Ukrajina: Ruská ofenziva u Jahidne byla neúspěšná

Ukrajinská armáda dnes uvedla, že Rusko v uplynulém dni provedlo neúspěšnou ofenzívu u Jahidne, malé vsi přiléhající k severozápadnímu okraji Bachmutu. Informovala o tom agentura Reuters s odkazem na ranní operační svodku ukrajinského generálního štábu. Ruská žoldnéřská Wagnerova (v ruském přepisu Vagnerova) skupina v sobotu tvrdila, že se zmocnila této vesnice na východě Ukrajiny poblíž ohniska intenzivních bojů. Toto tvrzení se nepodařilo ověřit z nezávislých zdrojů.

Ruská armáda

Vůdce wagnerovců Jevgenij Prigožin v sobotu prohlásil, že jeho jednotky dobyly Jahidne. V pátek se přihlásil k ovládnutí Berchivky, přilehlé vesnice na okraji Bachmutu. Ukrajinský generální štáb poté uvedl, že ruské invazní síly podnikly několik neúspěšných útočných akcí ve směru na Bachmut, a zmínil v této souvislosti i oblast kolem Berchivky, a dnes také Jahidne.

"Rusko nadále zaměřuje své hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Šachtarske," poznamenalo velení ukrajinských ozbrojených sil. Za uplynulý den ukrajinské síly odrazily asi 71 nepřátelských útoků v těchto oblastech.

Při ruských útocích na východní Doněckou oblast na Ukrajině v sobotu zahynuli tři obyvatelé a čtyři utrpěli zranění, uvedl místní gubernátor Pavlo Kyrylenko.

Prudké boje podél frontové linie na jihu a východě Ukrajiny, zejména u Bachmutu, nyní podle Reuters spočívají v plíživých pokusech obou stran posunout linii, někdy jen o několik metrů. Rusko pokročilo v obklíčení Bachmutu, ale nepodařilo se mu ho dobýt včas, aby prezident Vladimir Putin mohl v pátek při příležitosti výročí invaze oznámit své vítězství.

Cílem nadcházející jarní protiofenzívy Ukrajiny bude "vrazit klín do ruské fronty na jihu mezi Krymem a pevninským Ruskem", řekl německým médiím zástupce šéfa ukrajinské rozvědky Vadym Skibickyj.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější