Ukrajina stojí podle Zelenského hlavně o systémy protivzdušné obrany

Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová připustila, že podporovat Ukrajinu je nákladné, ale svoboda má podle ní nevyčíslitelnou hodnotu. Řekla to agentuře Reuters po dnešním setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským. Během své třetí návštěvy Kyjeva od začátku ruské invaze chválila Ukrajinu za její pokrok ve snaze o vstup do Evropské unie.

Volodymyr Zelenskyj (Ukrajina)

Zelenskyj připomněl, že pro jeho zemi je prioritou, aby od svých spojenců získala systémy protivzdušné obrany.

Ukrajinská armáda je potřebuje k tomu, aby mohla chránit města před ruskými útoky, řekl Zelenskyj. Dodal, že systémy, které Ukrajině už dříve slíbilo Německo a Spojené státy, ještě nedorazily.

Von der Leyenová uvedla, že "nikdy nevyrovnáme oběti, jaké Ukrajinci přinášejí, ale můžeme říci, že své evropské přátele budete mít po boku tak dlouho, jak to bude potřeba". Později připustila, že "podporovat Ukrajinu stojí velké peníze, ale naše svoboda, mezinárodní mírové uspořádání a demokracie jsou něčím, co se penězi zaplatit nedá".

Proces přístupu Ukrajiny je podle von der Leyenové na dobré cestě. Tato východoevropská země se společně s Moldavskem stala oficiálním kandidátem členství v Evropské unii letos v červnu. Další jednání s ní ale budou moci začít teprve tehdy, až provede rozsáhlé reformy justice nebo boje proti korupci.

V rozhovoru pro Bild TV šéfka Evropské komise vyzvala unijní státy, aby vyslyšely ukrajinské žádosti o dodávky bojových tanků. "Když říkají, že potřebují bojové tanky, pak bychom to měli brát vážně a dodat jim je," řekla. "Ukrajinci dokazují, že když mají ty správné vojenské prostředky, dokážou se bránit," dodala. Ukrajinská armáda v posledních dnech podniká úspěšnou protiofenzivu zejména na severovýchodě země, kde znovu ovládla území o rozloze několika tisíců kilometrů.

Ukrajina by měla zájem o německé bojové tanky Leopard-2, nicméně Berlín se je zdráhá poslat. Poukazuje na to, že nechce v této věci postupovat samostatně a že žádný členský stát NATO doposud Kyjevu bojové tanky vyrobené na Západě neposkytl.

Ukrajinský prezident s předsedkyní unijní exekutivy hovořil také o řešení evropské energetické krize a navrhl, že by Ukrajina mohla prodávat elektrickou energii do většího počtu evropských zemí. "Evropa může získat levnou elektrickou energii z Ukrajiny ... a Ukrajina může získat peníze," cituje Zelenského ruskojazyčná verze BBC. Na začátku ruské invaze na Ukrajinu se tato země a sousední Moldavsko odpojily od ruské elektrické sítě, v polovině března se pak synchronizovaly s evropskou rozvodnou sítí.

Zelenskyj dnes von der Leyenovou vyznamenal Řádem knížete Jaroslava Moudrého, což je druhé nejvyšší vyznamenání, jaké občan cizího státu může dostat za mimořádné zásluhy o Ukrajinu. Kromě ní tento řád dostal například polský prezident Andrzej Duda nebo bývalý britský premiér Boris Johnson. V Česku je jeho nositelem někdejší ministr zahraničí Karel Schwarzenberg a zesnulý prezident Václav Havel.

Německý soud poslal klimatickou aktivistku kvůli blokádám do vězení

22.09.2023 11:44 Klimatická aktivistka z environmentální skupiny Last Generation (Poslední generace) ve čtvrtek…

Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině, tvrdí Duda

22.09.2023 09:09 Polsko pokračuje v dodávkách zbraní Ukrajině v souladu se svými závazky. Uvedl to polský prezident…

Biden řekne Zelenskému v Bílém domě, co USA poskytnou Ukrajině

21.09.2023 22:08 Americký prezident Joe Biden odhalí obsah dalšího balíčku vojenské pomoci pro Ukrajinu, až se ve…

Polsko už nehodlá poskytovat Ukrajině další zbraně

21.09.2023 10:16 Polsko včera oznámilo, že přestane poskytovat zbraně Ukrajině. Děje se tak v době pokračujícího…

Zelenskyj v OSN oznámil, že připravuje globální mírový summit

19.09.2023 21:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj upozornil na Valném shromáždění OSN, které se koná v New…

Biden v OSN zdůraznil, že Rusko nese plnou zodpovědnost za válku na…

19.09.2023 19:00 Americký prezident Joe Biden ve svém projevu na Valném shromáždění OSN dnes zdůraznil, že jedině…

Zelenskyj chce, aby země promyslely vyloučení Ruska z OSN

19.09.2023 17:20 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondělí po příjezdu do New Yorku navrhl, aby členové…

Ázerbájdžánské síly zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

19.09.2023 15:40 Ázerbájdžánské síly porušily příměří s Arménií a zahájily raketové a dělostřelecké útoky na Náhorní…

Americké úřady našly ztracenou stíhačku F-35

19.09.2023 14:01 Americké úřady uvedly, že v pondělí našly trosky ztracené stíhačky F-35, která se zřítila v…

Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku kvůli dovozu obilí

18.09.2023 21:50 Kyjev podá žalobu proti Polsku, Maďarsku a Slovensku za jejich rozhodnutí odmítnout ukončení zákazu…

Související:

Nejnovější