Ukrajina potřebuje pocítit podporu Evropy, vedle humanitární a vojenské podpory tak musí dostat i evropskou naději. V dnešním rozhovoru s televizí Welt to prohlásil slovenský premiér Eduard Heger, kterého dnes večer v Berlíně přijal německý kancléř Olaf Scholz. Ukrajina již více než sto dní vzdoruje ruské invazi.
"Chceme a podporujeme to, že Ukrajina musí pocítit naši podporu. Je to důležitý faktor. Nejde jen o humanitární pomoc, ale i o tu vojenskou," řekl Heger. Zdůraznil, že Ukrajinci bojují za vlastní svobodu, proto je pro ně podpora důležitá. "Lidem tam musíme dát také naději, evropskou naději," řekl.
Ukrajina usiluje o členství v Evropské unii a ráda by získala status kandidátské země. Rozhodnutí, zda takový status získá, musí jednomyslně učinit členské státy. Ukrajinskou žádostí by se měl zabývat summit EU ve dnech 23. a 24. června.
Do Kyjeva se nyní podle médií chystá Scholz v doprovodu francouzského prezidenta Emmanuela Macrona a italského premiéra Maria Draghiho. To, že kancléř takovou cestu plánuje, vnímá Heger pozitivně.
Heger rovněž hovořil o tom, jak je pro Slovensko důležité být nejen součástí EU, ale vzhledem k ruské agresi také NATO. Slovenský premiér ocenil posílení ochrany východních členů Severoatlantické aliance a to, že Německo s Nizozemskem rozmístily na Slovensku systém protivzdušné obrany Patriot. "Zajištění vzdušného prostoru je rozhodující," řekl.
Podle Hegera Západ ruského prezidenta Vladimira Putina podcenil. "Žijeme v demokratickém světě, jsme součástí demokratického a silného spojenectví, proto je třeba říct dost," řekl Heger s tím, že jednota demokratického světa znamená rovněž posílení Slovenska.
Bezpečnost Slovenska podle Hegera nesouvisí jen s vojenskou ochranou, ale také se zajištěním energetické nezávislosti. "Slovensko se chce co nejrychleji zbavit závislosti na ruském plynu a ropě, ale naše závislost je veliká. Vyžádá si to čas, ale pracujeme na tom, je to náš cíl," řekl. Podle premiéra nyní všechny unijní země vědí, kdo je ve skutečnosti ruský prezident Vladimir Putin. "Proto všechny země plánují investice do infrastruktury pro zkapalněný zemní plyn (LNG), do terminálů," řekl. "Je ale potřeba čas," dodal.
Herec a scenárista Justin Theroux, známý také jako exmanžel Jennifer Aniston, a jeho manželka, herečka Nicole Brydon Bloom, očekávají narození prvního společného dítěte. Tuto šťastnou zprávu potvrdil magazín People.
Filmová hvězda Leonardo DiCaprio otevřeně promluvil o realitě slávy a o tom, jak si udržuje zdravý rozum jako jeden z nejznámějších herců na světě. Ikona Titanicu, které se proslavila již v dospívání ve snímku Co žere Gilberta Grapea, má na kontě kariéru, o jaké sní většina herců, včetně Oscara a tří Zlatých glóbů. Tento hvězdný úspěch si však vybral svou daň.
Meghan Markle, vévodkyně ze Sussexu, se stala terčem vánočního posměchu nedaleko svého sídla v Los Angeles. V provokativní sváteční výloze luxusního obchodu byla označena za „svátečního pokrytce“ a dokonce za „padoucha roku“.
Král Karel III. a královna Camilla představili svou vánoční pohlednici pro rok 2025, na níž působí velmi radostně. K zveřejnění dochází v době, kdy se panovník připravuje na svátky, které by podle některých obav mohly být „jeho poslední“ kvůli jeho probíhajícímu boji s rakovinou.
Leoš Mareš se vzpamatovává z pátečního odchodu nerozlučného parťáka Patrika Hezuckého, jehož mu vzalo nádorové onemocnění. Jeden z nejpopulárnějších českých moderátorů už v pondělí nedorazil do vysílání ranní show, kde bude chybět i v dalších dnech.
Vánoční počasí může být jiné než v předchozích letech, především co se týká teplot. Vyplývá to z informací od pracovníků Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Sníh se však má po oblevě vrátit zejména na hory.
Z prostředí hudební televize Šláger přišla smutná zpráva. Ve věku pouhých 58 let zemřel Pavel Kurhajec, muzikant a člen skupiny Black Band.
Olga Lounová je sice v pokročilém stadiu těhotenství a již brzy se postará o pokračování babyboomu v českém šoubyznyse, ale ještě si střihla koncert ve vyprodaném O2 universu v Praze. Čím přítomné fanoušky šokovala?
Prezident Petr Pavel v úterý dopoledne na Pražském hradě formálně jmenoval předsedu hnutí ANO Andreje Babiše novým předsedou vlády. Vzniknout by měla koaliční vláda složená ze zástupců hnutí ANO, SPD a uskupení Motoristé sobě. Pavel počítá s jmenováním celého kabinetu v průběhu následujících dní.
Velká radost zavládla v úvodu letošního prosince v rodině exprezidenta Václava Klause. Vnučka Kateřina přivedla na svět prvního potomka. Potvrdil to novopečený dědeček Václav Klaus mladší, bývalý poslanec.
Filip Turek je nadále kandidátem na ministra, potvrdil místopředseda hnutí ANO Karel Havlíček po jednání koaliční rady. Turek se nedostavil na pondělní plánovanou konzultaci s prezidentem, protože skončil v nemocnici. Petr Pavel má ke jmenování Turka ministrem výhrady.
Po neobvykle teplé první polovině týdne přijde ochlazení. Na přelomu roku se teploty opět přiblíží nule, ale sníh bude v následujících dnech a týdnech padat jedině na horách, kde se však může i udržet. Vyplývá to z měsíčního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).