Ukrajina se stane členem Severoatlantické aliance. Nebude to ale hned, nyní je prioritou, aby dokázala zvítězit ve válce proti Rusku. Před zasedáním kontaktní skupiny pro Ukrajinu to na americké letecké základně Ramstein v Německu prohlásil generální tajemník NATO Jens Stoltenberg, uvedla agentura Reuters.
"Všichni členové NATO se shodli, že Ukrajina se stane členem aliance. Teď je ale hlavní její vítězství," řekl Stoltenberg s tím, že jakmile válka skončí, musí být Kyjev vojensky dostatečně silný.
Právě takové vojenské odstrašení je pak podle Stoltenberga cestou, jak může Ukrajina předejít dalšímu případnému útoku ze strany Ruska.
Zelenskyj už během návštěvy Stoltenberga v Kyjevě vyzval Severoatlantickou alianci, aby pozvala Ukrajinu do svých řad. "Jsem vděčný za pozvání na summit, ale je důležité, aby Ukrajina dostala pozvání," řekl na tiskové konferenci.
Podle jeho slov neexistuje žádná překážka bránící rozhodnutí pozvat Ukrajinu do NATO, zejména ve chvíli, kdy většina lidí v členských zemích aliance vstup podporuje. Stoltenberg ale už při návštěvě Ukrajiny upozorňoval, že nejprve je potřeba válku vyhrát.
"Budoucnost Ukrajiny je v euroatlantické rodině a budoucnost Ukrajiny je v NATO. Nyní je ale hlavním cílem aliance zajistit, že Ukrajina vyhraje," uvedl Stoltenberg při neohlášené návštěvě Ukrajiny.
Slíbil ale, že vojenská podpora Ukrajiny bude pokračovat, a podotkl, že spojenci dosud poskytli zemi vojenskou pomoc za zhruba 1,5 bilionu korun. "NATO při vás stojí dnes, zítra, tak dlouho, jak bude třeba," dodal Stoltenberg.
Ukrajina v NATO? Názory se tříští
Členství Ukrajiny v NATO vyvolává mezi současnými členy aliance plamenné diskuze. Podle serveru Financial Times Polsko a pobaltské státy tlačí na vytvoření harmonogramu přijetí země do aliance, zatímco Spojené státy, Německo a Maďarsko se k přijetí v současné situaci příliš kladně nestaví.
Příznivci členství včetně českého prezidenta Petra Pavla sice upozorňují na zkušenosti ukrajinské armády, které získává v současné válce s Ruskem, odpůrci přijetí ale poukazují na to, že zvát do řad aliance válčící zemi není bezpečné.
Na to poukazuje i server euronews, který jako jeden z důvodů, proč s přijetím Ukrajiny do NATO počkat, upozorňuje na článek 5 smlouvy o kolektivní obraně NATO. Ten říká, že pokud je napaden jeden členský stát, musí to všechny ostatní země považovat za útok proti sobě a přijít svému spojenci na pomoc. To podle serveru znamená, že pokud by Ukrajina vstoupila do NATO ve válce s Ruskem, článek 5 by byl spuštěn automaticky.
"Při přijímání Ukrajiny do NATO existují určitá eskalační rizika," upozornil John Williams, profesor na Durhamské univerzitě, který se specializuje na mezinárodní politiku, válku a suverenitu s tím, že takový krok by mohl rozpoutat nejhorší možné scénáře.
"NATO by jasněji zapojeno do války mnohem přímějším způsobem,“ dodal s tím, že ostatní členové aliance, kteří hraničí s Ruskemby se "potenciálně mohli stát frontovou linií". Ke zdrženlivosti vyzývají ze stejných důvodů i někdejší úředníci aliance.
"Nejdříve vyřešme konflikt," prohlásil Jamie Shea, bývalý náměstek náměstka generálního tajemníka NATO. "Nyní je klíčovou otázkou zachování Ukrajiny jako fungujícího státu a odstranění ruských sil z jejího území," dodal.
Sharon Osbourne (73) zaplavily podpůrné zprávy poté, co oslavila narozeniny své dcery Kelly poprvé bez manžela Ozzyho. Stalo se tak pouhé tři měsíce po úmrtí legendy Black Sabbath v červenci. Hvězda reality show The Osbournes je zasažena zármutkem, který se prohloubil i nedávnou ztrátou jejího milovaného psa Elvise.
Vztah mezi popovou hvězdou Katy Perry a bývalým kanadským premiérem Justinem Trudeauem se rychle vyvíjí. Pár se v sobotu 25. října poprvé objevil na veřejnosti jako pár v Paříži, kde zpěvačka slavila své narozeniny.
Navzdory tomu, že její lifestylová show na Netflixu, With Love, Meghan, nezaznamenala velký úspěch, vévodkyně ze Sussexu, Meghan Markle, nehodlá ustoupit od svých plánů na rozšíření své značky As Ever. Podle zdrojů hodlá následovat Victorii Beckham a vybudovat si vlastní kosmetické impérium.
Rodina popové hvězdy Britney Spears je podle nejnovějších zpráv „extrémně vyděšená“ poté, co se objevily záběry její nebezpečné jízdy vozem. Zpěvačka minulou středu nebezpečně kličkovala, když se vracela z večera stráveného s kamarádkou.
Ačkoliv se spekulovalo o tom, že Netflix po vypršení pětileté smlouvy s princem Harrym a Meghan Markleovou neobnoví jejich spolupráci, opak je pravdou. Pár uzavřel novou, víceletou smlouvu se streamovacím gigantem a pokračuje ve spolupráci prostřednictvím své produkční společnosti Archewell Productions.
Nedávný rozhovor herce Eugena Levyho s princem Williamem naznačil, že budoucí král má v úmyslu zavést změny. Konkrétně uvedl, že "změna je na pořadu jednání" pro dobu, kdy nastoupí na trůn. Zásadní roli, kterou sehrál v odebrání titulů princovi Andrewovi, poskytuje vhled do toho, jak tyto budoucí proměny mohou vypadat.
Prezident republiky Petr Pavel dnes na Pražském hradě oficiálně pověřil Andreje Babiše jednáním o sestavení nové vlády. Toto rozhodnutí učinil na základě výsledků nedávných voleb do Poslanecké sněmovny a také s ohledem na dosavadní průběh jednání a postoje parlamentních stran.
Po několika měsících spekulací americká zpěvačka Katy Perry konečně veřejně potvrdila, že tvoří pár s kanadským politikem Justinem Trudeauem. Stalo se tak při oslavě jejích narozenin v Paříži. Od červencového rozchodu s Orlandem Bloomem se proslýchalo, že Katy Perry, která byla často viděna v Kanadě s premiérem Trudeauem, se posunula dál. Až do nynějška se ale oba k povaze svého vztahu nevyjadřovali.
Zdá se, že princ Andrew konečně ustoupil sílícímu tlaku krále Karla III. a palácových úředníků a opustí své sídlo Royal Lodge. Rozlehlé třicetipokojové sídlo ve Windsoru bylo jeho domovem déle než dvě desetiletí, ale podle zdrojů je jeho vystěhování „otázkou kdy, ne jestli“.
Oblíbený královský pár, princ William a princezna Kate, se nikdy nevyhýbá příležitosti změřit síly. Jejich soutěživá povaha byla nedávno odhalena neočekávanou přítelkyní rodiny, slavnou britskou kuchařkou a televizní osobností, Dame Mary Berry.
Dětem dnes sice pokračují pětidenní podzimní prázdniny, ale počasí bude místy spíše zimní. Navzdory tomu, že je teprve konec října. Podle předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) může na horách napadnout až 20 centimetrů sněhu.
Bývalá americká viceprezidentka Kamala Harrisová připustila, že se měla už dříve pokusit přesvědčit Joea Bidena, aby nekandidoval na druhé funkční období v Bílém domě. Harrisová nakonec byla soupeřkou Donalda Trumpa v loňské prezidentské volbě, ale neuspěla.