Ukrajinské armádě se podařilo osvobodit již 1800 měst a vesnic, které okupovala ruská vojska po svém vpádu do země na konci února. Uvedl to dnes ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve svém vystoupení v parlamentu. To se konalo za zavřenými dveřmi; o jeho obsahu informovali novináře poslanci. Zelenskyj poděkoval všem zemím, které pomáhají Ukrajině porážet na bojišti ruskou tyranii, napsaly agentury Unian a Ukrinform.
Ukrajina se stala jedním z vůdců svobodného světa a pomohla Západu, aby našel sám sebe a přestal se bát Ruska, uvedl Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda. Zdůraznil, že cílem Ukrajiny je obnovit územní celistvost země a osvobodit všechny své občany, kteří se ocitli v nevoli či zajetí. Poválečná obnova Ukrajiny se stane největším ekonomickým projektem Evropy, usoudil prezident a vybídl poslance k vypracování právního rámce, který by již nyní povzbuzoval podnikatele a investory přijít na Ukrajinu. Prohlásil také, že miliony Ukrajinců, kteří před válkou uprchli do zahraničí, nesmějí zůstat uprchlíky a měli by se vrátit domů.
"Ukrajinští vojáci zahnali okupanty od Kyjeva a to byl první přelomový okamžik ve válce. Předvedlo to sílu našeho odporu. Ukrajinští vojáci osvobodili Hadí ostrov a od té doby každý okupant ví, jakou jedinou odpověď uslyší od Ukrajinců. Ukázalo to, že Ukrajinu nic nezastaví," zdůraznil.
"V Černém moři ubylo vlajkových lodí a jeden smutně proslulý most stále více slouží k odjezdům, pokud je v provozu," zažertoval Zelenskyj na adresu potopení ruského křižníku Moskva, vlajkové lodi ruského Černomořského loďstva, a poškození Kerčského mostu, spojujícího ukrajinský poloostrov Krym, který Rusko v rozporu s mezinárodním právem anektovalo na jaře 2014, s ruskou pevninou.
"Ještě před rokem by se zdálo, že není možné, že náš stát bude mít americké rakety Patriot. Teď jsme se na tom domluvili. Je to zvláštní známka důvěry Ukrajině, toto je skutečné spojenectví se Spojenými státy," ocenil Zelenskyj.
Prezidentův projev v parlamentu si podle poslance Jaroslava Železnjaka na místě vyslechli také členové ukrajinské vlády, náčelník generálního štábu Valerij Zalužnyj, zahraniční diplomaté a příbuzní vojáků zabitých při obraně vlasti. Prezidentovo poselství o stavu země mohlo zaznít až po skončení leteckého poplachu, který si vynutil odklad o půldruhé hodiny.
Televizní diváci od úterního rána znají již devět účastníků letošní řady StarDance. Dnes se opět rozšířila sestava herců, kteří budou tančit. Lidé se mohou těšit na zábavnou Petru Nesvačilovou.
Libor Bouček se po Velikonocích oficiálně pustil do nové pracovní výzvy, která rozhodně není jednoduchá. V Českém rozhlase se totiž snaží nahradit skvělou kolegyni Lucii Výbornou. Kdo byl prvním hostem uznávaného moderátora ve vysílání Radiožurnálu?
Čeští řidiči se dnes poprvé dozvědí, jak vysoké budou státem stanovené maximální ceny pohonných hmot. Ve 14 hodin by mělo být jasné, kolik bude zítra stát benzin a nafta. Od středy budou také zastropované výše marží u čerpacích stanic.
Česko se nedávno dozvědělo, že Jakub Prachař výhledově stane před oltářem se současnou partnerkou Sarou Sandevou. Zatímco pro ni půjde o premiéru, on už má za sebou dvě svatby. Ženatý byl přitom jenom jednou.
Americký prezident Donald Trump se znovu dostal do křížku se slavným krajanem Brucem Springsteenem. Lidem vzkázal, že by měli ušetřit peníze tím, že nebudou chodit na jeho koncerty. Není ale jasné, co přesně ho ze strany hudebníka tak naštvalo.
Slovensko v uplynulých dnech řešilo výměnu názorů mezi Darou Rolins a Sisou Sklovskou. Popová zpěvačka se stala terčem kritiky, protože vynechala galavečer, na kterém měla osobně obdržet jedno ocenění. Rolins ale přispěchala se svým pohledem na věc.
Neděle byla zatím nejteplejším dnem letošního roku, ale krátce po začátku nového týdne přichází varování. Meteorologové upozornili zejména pěstitele kvetoucích meruněk na očekávané mrazivé noci.
Lucie Vondráčková je jednou z nejznámějších uměleckých obojživelnic, velkých úspěchů dosáhla na herecké i hudební scéně. Sama ale připustila, že by bylo lepší, kdyby se naplno věnovala jen jedné profesi.
Velikonoce přinesly zatím nejteplejší den letošního roku, ale už dnes se v Česku ochladilo. Podle výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) se teploty v následujících dnech a týdnech budou držet na spodní hranici obvyklých dubnových hodnot.
Je Velikonoční pondělí a uplynul rok od smrti Aničky Slováčkové. Vzpomínkou na dceru slavných rodičů je nově kniha, která vznikla ve spolupráci s rodinou nadané herečky a zpěvačky. Její členové dokonce souhlasili i s tím, aby součástí publikace byl Aniččin poslední rozhovor.
Nový týden, další nové jméno. StarDance během Velikonočního pondělí odhalila jméno osmého hvězdného účastníka letošního ročníku oblíbené taneční show. Jde o známého zpěváka a frontmana jedné z populárních českých kapel.
Velikonoce vrcholí, takže je nutné počítat s jednou nepříjemností. Ve velkých obchodech si v pondělí nenakoupíte, protože to neumožňuje zákon. Jednou se tato situace bude opakovat i v květnu.