Ukrajina může vyhrát. Díky západním dělostřeleckým systémům má obrovský palebný potenciál

Ukrajina získala díky dělostřeleckým zbraňovým systémům dodaným ze Západu obrovský palebný potenciál k ničení protivníka i naději na ukončení konfliktu na svém území, míní David Čep z Centra bezpečnostních a vojensko-strategických studií Univerzity obrany. Dodané dělostřelecké systémy podle něj střílí dál než systémy ruské armády. Podle Čepa tak záleží především na schopnosti ukrajinských dělostřelců se co nejrychleji naučit techniku efektivně využívat. Ukrajina, na kterou před čtvrt rokem vojensky zaútočilo Rusko, získala například houfnice Caesar.

houfnice Caesar

Podle Čepa se v současné fázi války na Ukrajině potvrzuje, že dělostřelectvo díky své efektivitě hraje v bojích klíčovou roli. "Ruské dělostřelecké jednotky se snaží zlomit odpor ukrajinských obránců a umožnit tak postup svým jednotkám. Jelikož se obě strany konfliktu spoléhají při doplňování zásob na železniční síť, zaměřují se ruské dělostřelecké jednotky právě na infrastrukturu," uvedl Čep.

Bojuje se nyní především v oblasti Doněcka a Luhanska, které tvoří Donbas. Rusové ale ostřelují raketovými prostředky i cíle daleko od bojů na Donbasu, například u města Lvov a v některých případech i v Zakarpatské oblasti. "Tyto útoky na západní a střední Ukrajinu jsou zaměřené právě na důležité železniční tratě a s nimi spojené elektrické stanice," uvedl Čep.

Naopak Ukrajinci se podle něj zaměřují na ničení pontonových mostů a na soustředěné ruské síly. "Ukrajině se ale tenčí zásoby zbraní ze sovětské éry, a to platí i o dělostřeleckých systémech. Díky masivním dodávkám nových dělostřeleckých systémů ze strany Západu jsou nicméně v dnešní době ukrajinské jednotky schopné ničit cíle efektivněji," míní expert.

Například Francie poslala na Ukrajinu houfnice Caesar. Jde o samohybnou houfnici nové generace, která má podvozek těžkého nákladního automobilu. To zvyšuje její mobilitu a umožňuje po palbě odjet dříve, než se na houfnici zaměří dělostřelectvo nepřítele. Důležitým faktorem podle Čepa také je, že houfnice může střílet granáty na vzdálenost více než 40 kilometrů.

USA poslaly na Ukrajinu přes 80 houfnic M777, které se už zapojují do bojů na východě Ukrajiny. Stejný typ houfnic poslala i Kanada. Hlavní výhodou M777 je podle Čepa především nízká hmotnost, která je skoro poloviční než u jiných srovnatelných houfnic. "Nízká hmotnost usnadňuje manipulaci s touto zbraní. Díky nízko položenému těžišti, vysoké přesnosti a dalekému dostřelu se jedná o velmi užitečný palebný prostředek," uvedl Čep. Dodané dělostřelecké systémy střílí podle odborníka navíc o pět kilometrů dále než nejběžnější dělostřelecký systém používaný ruskou armádou ve válce na Ukrajině (samohybná houfnice Msta-S). Pokud se navíc do nich použije projektil naváděný GPS, jsou tyto systémy schopné dostřelit podle odborníka i o 16 kilometrů dál.

Nyní tak podle Čepa záleží především na schopnosti ukrajinských dělostřelců se co nejrychleji naučit tuto techniku efektivně využívat. A také na tom, aby si Ukrajina vycvičila dostatek vojáků k využití potenciálu všech dodaných houfnic. "Tím by se podařilo podpořit ukrajinské naděje na dosažení dělostřelecké převahy alespoň v některých frontových oblastech," míní expert.

Poukázal na to, že vojenská pomoc Ukrajině od západních států už dosáhla několika miliard dolarů. "Je evidentní, že i díky novým dělostřeleckým zbraňovým systémům získala Ukrajina nejen obrovský palebný potenciál k ničení protivníka, ale i naději na ukončení konfliktu na svém území, který se nyní vede z velké části na dlouhé vzdálenosti v ploché, otevřené stepi," poukázal Čep.

USA oznámily další vojenskou pomoc Ukrajině za stamiliony dolarů

01.07.2022 22:05 Spojené státy dnes oznámily, že poskytnou Ukrajině novou vojenskou pomoc ve výši 820 milionů dolarů…

Ruské stíhačky podle Ukrajinců bombardovaly Hadí ostrov

01.07.2022 21:34 Ruské stíhačky dnes bombardovaly ukrajinský Hadí ostrov v Černém moři, ze kterého se invazní síly…

Norsko daruje miliardy Ukrajině, Zelenskyj ocenil pomoc

01.07.2022 19:45 Norsko u příležitosti dnešní návštěvy norského premiéra Jonase Gahra Störeho v Kyjevě oznámilo, že…

WHO volá po naléhavém a koordinovaném postupu proti opičím neštovicím

01.07.2022 19:30 Evropská pobočka Světové zdravotnické organizace (WHO) dnes vyzvala evropské státy k naléhavému a…

V Británii rychle přibývá nových případů infekce covidu-19

01.07.2022 19:03 V Británii prudce roste počet nových případů infekce covidu-19, konkrétně subvariant omikronu BA.4…

Navalnyj v nové věznici sedí pod Putinovým portrétem

01.07.2022 18:30 Dlouhé sezení na tvrdé lavici pod portrétem ruského prezidenta Vladimira Putina v rámci "výchovných…

Turecko zablokovalo vysílání Hlasu Ameriky a Deutsche Welle

01.07.2022 17:47 Aktualizováno Turecké úřady zablokovaly přístup k vysílání dvou zahraničních rozhlasových stanic - k Hlasu…

Osoby stejného pohlaví mohou nově ve Švýcarsku uzavírat manželství

01.07.2022 16:48 Ve Švýcarsku dnes začal platit zákon, který umožňuje homosexuálním párům vstoupit do manželství.…

Ruský útok raketami u Oděsy. Zemřelo 20 lidí

01.07.2022 16:19 Aktualizováno Na dvě desítky stoupl počet obětí ruského nočního raketového útoku ve vsi Serhijivka u Oděsy na…

Barlin: Putin se bude muset zodpovídat z raketového útoku v Oděse

01.07.2022 16:02 Ruský prezident Vladimir Putin se bude muset zodpovídat z nočního raketového útoku v Oděské oblasti…

Související:

Nejnovější