Ruská a ukrajinská delegace se sejde na hranicích s Běloruskem

Ukrajinští a ruští vyjednávači se setkají bez předběžných podmínek na bělorusko-ukrajinských hranicích u řeky Pripjať, oznámila dnes kancelář ukrajinského prezidenta na sociální síti. Na tomto jednání se telefonicky domluvili prezident Volodymyr Zelenskyj a běloruský vůdce Alexandr Lukašenko, uvedla kancelář. Zelenskyj později v prohlášení uvedl, že příliš nevěří v úspěch jednání s Rusy, ale že je potřeba to zkusit.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

"Řeknu otevřeně, že jako vždy příliš nevěřím v úspěch této schůzky, ale ať to zkusí. Aby později ani jeden občan neměl ani jedinou pochybnost, že jsem se jako prezident snažil ukončit válku, když byla maličká, ale přeci jen šance," řekl Zelenskyj podle BBC a opět ujistil, že bude bránit stát a jeho hranice.

Stát podle něj bude platit 100.000 hřiven měsíčně (asi 74.000 Kč) vojákům, kteří brání svou zem se zbraní v ruce - a že to říká proto, aby věděli, že vlast je jim vděčná. "Tak bude do té doby, dokud válka neskončí," dodal.

Mezitím ruský prezident Vladimir Putin nařídil převést síly jaderného odstrašování do zvláštního režimu bojové pohotovosti.

"Ukrajina nebude kapitulovat a nevzdá se ani centimetru svého území," prohlásil ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba při videokonferenci s novináři. Putinův rozkaz podle agentury AFP kritizoval jako pokus o vyvinutí nátlaku na Kyjev, který čtvrtým dnem vzdoruje ruské invazi.

"Budeme dále bránit naši zemi, bojovat s nimi (Rusy) na území, které ovládli. Není nic špatného na jednáních, pokud skončí mírem a ukončí válku. Ale nevzdáme se, nebudeme kapitulovat a nevzdáme se ani pídě našeho území. To je cíl našeho boje," řekl Kuleba podle ukrajinských médií. Ukrajinská delegace si podle něj vyslechne ruskou a sdělí ji to, co si myslí o válce. Poznamenal, že se Zelenskyj domluvil s Lukašenkem na tom, že běloruská armáda nebude bojovat proti Ukrajině, a varoval, že pokud Minsk bude dále poskytovat běloruské území k ruské agresi proti Ukrajině, postihnou jej důsledky jako "spolupachatele zločinu".

Ještě před tímto oznámením o dohodě mezi Zelenským a Lukašenkem se v médiích objevila varování, že se Lukašenko chystá přidat k ruskému útoku a vyslat na Ukrajinu přinejmenším příslušníky speciálních sil, a že cílem vyjednávání je odvrátit vstup Minsku do války.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč dnes uvedl, že v běloruských jednotkách byl vyhlášen bojový poplach, ale že pouze 17.000 ze 145.000 běloruských vojáků je bojeschopných, a to je "kapka v moři". Doufá však podle agentury Unian, že Bělorusové "odmítnou plnit zločinné rozkazy".

Lukašenko podle mluvčího ruského prezidenta Dmitrije Peskova po telefonátu se Zelenským požádal ruskou stranu, aby neodvolávala delegaci, čekající na ukrajinské vyjednávače v běloruském Gomelu.

Rusko si už jako předběžnou podmínku k jednání neklade požadavek, aby Ukrajinci složili zbraně, napsala Ukrajinska pravda. Ruské mnisterstvo zahraničí podle agentury Interfax uvedlo, že uspořádání rozhovorů neznamená, že Moskva přeruší vojenské operace.

V ruské delegaci, kterou vede exministr kultury, Putinův poradce Vladimir Medinskij, jsou náměstci ministrů obrany a zahraničí, ruský velvyslanec v Bělorusku Boris Gryzlov a předseda zahraničního výboru ruské sněmovny Leonid Sluckij.

Témata: Ukrajina | Rusko

Na útoku v Bělgorodské oblasti se podíleli i Poláci

04.06.2023 21:20 Polský dobrovolnický sbor, který operuje jako součást ozbrojených sil Ukrajiny ve válce proti Rusku…

Rusko bude dávat lidem vojenskou registraci bez jejich přítomnosti

04.06.2023 19:18 Ruské ministerstvo obrany předložilo návrh usnesení, podle kterého může provést vojenskou…

Zelenskyj varoval Rusko před vnitřním výbuchem

04.06.2023 16:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že pokud chce Rusko jednat s civilizovaným…

Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí

04.06.2023 11:00 Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí. OSN ale očekává, že by se počet lidí…

Po nočních útocích na Ukrajině desítky zraněných, zemřelo dvouleté dítě

04.06.2023 09:28 Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a…

V irském městečku zakázali dětem mobilní telefony

03.06.2023 21:52 V irském městečku Greystone se rodiče rozhodli, že svým dětem nedají do rukou mobilní telefony.…

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze

03.06.2023 20:33 Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní…

Erdogan složil přísahu a stal se hlavou Turecka na další období

03.06.2023 19:00 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do…

Lukašenko řekl, že válka na Ukrajině začala už před rokem 2014

03.06.2023 16:14 Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních…

Švédské úřady povolily demonstraci, se kterou Turecko nesouhlasí

03.06.2023 13:20 Švédské úřady povolily uspořádání demonstrace, na níž budou lidé v neděli protestovat proti…

Související:

Nejnovější