Ukrajinská armáda odrazila ofenzivu ruských invazních sil u Slovjansku, Bachmutu a Avdijivky na východě země. Vyplývá to z pravidelného ranního hlášení ukrajinského generálního štábu. Ten také informoval, že ukrajinské ozbrojené síly na Den nezávislosti, který si napadená země připomněla ve středu, zlikvidovaly dalších 150 okupačních vojáků, celkem podle něj ruská armáda přišla o 45.800 příslušníků vojska. Podobné informace jednotlivých stran nelze nezávisle ověřit.
"V charkovském směru nepřítel pálil z tanků, bojových vozidel, děl a raketometů podél linie dotyku," uvádí dnes mimo jiné ukrajinské armádní velení. U Slovjansku ruská vojska útočila u obcí Pasika a Dolyna. "Bez úspěchu, stáhli se," hlásí ukrajinský generální štáb. Podobné útočné pokusy invazních sil byly zaznamenány u obcí Travneve a Kodema, které se nacházejí poblíž Bachmutu, a také u vsí Pisky a Pervomajske nedaleko Avdijivky.
Ukrajinský generální štáb dále na svém facebooku informoval o likvidaci dalších 150 ruských vojáků, pěti tanků, dvou obrněných vozidel, šesti raketometů, jednoho dělostřeleckého systému nebo tří vrtulníků za poslední den.
Britské ministerstvo obrany se ve své poslední analýze situace na bojišti věnuje ruské okupaci ukrajinské Záporožské jaderné elektrárny. "Dne 21. srpna 2022 snímky naznačily, že Rusko udržuje v areálu zvýšenou vojenskou přítomnost, přičemž obrněné transportéry jsou rozmístěny do 60 metrů od reaktoru číslo pět," uvedl britský resort obrany.
Ruští vojáci se vozidla podle něj zřejmě snažili ukrýt tím, že je zaparkovali pod nadzemní trubky a nosné konstrukce. "Rusko je pravděpodobně připraveno využít jakékoliv ukrajinské vojenské aktivity v blízkosti Záporožské jaderné elektrárny k propagandistickým účelům," poznamenalo britské ministerstvo.
"Zatímco Rusko pokračuje v okupaci Záporožské jaderné elektrárny, hlavním rizikem pro provoz reaktorů pravděpodobně zůstává narušení chladícího systému reaktorů, poškození jejich záložního zdroje energie nebo chyby pracovníků fungujících pod tlakem," uzavřelo britské ministerstvo.
Tentokrát to pro Ester Ledeckou na zimních olympijských hrách necinklo. Po překvapivém vyřazení ve čtvrtfinále paralelního obřího slalomu na snowboardu se trojnásobná olympijská vítězka upínala k lyžařskému super-G. Svou čtvrteční jízdu ale nedokončila.
StarDance se na podzim po pravidelné roční odmlce vrátí na televizní obrazovky. Podle nejnovějších informací na Kavčích horách přichystali jeden opravdu velký comeback. Do poroty by se totiž měl vrátit Zdeněk Chlopčík.
Česká hudební akademie rozhodla ve druhém hlasovacím kole o nominacích na Ceny Anděl Coca-Cola 2025. Tři šance na výhru mají pražské rapové trio GUFRAU a Victor Kal., se dvěma nominacemi jim sekundují Michal Prokop a Framus Five, Ben Cristovao, Mňága a Žďorp, Calin s Ewou Farnou, James Cole s Ideou nebo Dorota Barová. Slavnostním předáváním 11. dubna provedou Libor Bouček a Martin „Mikýř” Mikyska.
Počasí v Česku bude ještě dnes na únor nebývale teplé, ale na obzoru už je zásadní změna. Meteorologové dokonce vyhlížejí nebezpečné jevy, které mají nastat o víkendu. Uvedl to Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) na sociální síti X.
V areálu ZOO Praha byla zjištěna ptačí chřipka. Podezření na nákazu se objevilo po úhynu několika ptáků. Vyšetření následně nemoc potvrdilo. V zoologické zahradě sice byla zavedena mimořádná veterinární opatření, ale vstup návštěvníků nijak omezen není.
Jiřina Bohdalová v květnu oslaví 95. narozeniny, ale i někteří mladší lidé jí mohou závidět, jak je stále aktivní. Není ani vyloučeno, že jedna z nejslavnějších českých hereček natočí další celovečerní film. Je už nějaký projekt v procesu?
V Česku momentálně panuje spíše jarní počasí, ale ještě v tomto týdnu nastane zvrat. Potvrzuje to i předběžné varování meteorologů z Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), kteří v sobotu a neděli očekávají sněžení.
Pozůstalí, přátelé či kolegové si dnes nepochybně vzpomenou na Patrika Hezuckého. Na tento čtvrtek totiž připadají jeho první nedožité narozeniny. Moderátorovi Evropy 2 by dnes bylo 56 let. V závěru loňského roku ale podlehl vážné nemoci.
Dalším dnem ve čtvrtek pokračují zimní olympijské hry v Miláně a Cortině d'Ampezzo. Čeští fanoušci vyhlížejí hned několik událostí, konkrétně lyžařský závod Ester Ledecké, očekávaný zápas hokejistů s Kanadou či rozlučku rychlobruslařky Martiny Sáblíkové. První z vystoupení už je za námi.
Česko bude na letošní Mnichovské bezpečnostní konferenci, která se v Německu uskuteční o nadcházejícím víkendu, reprezentovat prezident Petr Pavel. Potvrdil to Pražský hrad, který odhalil program hlavy státu na této události.
Svatbu neutajíte. Přesvědčila se o tom i muzikálová zpěvačka Míša Nosková, která vstoupila do svého druhého manželství. Když veselku uspořádáte v samém srdci Prahy, uchováte si takové tajemství jen těžko.
V USA se objevil dokument, podle kterého řekl americký prezident Donald Trump před dvaceti lety policistovi, že každý ví, co dělá sexuální delikvent Jeffrey Epstein. Jde o dokument FBI zveřejněný ministerstvem spravedlnosti, upozornila britská stanice BBC.