Ukrajina se obává, že Rusko nasadí íránské balistické střely

Rusko čeká na dodávku dalších zbraní z Íránu včetně balistických raket, uvedla americká stanice CNN s odvoláním na nejmenované západní představitele. Mluvčí ukrajinského letectva Jurij Ihnat podle serveru Ukrajinska pravda novinářům řekl, že jeden typ raket bude mít dolet 300 kilometrů a druhý 700 kilometrů a že Ukrajina nemá efektivní prostředky, jak se jim bránit.

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto

Rusko začalo Íránu na základě výměny dodávat ropné produkty, uvedl dnes podle agentury Interfax ruský vicepremiér Alexander Novak, neupřesnil ale, o jakou výměnu jde.

Írán se podle informací CNN chystá Rusku poslat 1000 dalších kusů zbraní, mezi nimiž budou kromě útočných dronů i balistické rakety krátkého doletu země-země. Dodávka je bedlivě sledována, protože to bude poprvé, kdy Írán vyšle Rusku pokročilé a přesné střely, uvedla CNN.

Mluvčí ukrajinských vzdušných sil Ihnat řekl, že Ukrajina se těmto střelám bude bránit jen stěží. "Teoreticky je možné je sestřelit, ale fakticky to bude velmi těžké pomocí těch prostředků, které máme v arzenálu. Máme prostředky protivzdušné obrany, ale ne protiraketové obrany," řekl.

"Nejspíše budou dodány do míst severně od Ukrajiny, odkud je bude možné odpalovat tak, aby ohrožovaly celou Ukrajinu. Jedna raketa má dolet 300 kilometrů a druhá 700 kilometrů," řekl Ihnat. Upřesnil, že zřejmě půjde o rakety Iskander-M, které sice Rusko má ve svém arzenálu, ale už jen ve velmi omezeném množství. Ukrajinská protivzdušná obrana podle něj neumí sestřelit právě rakety Iskander, nadzvukové střely Oniks a hypersonické rakety Kinžal.

Ruský vicepremiér Novak, který má na starosti energetické otázky, sdělil, že Rusko zahájilo dodávky ropných produktů do Íránu a že v budoucnu se chystá obchodní výměnu ještě rozšířit. "Už byly zahájeny výměnné dodávky ropných produktů a dohodli jsme se na rozšíření seznamu," sdělil novinářům po schůzce rusko-íránské mezivládní komise. Za co ropné produkty Rusko vymění, není jasné. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden varoval, že se Rusko výměnou za dodávku zbraní chystá Teherán podpořit v rozvoji jeho jaderného programu.

Poslední dodávka íránských zbraní Rusku obsahovala asi 450 dronů, sdělily CNN její zdroje. Teherán i Moskva dodávky íránských dronů pro válku na Ukrajině popírají. Ukrajina uvádí, že její síly sestřelily asi 300 íránských bezpilotních letounů.

Ukrajinská rozvědka dnes uvedla, že Rusko by začátkem tohoto měsíce mělo od Íránu obdržet více než 200 dronů Šáhed-136, Mohádžer-6 a Araš-2. Zásilka rozebraných dronů má dorazit přes Kaspické moře do ruského přístavu Astrachaň. V Rusku pak drony složí, přestříkají barvou a opatří ruskými znaky, tvrdí Ukrajinci.

Ukrajinská diplomacie podle listu Ukrajinska pravda také říká, že dodávání zbraní Rusku k válce proti Ukrajině dělá z Íránu spoluúčastníka agrese a válečných zločinů. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba minulý měsíc navrhl prezidentovi Volodymyru Zelenského zvážit přerušení diplomatických vztahů s Íránem.

Mrtvé a raněné po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na…

09.12.2022 10:42 Mrtvé a raněné mezi civilisty po ruském ostřelování hlásí dnes ukrajinské úřady na východě a jihu…

Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a…

09.12.2022 08:18 Na frontě v Luhanské a Doněcké oblasti pokračují boje mezi ruskými a ukrajinskými jednotkami, ani…

Rusko a USA si vyměnily vězně, basketbalistka Grinerová je na cestě domů

08.12.2022 22:05 Aktualizováno Spojené státy a Rusko si dnes na letišti v Abú Zabí vyměnily dva prominentní vězně - ruské úřady…

Soud osvobodil dvojici přísně potrestaných Afghánců, dostali člun na…

08.12.2022 21:55 Odvolací soud na řeckém ostrově Lesbos dnes osvobodil dva mladé Afghánce, kteří v roce 2020 dostali…

Macron mluví o revoluci v prevenci. Mladí Francouzi budou mít kondomy…

08.12.2022 21:08 Aktualizováno Ve Francii budou od 1. ledna kondomy pro lidi od 18 do 25 let v lékárnách k dostání zdarma. Na…

Americká sněmovna schválila návrh obranného rozpočtu ve výši 858 mld.…

08.12.2022 20:31 Americká Sněmovna reprezentantů dnes většinou 350 ku 80 hlasům schválila návrh obranného rozpočtu…

Ve Francii zadrželi mladé islámské radikály, plánovali útok ve Štrasburku

08.12.2022 20:06 Francouzská tajná služba DGSI zadržela sedm mladých osob s příklonem k radikálnímu islamismu, kteří…

Hegerova vláda čelí možnému vyslovení nedůvěry, jednání pokračuje zítra

08.12.2022 19:29 Aktualizováno Slovenská sněmovna začala dnes odpoledne jednat o návrhu opozice vyslovit nedůvěru menšinovému…

Chorvatsko míří do schengenu, Rumunsko a Bulharsko musí nadále čekat

08.12.2022 17:30 Aktualizováno Ministři vnitra členských zemí Evropské unie dnes schválili vstup Chorvatska do schengenského…

Finsko se bude zabývat vývozem zbraní do Turecka, jde i o souhlas se…

08.12.2022 17:24 Finsko zvažuje, že bude případ od případu povolovat vývoz zbraní do Turecka. Řekl to dnes podle…

Související:

Nejnovější