Ukrajinci hlásí na několika místech odražení ruských útoků

Ukrajinská armáda na několika místech frontové linie odrazila ruské útoky, vyplývá z dnešní svodky ukrajinského generálního štábu. Ruské invazní síly pokračovaly v útočných operacích ve směru na Kramatorsk a Bachmut, které se nacházejí západně od Luhanské oblasti, píše Reuters.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

Britské ministerstvo obrany ve své nové analýze vývoje bojů konstatovalo, že v uplynulém týdnu zaznamenalo na frontě - co se týká území kontrolovaného jednou či druhou stranou - jen minimální změny.

"Na Donbasu se ruské síly po malých postupech z počátku srpna přiblížily k okraji města Bachmut, ale do zastavěné oblasti zatím nepronikly," píše britské ministerstvo obrany, podle něhož Rusko nevyvinulo žádné větší úsilí o postup v Záporožské nebo Charkovské oblasti.

Podél frontové linie v Chersonské oblasti na jihozápadě země pak nepostoupila ani jedna ze stran konfliktu, píší Britové. "Stále častější exploze za ruskými liniemi však pravděpodobně zatěžují ruskou logistiku a letecké základny na jihu," upozorňuje britské ministerstvo a dodává, že v příštím týdnu je výrazná změna situace na bojišti nepravděpodobná.

"Ruské síly jsou - prozatím - pravděpodobně připraveny podnikat pouze omezené lokální útoky, kterých se zřídkakdy účastní více než rota vojáků," zaznělo z Londýna.

Agentura Unian dnes vykládá poslední popis bojů z pohledu ukrajinské strany tak, že Rusko zahájilo na Donbasu rozsáhlou ofenzivu v několika směrech, přičemž v některých směrech boje pokračují.

"Okupanti prováděli útočné a přepadové akce v oblastech obcí Bachmut, Zajceve a Kodema, bez úspěchu, boje pokračují," hlásil dnes ráno mimo jiné generální štáb s odkazem na obce v Doněcké oblasti. Boje podle něj pokračují také například kolem obce Opytne.

Ukrajinští obránci odrazili ruské útočné akce u Nove Dmytrivky, Virnopillje a Kurulky u hranic mezi Doněckou a Charkovskou oblastí. A také u obce Zolota Nyva, kde útočící jednotky ustoupily, hlásí ukrajinský generální štáb.

"Nepřátelský personál je demoralizován kvůli neustálému odkládání termínů jejich rotace a klamání ohledně slibovaných plateb. To vede k tomu, že se okupanti odmítají účastnit bojových operací," tvrdí ukrajinské vojenské velení.

Podobné informace poskytnuté jednotlivými stranami konfliktu není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

Při ruském ostřelování Voznesensku utrpělo zranění 12 lidí

Při ruském ostřelování ukrajinského Voznesensku nedaleko Mykolajivu utrpělo zranění 12 lidí, z toho čtyři děti. Všechny raněné děti jsou ve vážném stavu, jedna dívka přišla o oko. Na sociální síti telegram to oznámil gubernátor Mykolajivské oblasti Vitalij Kim, aktuální počet raněných doplnila generální prokuratura. Voznesensk leží asi 30 kilometrů od druhé největší jaderné elektrárny na Ukrajině, píše agentura Reuters.

Ruské rakety zasáhly obytné pětipatrové budovy. Nejmladšímu ze zraněných dětí jsou tři roky, nejstaršímu sedmnáct. Jedno z dětí bylo převezeno na operaci do nemocnice v Mykolajivu, uvedl Kim a zveřejnil fotografie zasažené oblasti.

Státní společnost Enerhoatom, která spravuje všechny čtyři ukrajinské jaderné elektrárny, označila útok na za "další akt ruského jaderného terorismu". "Raketa mohla mířit na jadernou elektrárnu, které se ruská armáda pokusila zmocnit už na začátku března," uvedl Enerhoatom na telegramu s odkazem na Jihoukrajinskou jadernou elektrárnu. Rusko na toto obvinění bezprostředně nereagovalo.

Ukrajinské úřady dlouhodobě obviňují Rusko z ostřelování Záporožské jaderné elektrárny, která leží jihovýchodně od Jihoukrajinské jaderné elektrárny a je největší v Evropě. Enerhoatom v pátek znovu vyzval, aby Moskva ukončila okupaci elektrárny v Záporožské oblasti a rovněž varoval, že se Rusové tuto elektrárnu chystají odpojit od ukrajinské sítě.

Britský král Karel III. nepojede na klimatický summit COP27

02.10.2022 17:31 Aktualizováno Britský král Karel III. na přání premiérky Liz Trussové zrušil cestu do egyptského Šarm aš-Šajchu,…

Tragédie v Indonésii. Násilnosti po fotbalovém utkání mají 125 obětí

02.10.2022 16:56 Aktualizováno Při násilnostech a následném chaosu a tlačenici po zápase indonéské první fotbalové ligy ve městě…

Stoltenberg volá po další podpoře Ukrajiny, Macron chce sankce

02.10.2022 16:34 Nejlepší odpovědí na ruskou anexi ukrajinských území je pokračovat v podpoře Ukrajiny. Řekl to dnes…

Při protestech v Íránu už podle aktivistů zemřelo 92 lidí

02.10.2022 16:28 Nejméně 92 lidí přišlo o život v Íránu při potlačování demonstrací, které vypukly před dvěma týdny…

Německo, Dánsko a Norsko nakoupí slovenské houfnice pro Ukrajinu

02.10.2022 16:06 Aktualizováno Německo, Dánsko a Norsko koupí pro Ukrajinu 16 slovenských houfnic Zuzana 2. Uvedené tři země za ně…

Ruský ústavní soud posvětil anexi ukrajinských území

02.10.2022 15:32 Aktualizováno Ruský ústavní soud dnes schválil balík dokumentů o připojení čtyř ukrajinských regionů k Rusku,…

Z plynovodu Nord Stream 1 přestal unikat plyn, informovaly dánské úřady

02.10.2022 14:37 Únik plynu z plynovodu Nord Stream 1 už se patrně také zastavil, uvedly dnes podle agentury AP…

Brazilci si volí prezidenta, v průzkumech vede soupeř současné hlavy státu

02.10.2022 14:29 V Brazílii se dnes otevřely volební místnosti. Brazilci volí většinu zákonodárců na úrovni federace…

Volby v Lotyšsku: Zvítězila strana premiéra Kariňše, proruská uskupení…

02.10.2022 14:11 Aktualizováno Sobotní parlamentní volby v Lotyšsku vyhrála centristická strana konzervativního premiéra…

Papež vyzval Putina, aby zastavil kolotoč násilí a smrti na Ukrajině

02.10.2022 13:40 Papež František vyzval ruského prezidenta Vladimira Putina, aby "zastavil kolotoč násilí a smrti na…

Související:

Nejnovější