Ukrajina poprvé použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda, foto: mil.in.ua
Libor Novák , newsbox.cz 20. listopadu 2024 16:26
Sdílej:

Ukrajina podle informací The Guardian poprvé od začátku konfliktu použila britské střely Storm Shadow k útokům na cíle v Rusku. Povolení k využití raket na ruském území bylo schváleno v reakci na nasazení více než 10 000 severokorejských vojáků na ruské hranici s Ukrajinou. Podle britských a amerických představitelů jde o zásadní eskalaci téměř tři roky trvající války.

Spojené království schválilo použití střel Storm Shadow poté, co americký prezident Joe Biden souhlasil s nasazením podobných amerických raket ATACMS na ruském území. Informace o cílech útoků pomocí Storm Shadow zatím nejsou jasné.

Nepotvrzené snímky šířené přes aplikaci Telegram údajně ukazují fragmenty střely v ruské Kurské oblasti. Zbraně rozpoznal americký odborník Trevor Ball, který však nemohl potvrdit, zda se jedná o aktuální záběry.

Tento útok následoval jen den po zásahu americkými raketami ATACMS v Brjanské oblasti. Podle západních představitelů se útoky zaměřují především na severokorejské jednotky v regionu a na infrastrukturu, která by mohla být využita k plánované ofenzivě proti ukrajinským silám.

Rozmístění severokorejských jednotek na podporu Ruska je považováno za bezprecedentní krok. Spojené státy a Spojené království varují, že by to mohlo výrazně změnit dynamiku konfliktu. Cílem ukrajinských útoků je omezit tuto novou vojenskou hrozbu a zabránit dalšímu zesílení ruského postupu.

Ruský prezident Vladimir Putin označil nasazení amerických a britských raket na ruském území za krok, který by mohl být považován za přímé zapojení NATO do konfliktu. Taková rétorika zvyšuje riziko eskalace konfliktu mezi Západem a Moskvou.

Použití Storm Shadow střel na ruské území představuje další posun v intenzitě války. Západní představitelé zároveň čelí otázkám ohledně toho, zda jejich podpora Ukrajině povede k dalšímu nárůstu rizik a jak by mohli čelit možným odvetným opatřením ze strany Ruska.

Ukrajina však signalizuje, že se nehodlá vzdát. Prezident Volodymyr Zelenskyj již dříve uvedl, že nové zbraňové systémy výrazně zlepšují schopnost jeho země bránit se proti ruské agresi a narušovat nepřátelské strategie. Jak se situace vyvine, bude záviset na reakcích klíčových aktérů konfliktu v následujících týdnech. 

Stalo se
Světové celebrity
Král Karel III.

Karel III. zamíří do USA. S oběťmi Epsteina se ale nesetká

Nadcházející státní návštěva krále Karla III. ve Spojených státech, která je naplánována na konec dubna, s sebou přináší i citlivá politická témata. Někteří američtí zákonodárci totiž veřejně vyzvali britského panovníka, aby se během své cesty setkal s oběťmi sexuálního predátora Jeffreyho Epsteina. Podle informací magazínu People však k takovému setkání nedojde, a to z velmi konkrétních právních důvodů.

Světové celebrity
Královna Alžběta II.

Nechtěla s ním mluvit bez svědků. Královna Alžběta II. se chránila před Harrym a Meghan

Vztahy mezi královnou Alžbětou II. a jejím vnukem princem Harrym byly v posledních letech jejího života mnohem napjatější, než se na veřejnosti zdálo. Nová biografie „Queen Elizabeth II: A Personal History“ od Huga Vickerse, dlouholetého přítele královské rodiny, přináší šokující detaily o tom, jak se zesnulá panovnice musela před Harrym a jeho ženou Meghan chránit.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Princ Harry se vyjádřil k průlomovým rozsudkům proti technologickým gigantům

Britský princ Harry, vévoda ze Sussexu, otevřeně podpořil nedávné průlomové rozsudky proti technologickým gigantům. Na globálním summitu o ochraně soukromí, umělé inteligenci a kybernetické bezpečnosti ve Washingtonu DC neskrýval své nadšení z toho, že velké korporace konečně čelí odpovědnosti. Reagoval tak na případy z minulého týdne, kdy poroty v USA nařídily společnostem Meta a YouTube zaplatit miliony dolarů za škody způsobené jejich platformami.

Krimi
Policie ČR, ilustrační fotografie.

Dva mrtví v Plzni. Případ vyšetřuje policie

Policie od středy vyšetřuje podezřelé úmrtí dvou osob v Plzni. Podle dosavadních zjištění se na jejich smrti nepodílela další osoba. Kriminalisté pracují se dvěma vyšetřovacími verzemi.