Ukrajina se bez spolupráce se zahraničím spravedlnosti nedočká, říká právnička

Pokud se má dostat spravedlnosti všem obětem údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině, nestačí, aby vyšetřování a následné procesy vedl Mezinárodní trestní tribunál (ICC), který se zaměřuje jen na jednotky osob v čele státního režimu a armády. Podílet se musejí i ukrajinské soudy s pomocí zahraničních soudců a zvláštní mezinárodní tribunál zřízený pro Ukrajinu, shodly se Oleksandra Romancovová, šéfka Centra pro občanské svobody oceněného Nobelovou cenou míru, a Natalija Ochotniková z lidskoprávní organizace ZMINA (Změna), které obě dokumentují válečné zločiny páchané na Ukrajině a ČTK poskytly rozhovor během své návštěvy Prahy.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

"To není (ruský prezident Vladimir) Putin, kdo ráno vstane, dá si snídani, políbí svoji ženu a jde mačkat tlačítka, kterými posílá ruské rakety na ukrajinská města. Byt mojí maminky v Charkově nezničil on, byl to jeden velice mladý ruský důstojník," řekla Ochotniková, jejíž organizace ZMINA dokumentuje mučení a únosy aktivistů a jiných veřejně činných osob do Ruskem okupovaných oblastí.

ZMINA je s dalšími 24 ukrajinskými nevládními organizacemi dokumentujícími válečné zločiny součástí uskupení Koalice 5:00. Název uskupení je inspirovaný časem, kdy ruské jednotky letos 24. února v plném rozsahu zahájily invazi na Ukrajinu. Organizace mají v koalici rozdělenou agendu; některá se zaměřuje na zločiny mučení, některá na zacházení s válečnými zajatci, některá sbírá důkazy pro potenciální vyšetřování zločinů proti lidskosti.

Koalice 5:00 spolupracuje s mezinárodními organizacemi jako ICC, ale i ukrajinskou generální prokuraturou, která má momentálně na stole přes 45.000 podnětů k vyšetření válečného zločinu. Romancovová řekla, že v dohledné době však příliv dokončených procesů očekávat nelze.

"Doufám, že ty procesy budou pečlivé. Vyšetřování i dokumentace jsou pro nás náročné, před válkou se válečnými zločiny zabývalo na Ukrajině jen málo lidí. Nemáme například dostatek kriminalistických laboratoří. S tím nám pomáhají balkánské státy, které mají dobrou technickou infrastrukturu k identifikaci DNA. To teď potřebujeme, protože Rusové po svých zločinech mnohdy ukrývají stopy," řekla Romancovová. Z válečného zločinu byli doposud na Ukrajině odsouzení tři ruští vojáci.

Spolupráce mezinárodní justice podle Romancovové nepřináší jen větší expertizu do dokumentační práce, ale byla by i zárukou větší objektivity následných soudních procesů. "ICC se zaměřuje jen na zločiny spáchané těmi u moci. My ale chceme spravedlnost pro každou jednotlivou oběť. Proto potřebujeme do ukrajinského systému zapojit mezinárodní vyšetřovatele a soudce, kteří budou zárukou objektivity a ukážou, že tenhle konflikt není vždy jednostranný," dodala Romancovová.

Nevládní organizace z Koalice 5:00 se zaměřují výhradně na dokumentaci válečných zločinů a sběr důkazů pro následné vyšetřování. "Můžeme u ruských jednotek v posledních týdnech pozorovat úmysl útočit na ukrajinskou civilní energetickou infrastrukturu? Jistě ano, ale zda je to válečný zločin, to je na rozhodnutí soudu," uvádí Ochotniková.

"Naše práce je velmi dlouhodobá, není jasné, kdy námi nasbírané materiály někdo využije. Přesto musíme pracovat rychle. Stopy rychle mizí. Svědci a přeživší zločinů se stěhují, jejich paměť a vzpomínky se vlivem traumatu mění," popisuje Ochotniková práci dokumentačních týmů, které v poslední době vyrazily například do Ukrajinou zpět dobytého Chersonu.

Stopy údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině jsou podle Ochotnikové, právničky se zkušeností s vyšetřováním podobných zločinů na ukrajinském Donbase po roce 2014, patrné ve všech dříve okupovaných oblastech, které ukrajinská armáda dobyla zpět.

"Rusové mají pocit, že po tom, co dělali v Sýrii, Gruzii nebo Čečensku, si můžou dovolit všechno. Jsou jako tyran ve školní třídě. Zkusí to jednou, žádná reakce. Zkusí to znovu, žádná reakce. Mají pocit, že nenesou žádnou odpovědnost," řekla Ochotniková a pokračovala: "Rusko mělo za to, že Ukrajina padne během několika dní, ti vojáci byli strašně sebejistí, hrdě sdíleli zločinné fotky na své sociální sítě."

"Pocit nedotknutelnosti ale stále mají ruští zástupci a důstojníci středně vysokého postavení. Vybavuji si například jednu úřednici, která se celé situaci v podstatě smála a jediné, co ji trápilo, bylo její špatně napsané jméno na západním sankčním seznamu," dodává Romancovová.

Představitelé západních států, včetně naposledy předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, volají po ustanovení zvláštního mezinárodního tribunálu pro Ukrajinu po vzoru tribunálů pro Rwandu nebo Jugoslávii, který by se zaměřil i na údajný zločin agrese Ruska vůči Ukrajině. To vítá ukrajinská justice i nevládní organizace. Kreml, který jakékoli páchání válečných zločinů na Ukrajině ze strany ruských jednotek odmítá, a naopak poukazuje na údajné zločiny Ukrajinců, na výzvu EK reagoval prohlášením, že taková instituce by neměla legitimitu a Rusko by ji neuznalo.

Ustanovení mezinárodního tribunálu pro Ukrajinu by bylo složité i proto, že Rusko je stálým členem výkonného orgánu OSN, Rady bezpečnosti, s právem veta. Evropský parlament v listopadu vyslechl stanoviska několika belgických právních expertů, podle kterých by cesta k řešení mohla vést přes Valné shromáždění OSN. Závěrem vystoupení odborníků nicméně bylo, že současná mezinárodní legislativa není dostatečná k tomu, aby bylo možné vést soudní řízení ve věci ruské agrese proti Ukrajině.

Ukrajina předala Rusku přes 60 zajatců, výměnu podle Moskvy umožnily SAE

04.02.2023 09:55 Ukrajina předala Rusku 63 válečných zajatců, mezi nimiž jsou také osoby "citlivé kategorie", uvedlo…

Pentagon upozornil na další špionážní čínský balón nad Latinskou Amerikou

04.02.2023 08:59 Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. S odkazem na sdělení Pentagonu o tom…

Rakousko ukončí kontroly na hranici se Slovenskem

04.02.2023 08:12 Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské…

Kanada uvalila sankce na osoby spojené s šířením ruských dezinformací a…

03.02.2023 21:54 Kanadské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že Kanada postihne sankcemi 38 lidí a 16 organizací…

Rusové pokračují v připomínání památky Ukrajinců zabitých při ruském útoku…

03.02.2023 20:50 Někteří Rusové pokračují v připomínání památky desítek Ukrajinců zabitých v lednu při ruském…

EU se dohodla na cenových stropech na ropné produkty z Ruska

03.02.2023 19:03 Zástupci vlád členských zemí Evropské unie se dnes dohodli na cenových stropech na ropné produkty z…

Belgie upustila od plánu odchodu z jádra. Chce nechat v provozu nejstarší…

03.02.2023 18:10 Belgická vláda zvažuje, že ponechá své tři nejstarší jaderné reaktory v provozu o dva roky déle,…

Pavel by měl doložit obvinění směrem k prezidentovi a jeho úřadu, vzkazuje…

03.02.2023 12:42 Bezpečnostní informační služba (BIS), další tajné služby ani policie neinformovaly prezidenta…

Mléko se bude v Rusku prodávat na kilogramy, aby se zakrylo zdražení

03.02.2023 12:27 V Rusku se čím dál častěji objevují balení mléka s nápisem "jeden kilogram" místo "jeden litr".…

Zprávy o nabídce ukrajinského území výměnou za mír jsou dle Kremlu…

03.02.2023 12:21 Kreml dnes odmítl zprávy o tajném americkém návrhu na mírové řešení mezi Ruskem a Ukrajinou a…

Související:

Nejnovější