Ukrajina v NATO? Zapomeňte. Fico by její členství vetoval

Robert Fico
Robert Fico, foto: Lukáš Henzl, EuroZprávy.cz
Marek Novotný 21. ledna 2024 09:34
Sdílej:

Ukrajinu pobouřily nejnovější výroky slovenského premiéra Roberta Fica, které pronesl před blížící se schůzkou s ukrajinským protějškem Denysem Šmyhalem. Fico odmítl dodávky zbraní a munice ze skladů slovenské armády i přijetí Ukrajiny do NATO. Podle jeho slov jde o zkorumpovanou zemi, ve které se pomoc od západních spojenců ztrácí.

Fico připomněl, že příští týden bude jednat se Šmyhalem o humanitární pomoci. "Potvrdím, že žádné zbraně nedostane, pokud jde o slovenskou armádu a státní zásoby, a řeknu mu, že jsou věci, na které máme úplně, ale úplně jiný názor," řekl předseda Smeru v rozhlasovém vysílání.

Zatímco se vstupem Ukrajiny do EU slovenský premiér v případě splnění podmínek souhlasí, proti členství Kyjeva v Severoatlantické alianci se hodlá jasně vymezit. "Řeknu mu, že jsem proti členství Ukrajiny v NATO, že ho budu vetovat a blokovat, protože to je základ pro třetí světovou válku a nic jiné," vysvětlil.

Fico je také zvědavý na to, jak si Ukrajinci představují řešení konfliktu s Ruskem. Sám prý řešení nevidí. Přesto je podle jeho slov třeba hledat cestu, jak válku ukončit. Ukrajinu považuje předseda slovenské vlády za jednu z nejzkorumpovanějších zemí na světě, ve které se ztrácí pomoc od západních spojenců.

Premiér tvrdí, že Ukrajina není suverénní a samostatnou zemí. "Je pod absolutním vlivem Spojených států amerických - a v tomto dělá EU obrovskou chybu, že si nechce nechat suverénní pohled na Ukrajinu a souhlasí jen s tím, co říkají USA," konstatoval.

Podle Fica skončí válka bolestivým kompromisem pro obě strany. "Co čekají? Že Rusové odejdou z Donbasu a Luhanska, anebo že odejdou z Krymu? Vždyť je to nereálné," prohlásil s tím, že prodlužování konfliktu bude prospívat jen Rusku.

Ukrajinu výroky slovenského premiéra pobouřily, web Ukrainska Pravda je označil za skandální. Zároveň připomněl, že Fico už dříve uvedl například to, že válka na Ukrajině nemá vojenské řešení. Rovněž se nechal slyšet, že Západ zakázal Kyjevu uzavření příměří. V očích Ukrajinců jde jen o papouškování tvrzení ruské propagandy.

Stalo se
Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Takhle si to nepředstavovali. Harry a Meghan čelí v Británii opět tvrdé kritice!

Královský pár Princ Harry a Meghan Markleová čelí po svém nečekaném návratu do Spojeného království vlně nevole a ostré kritiky ze strany obyvatel regionu Cotswolds. Dvojice, která před šesti lety opustila své královské povinnosti a přesídlila do Kalifornie, si jako nové sídlo vybrala malebnou a vyhledávanou oblast v jižní Anglii. Místní rezidenti však z příchodu slavných sousedů nejsou nadšeni a vyjadřují obavy z narušení klidu i zvýšeného náporu turistů.

Světové celebrity
Meghan Markle sdílela dosud nezveřejněnou scénu, která byla vystřižena z jejího seriálu na Netflixu.

Harrymu a Meghan pomáhá se stěhováním do Británie miliardář!

Britský miliardář a spoluzakladatel jednoho z největších světových hedgeových fondů Ian Wace pomáhá princi Harrymu a jeho manželce Meghan Markleové s jejich tajným stěhováním zpět do Spojeného království. 

Světové celebrity
Dolly Parton

Svět se loučí s Dolly Parton. Kde bude zpěvačka pohřbena?

Pohřební ústav Woodlawn Memorial Park a Mauzoleum v americkém Nashvillu zveřejnil emotivní nekrolog na počest ikonické zpěvačky Dolly Partonové, která zemřela ve věku 80 let. Místo posledního odpočinku označilo celosvětově známou umělkyni za globální ikonu. Hudební legenda skonala v klidu 25. srpna v Nashvillu ve státě Tennessee po krátkém zápasu s těžkým onemocněním.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Návrat do Británie nevyvolal jen negativní reakce. Jedna z členek královské rodiny je z Harryho nadšená!

Návrat prince Harryho a jeho rodiny do Velké Británie vyvolal pozitivní reakci v jeho příbuzenstvu. K rozhodnutí vévody a vévodkyně ze Sussexu přesídlit ze Spojených států zpět na britské ostrovy se pro média vyjádřila Harryho sestřenice Lady Eliza Spencerová. Dcera Charlese Spencera, bratra zesnulé princezny Diany, označila zprávu za vzrušující a vyjádřila přání se s rodinou co nejdříve setkat.