Ministryně obrany Jana Černochová (ODS) ČTK potvrdila, že Ukrajina požádala Česko o pomoc s opravami poškozené techniky. Záležitost je podle ní předmětem jednání. Ukrajina ohledně toho oslovila i Slovensko, také podle tamního ministra obrany Jaroslava Nadě zatím rozhodnutí nepadlo.
"Můžu potvrdit, že nás Ukrajina požádala o pomoc s opravami poškozené techniky. Proces a možnosti případných oprav jsou předmětem jednání," napsala ČTK Černochová. List The Wall Street Journal (WSJ) dříve napsal, že ČR i Slovensko zvažují otevřít své vojenské dílny pro "opravy a dovybavování" poškozené ukrajinské techniky.
Ukrajina čelí od druhé poloviny února vojenské invazi Ruska, západní země Kyjevu pomáhají i dodávkami vojenského materiálu. Česko dosud darovalo Ukrajině materiál v hodnotě skoro jedné miliardy korun, sdělilo v úterý ČTK ministerstvo obrany.
"Zástupci vlády navíc opakovaně sdělili, že v této pomoci bude ČR i nadále pokračovat. Z bezpečnostních důvodů však druh vojenského materiálu již delší dobu nespecifikujeme," uvedl Marek Vala z tiskového oddělení resortu.
WSJ v úterý napsal s odvoláním na představitele českého ministerstva obrany, že Česko poslalo na Ukrajinu více než desítku modernizovaných tanků sovětské výroby T-72M. Neoficiální informace, že ČR poslala několik desítek starších tanků T-72 a bojových vozidel pěchoty, předtím česká armáda nepotvrdila.
Ministryně obrany v úterý uvedla, že věří, že Česko posílá na Ukrajinu zásadní vojenský materiál. Konkrétně se však o obsahu dodávek bavit nechtěla.
"Zvídavost je lidská a chápu ty, kdo chtějí zjistit, co na Ukrajinu dodáváme. Promiňte, nemohu vám k tomu říct víc. Zuří tam válka a nebudeme vrahům s písmenem Z nic usnadňovat!" napsala na twitteru.
Jednu z nezapomenutelných pohádkových rolí dal Janu Potměšilovi, který nás minulý týden opustil, legendární režisér Zdeněk Troška. Není proto divu, že i filmaře zasáhla smutná zpráva z pátečního dne.
V Česku bylo zdokumentováno první letošní tornádo, informoval Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) v pondělí. Vyskytlo se na Jičínsku, bylo slabé a nezpůsobilo žádné větší škody.
Známe porotu, hvězdné osobnosti i profesionální tanečníky, kteří se zúčastní letošní řady populární show StarDance. Chybět ale nemohou ani moderátoři. Nikoho nepřekvapí, že bude pokračovat osvědčená dvojice ze všech předchozích řad.
Jsme už za polovinou dubna, ale jedna z březnových kauz stále budí vášně. Jde o profesní rozchod Agáty Hanychové a Ornelly Koktové. Druhá jmenovaná opět přilila olej do ohně, když znovu promluvila o okolnostech konce.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračoval i o víkendu. Radostnou novinkou se v neděli pochlubila herečka a zpěvačka Barbora Poláková, která se stala trojnásobnou maminkou. Na svět přivedla prvního společného potomka se současným partnerem Štěpánem Urbanem.
Jiřina Bohdalová bude mít na začátku května 95. narozeniny, ale oslavy se kvůli smutné rodinné události omezí na jedinou akci. Legendární herečka se tak rozhodla poté, co přišla o milovanou mladší sestru Jaroslavu, která dlouhá léta žila v zahraničí.
Počasí v tomto týdnu bude mít střídavý charakter, uvedli meteorologové v předpovědi, kterou v neděli zveřejnili na sociálních sítích. Opět nejsou vyloučeny noční mrazy, odpoledne mohou zároveň maxima dosahovat až 18 stupňů.
Slavný hokejový útočník Roman Červenka momentálně dělá všechno pro úspěch svého týmu ve finále české nejvyšší soutěže. Sport ale není vším, hokejista má také osobní život. V posledních dnech se objevily spekulace o novém vztahu. Je to už hotová věc?
Leo Beránek na sebe v posledních dnech zase upozornil až příliš, protože se o něj opět začali zajímat policisté. Strážci zákona zasahovali u incidentu v bohnické léčebně a nyní prozradili, jaký trest hrozí kontroverznímu muži.
Agáta Hanychová se zdá být tou pravou osobou, pokud chceme někoho v Česku označit za profesionální celebritu. Zatímco mnohým by jistě takové označení vadilo, influencerka a dcera jedné ze známých hereček neváhá přiznat, že by bez slávy snad ani nedokázala žít.
Nedávno se představila v rámci kvalifikace Poháru Billie Jean Kingové proti Švýcarkám a jednalo se o jeden z mála jejích startů v tomto roce, protože se v předešlé době trápila se zraněním ramene. Už to tak tovypadalo, že vítězka Wimbledonu z roku 2023 Markéta Vondroušová se pomalu začne vracet do pravidelného zápasového kolotoče, jenže nyní přišla nečekaná rána. České reprezentantce hrozí až čtyři roky zákazu činnosti poté, co vyšlo najevo, že loni v prosinci neodevzdala dopingový vzorek komisařce tak, jak podle pravidel měla.
Soud poslal v kauze březnového teroristického útoku v Pardubicích do vazby další osobu. Zadrženo je momentálně celkem šest lidí. Zatím není jasné, jaké tresty případně jednotlivým obviněným hrozí.