česku čeká na deštivé počasí, které by podle předpovědi mohlo dorazit po tomto tropickém víkendu. Meteorologové ale mírní očekávání. O trvalý déšť nepůjde, uvedl Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ).