Ukrajinský premiér Denys Šmyhal během dnešní návštěvy Berlína žádal vrcholné německé představitele o další dodávky těžkých zbraní pro jeho zemi čelící ruské agresi. Kancléři Olafu Scholzovi předložil konkrétní návrhy k dodávkám německých tanků Leopard-2, uvedl Šmyhal po jednání. Původně plánovaná společná tisková konference obou šéfů vlád se kvůli dalšímu pracovnímu programu Olafa Scholze nekonala.
Na schůzce s německým prezidentem Frankem-Walterem Steinmeierem Šmyhal řekl, že Ukrajina doufá, že Německo bude hrát hlavní roli při vzdušné obraně ve válce proti ruskému útočníkovi. Pochvaloval si, že na "bojišti se osvědčily" samohybné houfnice PzH 2000 a raketomety Mars II. "Doufáme, že dodávky těžkých zbraní bude možné navýšit," řekl Šmyhal.
V rozhovoru, který Šmyhal poskytl agentuře DPA ještě před odjezdem do Berlína, řekl, že jeho země by potřebovala také moderní tanky, německé leopardy 2 a ze Spojených států tanky typu Abrams.
"Mluvili jsme o tomto tématu. Navrhli jsme dokonce, jakým způsobem by Německo Ukrajině mohlo tyto tanky (Leopard 2) poskytnout," řekl dnes po jednání bez dalších podrobností Šmyhal.
Agentura DPA píše, že německá vláda doposud přislíbila Ukrajině zbraně v hodnotě 700 milionů eur (přes 17 miliard korun), většinu z nich již Kyjevu poslala. Mezi těžkými zbraněmi je například deset samohybných houfnic, 15 protiletadlových tanků, tři raketomety Mars II a tři vyprošťovací tanky. K možným dodávkám bojových tanků se doposud vyjadřovala skepticky. Také žádný další stát Severoatlantické aliance Ukrajině neposkytl bojové tanky vyrobené na Západě. Kancléř Scholz trvá na tom, že Německo v této věci nebude jednat na vlastní pěst.
Šmyhal měl v plánu mluvit dnes v Berlíně a v pondělí také v Bruselu o exportu ukrajinské elektrické energie vyrobené z jádra. Ukrajina ji nyní dodává do Polska, Moldavska, Rumunska a na Slovensko, denně jde o 400 až 700 megawatthodin. Šmyhal chce toto množství výrazně zvýšit, protože "Evropská unie by získala více energie a my bychom získali devizy, které nutně potřebujeme". Elektřina z jádra představuje více než polovinu elektrické energie vyrobené na Ukrajině. Její spotřeba po začátku ruské invaze kvůli bojům, migraci obyvatel i ekonomickému propadu výrazně klesla, a země má proto kapacity na vývoz.
Šmyhal je nejvýše postavený ukrajinský představitel, který do Berlína přicestoval od začátku ruské invaze trvající už déle než půl roku. Krátce před jeho příjezdem prezident Steinmeier odsouhlasil nominaci Oleksije Makejeva na post ukrajinského velvyslance v Berlíně. Doposud působí jako pověřenec vlády v Kyjevě pro sankce. Makejev v říjnu ve funkci vystřídá Andrije Melnykova. Ten vzbuzuje kontroverze kvůli svým nediplomatickým výrokům. Po vypuknutí nynějšího rusko-ukrajinského konfliktu otevřeně kritizoval politiku vlády Olafa Scholze vůči Kyjevu, kancléře označil za urážlivku.
David Beckham se chystá reprezentovat krále Karla III. v projektu, který je srdci obou blízký, a jde o jeho první významné oznámení od doby, kdy obdržel rytířský titul. Legendární fotbalista se připojí k autorkám a televizním moderátorkám Frances Tophill a Alanu Titchmarshovi při tvorbě zahrady na prestižní květinové výstavě RHS Chelsea Flower Show v květnu 2026.
Zpěvačka, držitelka ceny Grammy a herečka Ariana Grande se rozhodla v titulcích k filmu Wicked: For Good nepoužít své umělecké jméno, ale vrátit se ke svému rodnému jménu Ariana Grande-Butera. O dojemném důvodu tohoto kroku promluvila již loni během tiskové konference k první části filmu Wicked.
Princezna z Walesu, Kate Middleton, poprvé promluvila o svých světlejších vlasech, které představila veřejnosti v září 2025. Herečka Su Pollard prozradila deníku Daily Mail, že se s Kate setkala v zákulisí Royal Variety Performance ve středu a pochválila jí účes slovy: „Líbí se mi vaše vlasy, vypadají mnohem světlejší.“
Andrew Mountbatten-Windsor, který v posledních týdnech zažívá největší královský pád, je podle nejnovějších zpráv blízko ztrátě poslední pocty, a to jen krátce poté, co byl zbaven všech svých královských titulů a stylů. Bývalý princ, který nyní používá jméno Andrew Mountbatten-Windsor, se zdá, že ještě nedosáhl dna svého pádu.
Victoria Beckham, bývalá členka skupiny Spice Girls, prý plánuje prodat svou oděvní a kosmetickou značku, která v uplynulých letech vykazovala značné finanční ztráty. Nicméně zprávy naznačují, že do doby uskutečnění prodeje bude odhadovaná hodnota jejího impéria dosahovat 100 milionů dolarů. Během svého dokumentu na Netflixu sama návrhářka přiznala, že její podnikání se potýkalo s problémy v několika fázích. S navrhováním oděvů začala již na počátku 2000. let a svou vlastní značku nesoucí její jméno uvedla na trh v roce 2008.
Slavnostní večer udílení hudebních cen Český slavík 2025 zná své vítěze. O největší překvapení se postaral Václav Noid Bárta, který získal titul Zpěvák roku a odsunul tak Marka Ztraceného na druhou pozici. Mezi zpěvačkami obhájila prvenství Ewa Farna, která se stala i držitelkou titulu Absolutní slavík.
Rumer Willis, dcera slavného herce Bruce Willise, poskytla svým fanouškům na sociálních sítích zlomující aktuální zprávu o stavu svého otce, který bojuje s podtypem frontotemporální demence (FTD), takzvanou primární progresivní afázií (PPA).
V Česku v posledních dnech panuje zimní počasí, ačkoliv meteorologická zima oficiálně začne s prosincem až začátkem přespříštího týdne. Těšit to může zejména milovníky alpského i běžeckého lyžování. Start nové sezóny se blíží.
Meghan Markle se v neobvyklé zpovědi svěřila, že ji na princi Harrym neuchvátil jeho královský původ, ačkoliv patřil mezi nejžádanější mládence. Bývalou herečku spíše oslovila jeho hravá a dětská povaha. Vévoda a vévodkyně ze Sussexu se poprvé setkali v červenci 2016 na rande naslepo, které pro ně domluvili společní přátelé.
Prezident Donald Trump v Bílém domě svými slovy rozesmál fotbalovou hvězdu Cristiana Ronalda a jeho snoubenku Georginu Rodriguez. Portugalská superstar, které je 40 let, byla zachycena, jak se směje, když se s americkým prezidentem prochází po jeho rezidenci.
Česko už nějaký čas sleduje události kolem osoby režiséra Jiřího Adamce, jenž se v poslední době potýká se zdravotními problémy. V jeho poměrně početné rodině i kvůli tomu zavládla napjatá atmosféra, kterou se zatím nedaří uklidnit.
Z vysílání Evropy 2 či sociálních sítí už lidé vědí, že Patrik Hezucký musel být kvůli nemoci, kterou léčí antibiotiky, hospitalizován v nemocnici. Problém je to nejen pro rádio, ale i pro úspěšný podcast, jehož tváří se moderátor v poslední době.