Ukrajina v noci čelila silné vlně ruských vzdušných útoků

Ukrajinská města a energetická infrastruktura se v noci na dnešek staly terčem nové vlny ruských vzdušných útoků, první po zhruba třech týdnech. Sirény se rozezněly napříč celou Ukrajinou, výbuchy se ozývaly mimo jiné v Kyjevě. Údery si vyžádaly nejméně devět obětí. Ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny ruské rakety zasáhly rezidenční oblast, zahynulo nejméně pět lidí. Cherson na jihu hlásí tři mrtvé.

Ruská armáda, ilustrační foto

Druhé největší ukrajinské město Charkov je bez proudu a vody, ostřelování přerušilo také vnější napájení Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj noční útok označil za teror vůči ukrajinskému civilnímu obyvatelstvu.

"Nepřítel vypálil 81 střel, aby se znovu pokusil Ukrajince zastrašit svojí žalostnou taktikou. Jediné, na co se okupanti zmůžou, je terorizování civilistů," napsal Zelenskyj na telegramu. Vyjádřil zároveň soustrast rodinám zemřelých.

Ukrajinské protivzdušné obraně se podle náčelníka ukrajinského generálního štábu Valerije Zalužného podařilo zničit 34 ruských řízených střel a čtyři drony. Ruská armáda podle Zalužného na Ukrajinu zaútočila ze vzduchu řízenými střelami Ch-101 a Ch-555 a z moře na ni vyslala šest hypersonických balistických raket Kalibr. K nočním útokům použila mimo jiné také rakety S-300, původně určené k protivzdušné obraně, a osm dronů íránské výroby Šáhed, vyjmenoval Zalužnyj na sociální síti Telegram.

Ve Lvovské oblasti zahynulo pět lidí, když jedna z raket zasáhla rezidenční čtvrť, uvedl na svém telegramu šéf správy Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj. Tři budovy podle něj zničil požár a trosky zničených domů na místě prohledávají záchranáři.

V Chersonu na jihu země zemřeli tři lidé, když ruská armáda ve městě zasáhla zastávku hromadné dopravy, sdělil šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Jeden život si vyžádaly také útoky na energetickou infrastrukturu v Dněpropetrovské oblasti, uvedl její gubernátor Serhij Lysak.

Zásahy energetické infrastruktury i měst ohlásili místní zástupci také v Oděské oblasti, Charkově i Kyjevě. V jedné z vesnic Charkovské oblasti ruské údery poškodily několik domů a lehce zranily dvě ženy, napsal na sociálních sítích gubernátor oblasti Oleh Syněhubov. Charkov je bez proudu a vody, uvedl podle portálu Ukrajinska pravda starosta města Ihor Terechov.

Také v Oděské oblasti rakety poškodily obytné budovy a zasáhly energetickou infrastrukturu, oznámil na telegramu Maksym Marčenko. "Naštěstí nejsou žádné oběti," dodal Marčenko.

Několik silných výbuchů otřáslo také Kyjevem. Starosta metropole Vitalij Kličko na telegramu krátce uvedl, že jedna z explozí se ozvala v Holosijivské čtvrti na jihozápadě Kyjeva. Další výbuch z metropole podle BBC zazněl krátce po 6:00 SEČ. Kličko poté oznámil, že zásah postihl Svjatošynskou čtvrť na západním okraji města, kde byli hospitalizováni dva lidé. Bez vytápění se podle Klička po nočních útocích ocitlo 40 procent odběratelů ve městě.

Exploze hlásili i obyvatelé dalších měst včetně Žytomyru, Mykolajivu nebo Černihivu. Krátce před sedmou ranní místního času (6:00 SEČ) začaly úřady v západních oblastech Ukrajiny odvolávat protiletecký poplach, napsala agentura Unian.

Během ruského ostřelování bylo rovněž poškozeno poslední vedení, které napájelo Záporožskou jadernou elektrárnu. "Zařízení nyní napájí dieselové generátory. Rusové staví svět na pokraj jaderné katastrofy," citovala dnes společnost Enerhoatom ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka. Odpojení elektrárny od proudu posléze potvrdila také Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která ho označila za zásadní ohrožení jaderné bezpečnosti. Rusko se Záporožské jaderné elektrárny zmocnilo začátkem loňského března.

Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden

30.03.2023 16:18 Finsko by se mohlo stát oficiálně členem NATO už příští týden. Agentuře DPA to dnes v Bruselu řeklo…

Europoslanci schválili pravidla pro vyrovnání platů mužů a žen

30.03.2023 14:59 Evropský parlament dnes schválil nová pravidla, která mají zaměstnancům zajistit přístup k…

Unijní země se shodly na zvýšení podílu obnovitelných zdrojů energie

30.03.2023 14:51 Aktualizováno Evropská unie by měla v roce 2030 produkovat 42,5 procenta celkové spotřeby energie z obnovitelných…

Macron neustoupí. Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné změny,…

30.03.2023 14:25 Protesty nezastaví penzijní reformu ani jiné politické změny. Podle agentury Reuters to dnes…

Karel III. považuje vztahy Berlína a Londýna za výjimečné

30.03.2023 14:22 Aktualizováno Britský král Karel III. v dnešním projevu před poslanci Spolkového sněmu označil vztahy Německa a…

Papež František by se měl zotavit do Velikonoc

30.03.2023 13:26 Aktualizováno Papež František, který ve středu skončil v nemocnici kvůli infekci dýchacích cest, se nejspíš během…

KLDR popravuje lidi kvůli drogám či náboženství, říká nová zpráva Soulu

30.03.2023 12:24 Severní Korea popravuje lidi kvůli drogovým deliktům, sdílení jihokorejských médií i kvůli jejich…

Rusové postoupili u Bachmutu, přiznal ukrajinský generální štáb

30.03.2023 10:13 Ruské síly postoupily u Bachmutu, ukrajinští vojáci však celkově drží obranné linie u tohoto řadu…

Biden vyzval Netanjahua, aby upustil od reformy, která v Izraeli vyvolala…

29.03.2023 21:50 Aktualizováno Americký prezident Joe Biden v úterý vyzval izraelského premiéra Benjamina Netanjahua, aby upustil…

Biden oznámil vznik nového fondu na podporu světové demokracie

29.03.2023 21:44 Americký prezident Joe Biden dnes u příležitosti jím pořádaného virtuálního Summitu pro demokracii…

Související:

Nejnovější