Ukrajina v noci čelila silné vlně ruských vzdušných útoků

Ukrajinská města a energetická infrastruktura se v noci na dnešek staly terčem nové vlny ruských vzdušných útoků, první po zhruba třech týdnech. Sirény se rozezněly napříč celou Ukrajinou, výbuchy se ozývaly mimo jiné v Kyjevě. Údery si vyžádaly nejméně devět obětí. Ve Lvovské oblasti na západě Ukrajiny ruské rakety zasáhly rezidenční oblast, zahynulo nejméně pět lidí. Cherson na jihu hlásí tři mrtvé.

Ruská armáda, ilustrační foto

Druhé největší ukrajinské město Charkov je bez proudu a vody, ostřelování přerušilo také vnější napájení Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj noční útok označil za teror vůči ukrajinskému civilnímu obyvatelstvu.

"Nepřítel vypálil 81 střel, aby se znovu pokusil Ukrajince zastrašit svojí žalostnou taktikou. Jediné, na co se okupanti zmůžou, je terorizování civilistů," napsal Zelenskyj na telegramu. Vyjádřil zároveň soustrast rodinám zemřelých.

Ukrajinské protivzdušné obraně se podle náčelníka ukrajinského generálního štábu Valerije Zalužného podařilo zničit 34 ruských řízených střel a čtyři drony. Ruská armáda podle Zalužného na Ukrajinu zaútočila ze vzduchu řízenými střelami Ch-101 a Ch-555 a z moře na ni vyslala šest hypersonických balistických raket Kalibr. K nočním útokům použila mimo jiné také rakety S-300, původně určené k protivzdušné obraně, a osm dronů íránské výroby Šáhed, vyjmenoval Zalužnyj na sociální síti Telegram.

Ve Lvovské oblasti zahynulo pět lidí, když jedna z raket zasáhla rezidenční čtvrť, uvedl na svém telegramu šéf správy Lvovské oblasti Maksym Kozyckyj. Tři budovy podle něj zničil požár a trosky zničených domů na místě prohledávají záchranáři.

V Chersonu na jihu země zemřeli tři lidé, když ruská armáda ve městě zasáhla zastávku hromadné dopravy, sdělil šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak. Jeden život si vyžádaly také útoky na energetickou infrastrukturu v Dněpropetrovské oblasti, uvedl její gubernátor Serhij Lysak.

Zásahy energetické infrastruktury i měst ohlásili místní zástupci také v Oděské oblasti, Charkově i Kyjevě. V jedné z vesnic Charkovské oblasti ruské údery poškodily několik domů a lehce zranily dvě ženy, napsal na sociálních sítích gubernátor oblasti Oleh Syněhubov. Charkov je bez proudu a vody, uvedl podle portálu Ukrajinska pravda starosta města Ihor Terechov.

Také v Oděské oblasti rakety poškodily obytné budovy a zasáhly energetickou infrastrukturu, oznámil na telegramu Maksym Marčenko. "Naštěstí nejsou žádné oběti," dodal Marčenko.

Několik silných výbuchů otřáslo také Kyjevem. Starosta metropole Vitalij Kličko na telegramu krátce uvedl, že jedna z explozí se ozvala v Holosijivské čtvrti na jihozápadě Kyjeva. Další výbuch z metropole podle BBC zazněl krátce po 6:00 SEČ. Kličko poté oznámil, že zásah postihl Svjatošynskou čtvrť na západním okraji města, kde byli hospitalizováni dva lidé. Bez vytápění se podle Klička po nočních útocích ocitlo 40 procent odběratelů ve městě.

Exploze hlásili i obyvatelé dalších měst včetně Žytomyru, Mykolajivu nebo Černihivu. Krátce před sedmou ranní místního času (6:00 SEČ) začaly úřady v západních oblastech Ukrajiny odvolávat protiletecký poplach, napsala agentura Unian.

Během ruského ostřelování bylo rovněž poškozeno poslední vedení, které napájelo Záporožskou jadernou elektrárnu. "Zařízení nyní napájí dieselové generátory. Rusové staví svět na pokraj jaderné katastrofy," citovala dnes společnost Enerhoatom ukrajinského ministra energetiky Hermana Haluščenka. Odpojení elektrárny od proudu posléze potvrdila také Mezinárodní agentura pro atomovou energii, která ho označila za zásadní ohrožení jaderné bezpečnosti. Rusko se Záporožské jaderné elektrárny zmocnilo začátkem loňského března.

Němci zadrželi tři teenagery, plánovali teroristický útok

12.04.2024 15:21 Německá policie zadržela trojici teenagerů, které podezřívá z toho, že motivováni islámským…

Putin se opět vyjádřil k údajným ruským plánům útoku na jiné evropské země

12.04.2024 11:26 Ruský prezident Vladimir Putin odmítl obvinění, že Rusko plánuje agresi proti jiným evropským zemím…

Fico podpořil Ukrajinu na cestě do EU a odsoudil ruskou agresi

11.04.2024 21:50 Slovensko chce Ukrajině pomoci na cestě ke členství v Evropské unii sdílením zkušeností z…

Rusové tvrdí, že na Ukrajině působily britské speciální síly

11.04.2024 15:39 Ruská Federální bezpečnostní služba (FSB) tvrdí, že na Ukrajině působila britská speciální námořní…

Válka na Ukrajině: Ruské útoky ze vzduchu pokračují. Cílí se na energetiku

11.04.2024 11:44 Rusko v noci na čtvrtek vystřelilo na Ukrajinu více než 40 raket a uskutečnilo 40 dronových útoků,…

Rusové získávají převahu nad Ukrajinou. Rozhodne americká pomoc Kyjevu

11.04.2024 10:12 Pokud Spojené státy brzy poskytnou Ukrajině podporu v podobě munice a zbraní, Rusko získá nad…

Evropští poslanci schválili reformu azylového systému EU

10.04.2024 20:01 Evropští poslanci dnes schválili reformu azylového systému Evropské unie. Po letech diskusí a sporů…

Rusko v noci pokračovalo s útoky na ukrajinskou energetiku

10.04.2024 15:27 Kyjev ve středu uvedl, že noční letecké útoky na jihu Ukrajiny poškodily několik zařízení určených…

Biden považuje Trumpa za hlavní hrozbu pro americkou demokracii

10.04.2024 09:34 Americký prezident Joe Biden označil svého předchůdce a vyzyvatele Donalda Trumpa za hlavní hrozbu…

Cameron v USA ocenil českou iniciativu na nákup munice pro Ukrajinu

09.04.2024 21:38 Šéf britské diplomacie David Cameron v úterý během probíhající návštěvy Spojených států amerických…

Související:

Nejnovější