Ukrajina posílí armádu, podle Zelenského však doufá v další jednání o míru

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes podepsal dekret o posílení obranyschopnosti země, který počítá se zvětšením ukrajinské armády o 100.000 vojáků v příštích třech letech a zvýšením jejich platů. Šéf státu to oznámil v parlamentu, kde také opět varoval před panikou kvůli hrozbě ruské invaze.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Doufá, že se brzy podaří dohodnout další kolo mírových jednání Ukrajiny s Ruskem za zprostředkování Francie a Německa.

Ukrajina v současnosti podle západních varování čelí akutní hrozbě nového útoku Ruska, které u hranic shromáždilo přes 100.000 vojáků. Rusko, které na jaře 2014 anektovalo ukrajinský poloostrov Krym a podpořilo povstání proruských separatistů v Donbasu na východě Ukrajiny, popírá, že by mělo v úmyslu Ukrajinu napadnout. Moskva se ale od Západu domáhá bezpečnostních záruk, včetně toho, že Ukrajina nevstoupí do NATO.

"Naše vlast má hodně přátel a jsme jim za to vděčni, ale i přátelé mají svou vlast. Nezapomínejte na to. Nikdo místo nás nevybuduje Ukrajinu, nebude bránit Ukrajinu, neochrání Ukrajinu, nepozdvihne Ukrajinu. Musíme spoléhat jen na sebe," řekl Zelenskyj podle listu Ukrajinska pravda.

Prezident se také domáhal jednoty od ukrajinských politiků. "Můžete být v opozici vůči vládě, ale nemůžete být v opozici proti Ukrajině," vzkázal.

Zelenskyj podle agentury Unian zdůraznil, že dekret znamená počátek přechodu Ukrajiny k profesionální armádě. Počítá se zvýšením platů vojáků na úroveň nejméně tří minimálních mezd, s rozpracováním koncepce bydlení pro vojáky, veterány i rodinné příslušníky, se systémem kariérního růstu důstojníků a také se zvětšením početního stavu ozbrojených sil o 100.000 profesionálů do tří let a vytvořením dalších 20 brigád.

"Tento dekret jsem vydal nikoliv proto, že brzy vypukne válka. Říkám všem, že tento dekret je od toho, aby v nejbližší době i nadále panoval mír, mír na Ukrajině," řekl prezident a dekret před poslanci podepsal.

Zelenskyj dnes podle agentur také ohlásil, že se nyní domlouvá nová schůzka poradců lídrů zemí normandské čtyřky (Francie, Německo, Rusko a Ukrajina), přičemž doufá, že na ní se podaří vyjednat summit "čtyřky".

Poradci se setkali 26. ledna v Paříži a předběžně se dohodli, že se znovu sejdou za dva týdny v Berlíně.

"Aktivně pracujeme na tom, abychom v příštích dnech dohodli datum následující schůzky poradců v Berlíně, kde, jak doufám, bude dosaženo dohody ohledně schůzky vůdců normandské čtyřky," řekl Zelenskyj poslancům.

Zvýšení počtu ukrajinských vojáků může znamenat zvětšení ozbrojených sil Ukrajiny o 40 až 50 procent, uvedl ruský list Kommersant a dodal, že loňská ročenka londýnského Mezinárodního institutu strategických studií The Military Balance 2021 odhadovala početnost ukrajinských sil na 209.000 vojáků, z toho 145.000 sloužilo v armádě, 11.000 u námořnictva a 45.000 u letectva. Loni v létě ale ukrajinský parlament přijal zákon o zvětšení maximálního stavu ozbrojených sil z 215.000 na 261.000.

Agentura Reuters poznamenala, že Ukrajina má nyní ve zbrani téměř 250.000 lidí, což je ale mnohem méně, než kolika vojáky a zbraněmi disponuje Rusko, které je "v obrovské přesile".

Ukrajinská protiofenziva ve čtvrtek začala, uvádí americká média

08.06.2023 17:20 Dlouho očekávaná ukrajinská protiofenziva podle některých amerických médii začala. Potvrdit to měli…

Útok nožem ve Francii: Děti leží na jednotce intenzivní péče

08.06.2023 16:24 Aktualizováno Šest lidí, konkrétně čtyři děti a dva dospělí, utrpělo zranění při čtvrtečním dopoledním útoku u…

Putinova velká tisková konference má letos proběhnout

08.06.2023 15:03 Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov ve čtvrtek řekl novinářům, že zatím nebyl stanoven termín každoroční…

Papež vtipkuje, cítí se dobře, řekl lékař den po operaci

08.06.2023 12:06 Papež František se po středeční operaci břicha kvůli kýle cítí dobře, řekl ve čtvrtek jeho…

Zelenskyj kritizuje mezinárodní organizace pro nečinnost po zničení…

08.06.2023 09:19 Rusové kvůli záplavám ztrácejí pozice, uvedl Institut pro studium války. Nyní už jsou některé osady…

Papež František podstoupil operaci, dnes ještě absolvoval audience

07.06.2023 19:49 Aktualizováno Papež František ve středu podstoupil operaci břicha kvůli kýle. Tříhodinový zákrok se obešel bez…

Ukrajina se kvůli zničení Kachovské přehrady obrací na Haag

07.06.2023 18:33 Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin ve středu rozhodl, že jeho úřad poskytne…

EU schválila vakcínu proti RS viru pro seniory

07.06.2023 14:52 Evropská komise v úterý schválila první vakcínu, která má lidi starší 60 let ochránit před infekcí…

Drony měly v Moskvě zasáhnout byty rozvědčíků, naznačují americké informace

07.06.2023 13:38 Dronový útok, který zažila minulý týden v úterý Moskva, podle amerických informací cílil na…

Ruské ostřelování zabilo člověka v Chersonu, zatímco voda zaplavuje další…

07.06.2023 10:20 Povodeň způsobená zničením Kachovské přehrady ohrožuje desítky tisíc lidí, 1400 už je evakuováno a…

Související:

Nejnovější