Slovensko předalo Ukrajině první čtyři stíhačky MiG-29, informovalo dnes ČTK slovenské ministerstvo obrany. Slovenská vláda minulý týden rozhodla, že Kyjevu daruje 13 migů. Bratislava tyto stroje sovětské konstrukce přestala používat loni.
Moskva zareagovala rozzlobeně, Bratislava se podle ní dopustila celé myslitelné škály porušení pravidel. Předané stíhačky i tak budou sestřeleny, prohlásil náměstek ruského ministra zahraničí Alexandr Gruško.
Podle ministerstva obrany přesun strojů zajistili ukrajinští piloti za pomoci slovenské armády a dalšího ukrajinského personálu. Úřad doplnil, že zbylá letadla budou Ukrajině předána v příštích týdnech. Slovenský ministr obrany Jaroslav Naď v souvislosti s odevzdáním letadel řekl, že Slovensko stojí na správné straně dějin.
Na základě mezivládní dohody země poskytne Ukrajině deset migů s motory a další tři stíhačky bez motorů. Kvůli vyřazení těchto strojů z výzbroje armády se Slovensko loni dohodlo s Českem a Polskem, že mu pomohou se zajištěním ochrany vzdušného prostoru. Kromě stíhaček budou součástí slovenských dodávek na Ukrajinu také části raketového systému Kub.
V dřívějším průzkumu veřejného mínění předání migů Ukrajině podpořilo jen 26 procent obyvatel Slovenska, proti se vyslovily až tři pětiny oslovených. S dodávkami zbraní na Ukrajinu dlouhodobě nesouhlasí opoziční strana Směr-sociální demokracie expremiéra Roberta Fica, která se už dostala do čela popularity před zářijovými předčasnými parlamentními volbami. Nyní už menšinová vláda slovenského premiéra Eduarda Hegera naopak opakovaně Ukrajině pomáhala, také dodávkami různého vojenského materiálu.
Slovensko by za předání migů Kyjevu mělo dostat kompenzaci z unijních peněz. Spojené státy zase Bratislavě nabídly, že s výraznou slevou dodají 12 nových bitevních vrtulníků AH-1Z Viper s příslušenstvím.
Minulý týden polský prezident Andrzej Duda ohlásil, že také jeho země poskytne Ukrajině stroje MiG-29.
"Slovensko jako člen Evropské unie nejhrubějším způsobem porušuje četné mezinárodní závazky, včetně unijních směrnic, a také mezinárodní dohodu o obchodu se zbraněmi, zásady regulující předání konvenčních zbraní a dokument Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě zakazující dodávky zbraní do oblastí konfliktu," řekl agentuře TASS náměstek ruského ministra zahraničí Gruško.
"Je to další důkaz, jak v jádru věci vypadá 'řád založený na principech'." ironicky podotkl. "Byla porušena ustanovení kontraktu, které zakazují předání zbraní jiným zemím bez souhlasu prodejce. Celkově je to celá myslitelná škála porušení," dodal.
Ruský diplomat slovenský krok označil za destruktivní. Odporuje podle něj tvrzením lídrů zemí EU, že je nutné hledat východisko z konfliktu na Ukrajině mírovými prostředky. Takové jednání podle něj dokazuje, že v ukrajinské otázce země NATO a EU pokračují v eskalaci konfliktu. "Snaží se všemi silami (konflikt) protahovat a válčit až do posledního Ukrajince," zdůraznil. "Pro nás to naprosto není nic nečekaného. Prostě v naší statistice sestřelených letadel přidáme nová čísla," prohlásil Gruško.
V Moskvě začala velká vojenská přehlídka u příležitosti oslav 80. výročí konce druhé světové války a vítězství nad nacistickým Německem. Nechybí na ni ruský prezident Vladimir Putin, dorazila i řada zahraničních politiků, včetně slovenského premiéra Vladimira Putina.
Svět žije volbou nového papeže, ale Česko se ve stejnou chvíli vyrovnává se smutnou zprávou. Zemi ve čtvrtek odpoledne oběhla informace, že zemřel charismatický Jiří Bartoška. Bylo mu 78 let. Vážná nemoc byla nakonec nad síly slavného herce. Rodina mu nicméně splnila poslední přání.
Výrazná změna počasí, která by se týkala teplot či množství srážek, je v nedohlednu. Podobně jako nyní má být i v příštím týdnu, vyplývá z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nové hlavě římskokatolické církve již pogratuloval nejmocnější muž světa. Americký prezident Donald Trump ocenil, že se papežem stal poprvé v historii rodilý Američan. Blahopřání do Vatikánu míří i z České republiky.
I nejvyšší představitele českého státu zasáhla nejsmutnější čtvrteční zpráva. Zemřel Jiří Bartoška, bylo mu 78 let. Po premiérovi Petru Fialovi (ODS) zavzpomínal na charismatického herce i prezident Petr Pavel. Podle jeho slov odešel s Bartoškou kus české kultury.
Kardinálové zvolili nového papeže. Stal se jím americký kardinál Robert Francis Prevost. Bílý kouř vyšel z komína na střeše Sixtinské kaple ve čtvrtek po 18. hodině. Identita nového papeže, který přijal jméno Lev XIV., byla odhalena asi o hodinu později.
Rok uplynul na začátku tohoto květnového týdne od náhlého úmrtí Simony Postlerové, která předčasně odešla ve věku pouhých 59 let. Zůstaly po ní dvě děti, přičemž nejasný byl zejména osud syna Damiána, který trpí poruchou autistického spektra. Jak se mu dnes daří?
V Česku je dnes Den vítězství. Konec druhé světové války, od kterého letos uplynulo 80 let, si připomněli politici v Praze na Vítkově. Podle premiéra Petra Fialy (ODS) si připomínáme konec jedné z nejtemnějších kapitol českých dějin.
Česko oběhla ve čtvrtek odpoledne smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec a prezident karlovarského filmového festivalu Jiří Bartoška. Ihned se začaly objevovat první reakce. Ozval se například premiér Petr Fiala (ODS) či režisér Jan Hřebejk.
Česko dnes zasáhla velmi smutná zpráva. Ve věku 78 let zemřel legendární herec Jiří Bartoška. Potvrdili to zástupci karlovarského filmového festivalu, jehož prezidentem dlouhá léta byl. Bartoška se v poslední době potýkal s vážnými zdravotními problémy.
Řeporyjský starosta a bývalý bulvární novinář Pavel Novotný byl ve středu nepravomocně odsouzen k třem měsícům za mřížemi, protože porušil podmínku. Ještě v den, kdy padlo rozhodnutí, se Česko dočkalo první reakce odsouzeného.
Jedny z nejtěžších chvil ve svém životě prožívá osmatřicetilá Veronika Arichteva. Přišla totiž o milovaného tatínka Pavla Nového, respektovaného producenta. A jak prozradila, již proběhlo poslední rozloučení.