Ukrajina slavila státnost. Zelenskyj měl projev, pošta vydala známku

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v dnešním projevu v parlamentu při příležitosti nově zavedeného Dne ukrajinské státnosti ocenil hrdinství Ukrajinců při obraně vlasti před ruskou agresí. Zároveň předpověděl vítězství ve válce, po které Ukrajinci budou učit druhé národy, jak se bránit.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Ukrajinská pošta k oslavám státnosti přispěla vydáním nové známky, zobrazující ukrajinský traktor, který táhne ruský tank. Do prodeje podle médií bylo dáno pět milionů známek, z nichž tři miliony jsou určeny pro vnitrostátní zásilky a dva miliony pro mezinárodní. Zakoupit si lze dva a dva aršíky, aby se zabránilo spekulacím. "Na poštovní známce jsou zachyceny reálné události, které se odehrály v Mykolajivské oblasti a dalších regionech, kde neozbrojení ukrajinští rolníci odvlékali ruskou vojenskou techniku a pomáhali tak ozbrojeným silám v boji za vítězství," uvedla pošta v tiskové zprávě.

"Jsme občané nejsilnějšího státu na světě, státu bojujícího ve válce, státu, který se reformuje, a státu, který se postaral o nejmocnější sjednocení demokracií světa, státu, který 155. den totální ruské války proti nám dokáže slavit svůj svátek, Den ukrajinské státnosti," řekl prezident Zelenskyj podle serveru RBK-Ukrajina. Hodnoty svobodného světa díky Ukrajincům nezůstávají jen slovním obratem a Ukrajinci se skutečně postavili na obranu civilizace, dodal. Zelenskyj prohlásil, že ukrajinský boj nebude jen legendou o hrdinném odporu, ale že Ukrajina se stane státem vítězů.

"Ne tři sta Sparťanů (padlých u Thermopyl), jejichž hrdinství opěvují knihy, divadelní hry a filmy, ale mnohamilionový hrdinský národ si zaslouží život, vítězství a bude učit druhé, jak se bránit. Nebudou na nás vzpomínat jako na ty, co se snažili, ale jako na ty, kteří náš stát uchránili, upevnili a předali dětem, aby ho předaly svým dětem. To uděláme my, občané Ukrajiny," zdůraznil prezident, na jehož popud byl Den státnosti vyhlášen jako připomínka rozkvětu státnosti na Kyjevské Rusi.

O podobě nové známky rozhodli Ukrajinci hlasováním. Do ankety se zapojilo téměř 834.000 lidí. Pro verzi připomínající záběry ukrajinských traktorů odtahujících ruské tanky nebo jinou těžkou techniku, které se objevily na sociálních sítích hned v prvních dnech invaze, jich podle ukrajinské pošty hlasovalo přes 340.000. Známka nese název: "Dobrý večer, jsme z Ukrajiny".

Ukrajinská pošta v souvislosti s ruskou vojenskou agresí už dříve vydala známku na počest obránců Hadího ostrova, kteří na začátku ruské invaze nevybíravými slovy vzkázali ruské válečné lodi, že se nehodlají vzdát. Je na ní vyobrazen ukrajinský voják na břehu ukazující ruku se zdviženým prostředníkem ruskému vojenskému plavidlu na moři. Nazvaná je podle slavného výroku: "Ruská válečná lodi, jdi do prdele". Na Ukrajině známka vyvolala obrovský rozruch a poptávku, lidé na ni stáli dlouhé fronty několik hodin před zahájením prodeje, připomněl portál RBK-Ukrajina.

Skotsko čelí kritice, protože ambasadorem pro menstruační potřeby zdarma…

17.08.2022 21:37 Na Skotsko se snesla kritika kvůli tomu, že prosazováním bezplatného přístupu k vložkám a tamponům…

Rusové podle Ukrajinců narychlo přemisťují z Krymu letadla

17.08.2022 19:39 Po úterních explozích na leteckých základnách na poloostrově Krym Rusové z oblasti narychlo stahují…

WHO eviduje více než 35 tisíc případů opičích neštovic v 92 zemích

17.08.2022 19:24 Světová zdravotnická organizace (WHO) eviduje více než 35.400 případů opičích neštovic v 92 zemích.…

Rusko předpovídá, že se vývozní cena plynu letos zdvojnásobí

17.08.2022 16:45 Rusko předpokládá, že se průměrná vývozní cena jeho plynu letos více než zdvojnásobí na 730 dolarů …

Trump shání zkušené právníky, ti ho většinou odmítají

17.08.2022 15:28 Bývalý šéf Bílého domu Donald Trump a jeho poradci strávili více než týden od zásahu Federálního…

Rakousko zatím naplnilo plynové zásobníky na méně než 60 procent

17.08.2022 14:54 Zásobníky zemního plynu v Rakousku jsou plné z téměř 60 procent. Dnes to podle agentury APA uvedlo…

Čína pošle své vojáky na cvičení do Ruska

17.08.2022 14:16 Aktualizováno Čínská armáda vyšle své vojáky do Ruska, aby se tam zúčastnili společného vojenského cvičení. Do…

Slovensko na opatření kvůli válce na Ukrajině vynaloží 241 milionů eur

17.08.2022 13:28 Slovensko letos v souvislosti s konfliktem na Ukrajině plánuje vynaložit na různá opatření 241…

Tchaj-wan registruje další vojenské aktivity Číny kolem ostrova

17.08.2022 13:14 Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že dnes zaregistrovalo 21 čínských letounů a pět čínských…

Expert OSN: Pracovní programy pro Ujgury mohou vést až k otroctví

17.08.2022 12:09 Pracovní a rekvalifikační programy, do kterých jsou v Číně zařazování příslušníci etnické menšiny…

Související:

Nejnovější