Ukrajina podle Zelenského nechce pomoc cizích vojáků

Ukrajina, Kyjev.
Ukrajina, Kyjev., foto: Pixabay
ČTK 17. února 2022 18:58
Sdílej:

Ukrajina podle prezidenta Volodymyra Zelenského nepotřebuje, aby jí na pomoc přijeli vojáci spojeneckých zemí. Přítomnost cizích vojsk by mohla poskytnout Rusku argument, že je v ohrožení jeho bezpečnost, a vedla by k destabilizaci ve světě, uvedl Zelenskyj v rozhovoru s tiskovou agenturou RBK Ukrajina.

"Nepotřebujeme na svém území vojáky pod cizí vlajkou," prohlásil Zelenskyj. "Nechceme dát Rusku další důvod, aby mohlo říkat, že u nás máme (cizí) základny, před nimiž se musí bránit," vysvětlil.

Ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba pak podle agentury Reuters uvedl, že Rusko se bude snažit vyvolat různé situace, aby mohlo obvinit Kyjev z vyostření konfliktu s proruskými separatisty na východní Ukrajině.

"Měli bychom být připraveni na jakýkoli scénář," řekl Kuleba po jednání se svou britskou kolegyní Liz Trussovou.

Ukrajinské síly a proruští separatisté na východě země se dnes navzájem obvinili z ostřelování. Zelenskyj označil palbu separatistů za velkou provokaci, podle západních představitelů by mohlo ostřelování být součástí snahy Ruska vytvořit záminku pro invazi. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov k incidentu řekl, že Moskva je zprávami o eskalaci na východě Ukrajiny "vážně znepokojena".

Rusko v posledních měsících shromáždilo u ukrajinských hranic desítky tisíc vojáků, čímž vyvolalo obavy Západu, že se připravuje na invazi do sousední země. V úterý sice oznámilo stahování některých jednotek, Ukrajina ale tvrdí, že o návratu vojáků do posádek neexistují důkazy. Americký ministr zahraničí Antony Blinken upozornil, že USA dokonce pozorují pohyb ruských jednotek směrem k ukrajinské hranici, nikoliv pryč od ní, a americký prezident Joe Biden dnes varoval, že nebezpečí invaze na Ukrajinu v příštích dnech je stále "velmi vysoké".

Stalo se
Světové celebrity
Justin a Hailey Bieberovi

Vystoupení na finále MS ve fotbale přineslo hvězdu, kterou nikdo nečekal!

Kanadský zpěvák Justin Bieber se stal jednou z hlavních hvězd historicky prvního poločasového vystoupení ve finále fotbalového mistrovství světa. Stalo se tak čtyři roky poté, co v roce 2022 náhle přerušil své světové turné Justice World Tour.

Magazín
Ilustrační foto

Sociálními sítěmi se šíří nová děsivá výzva. Policie před ní důrazně varuje

Děsivý incident na škole v německé oblasti Wilhelmshavenu a Frieslandu vyvolal velké zděšení a policie kvůli němu vydala naléhavé varování. Třináctiletý školák tam minulý týden škrtil svého spolužáka tak dlouho, dokud chlapec neupadl do bezvědomí. Kriminalisté nyní případ vyšetřují jako nebezpečné ublížení na zdraví a jsou přesvědčeni, že za útokem stojí takzvaná „škrticí hra“ (Choking Game) – životu nebezpečná zkouška odvahy, která se v poslední době masivně šíří prostřednictvím sociálních sítí.

České celebrity
Václav Vydra

Václav Vydra se vydal zařídit si důchod. Tohle ale nečekal!

Herec Václav Vydra oslavil sedmdesáté narozeniny a jako novopečený senior se s půlročním zpožděním vydal vyřídit si starobní důchod. Výsledná částka, kterou mu stát vyměřil, ho sice nemile překvapila, jako celoživotní optimista však situaci bere s patřičným nadhledem a humorem.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry plánuje na území Spojeného království další setkání s rodinou!

Britský princ Harry plánuje na území Spojeného království další emotivní setkání s rodinou. Tyto plány přicházejí jen několik dní poté, co jednačtyřicetiletý vévoda ze Sussexu dokončil svou poslední cestu do vlasti.