Ukrajinci pokračují v daleko tvrdší protiofenzívě, nad Moskvu vyslali dron

Ukrajinci pokračují v daleko tvrdší protiofenzívě, k tomu podle ruských zdrojů vyslali dron nad Moskvu. Večer ukrajinské síly potvrdily dobytí vesnice Staromajorske, přiznal ho dokonce i velitel sil Doněcké lidové republiky, které v oblasti bojují. Poblíž Tokmaku v Záporožské oblasti Ukrajinci dosáhli první hlavní linie ruské obrany – včetně dračích zubů.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj ve čtvrtek večer na sociálních sítích oznámil dobytí vesnice Staromajorske. K příspěvku na twitteru přiložil i video s bojovníky, držícími vlajku své země. „Náš jih, naši chlapci, vítězství Ukrajině!“ napsal Zelenskyj.

Jeden z bojovníků na videu říká, že ukrajinští bojovníci „splnili úkol a osvobodili vesnici“. Staromajorske bylo cílovou oblastí již několik týdnů, nachází se východně od města Záporoží, asi na půl cesty k Doněcku. Asi deset kilometrů severně od něj leží klíčové město Velyka Novosilka.

Podle dostupných informací se ukrajinské síly snažily dostat vesnici pod kontrolu několik dní. „Kyjevské jednotky metodicky obsadily vesnici během několika dní, vyhnaly personál z jejich úkrytů a proměnily tyto úkryty v hromady rozbitých cihel. Ztráta oblasti byla ranou pro naše vojenské ego,“ přiznal velitel ruských jednotek ze samozvané Doněcké lidové republiky Alexandr Chodakovskij.

„Ukrajinské síly postupně postupují směrem na Melitopol a Berďansk. Dále na východě Ukrajina upevňuje své pozice v oblasti Staromajorske,“ vylíčila náměstkyně ukrajinského ministra obrany Hanna Maljarová.

Dalším ukrajinským počinem v noci ze čtvrtku na pátek byl zásah skladu ropy v Šachtaru nedaleko Doněcku. Informoval o něm server Ukrainska Pravda s odvoláním na telegram ruského mediálního serveru Astra. Video z požáru skladu sdílela na twitteru bývalá tisková mluvčí současného ukrajinského prezidenta Iuliia Mendelová.

Ukrajinci dosáhli dračích zubů

Americká stanice CNN zveřejnila snímky, které ukazují postup ukrajinských jednotek velice blízko dlouhých ruských obranných linií – včetně dračích zubů. Na základě geografické lokalizace se podařilo zjistit, že video pochází z oblasti mezi vesnicemi Nove a Charkove v Záporožské oblasti.

Včera EuroZprávy.cz upozorňovaly na to, že jednotky mohou být něco mezi 20-22 kilometry od města Tokmak – CNN však ukázala, že jde o pouhých 10 kilometrů. Autor Benjamin Pitter na twitteru lokalizoval video, které jsme včera sdíleli, asi 22 kilometrů od Tokmaku.

Fronta je skutečně dlouhá. Pro představu: vesnice Staromajorske, kterou Ukrajinci dobyli ve čtvrtek, leží od Tokmaku zhruba sto kilometrů.

Další dron nad Moskvou

Ruské ministerstvo obrany v pátek oznámilo zničení bezpilotního letounu „vypuštěného Ukrajinou na Moskevskou oblast“. „Pokus Kyjeva provést teroristický útok bezpilotním letounem na objekty v Moskevské oblasti byl zmařen Bezpilotní letoun byl zničen prostředky protivzdušné obrany,“ zní z ruského resortu.

Oběti ani škody na životech zaznamenány nebyly, útok podle CNN potvrdil i moskevský starosta Sergej Sobjanin.

Jde již o druhý případ tento týden. Moskva se v pondělí brzy ráno stala terčem útoku několika dronů. Jeden z nich zasáhl vysokopodlažní obchodní centrum jižně od centra ruské metropole, další bezpilotní letouny trefily dvojici nebytových budov.

Úlomky dronu se našly také v centru města nedaleko ministerstva obrany, uvedla agentura TASS s odvoláním na záchranné složky. Nikdo nezemřel ani nebyl zraněn.

Drony mnohamilionové město podle zdejšího Sobjanina zasáhly kolem 4:00 místního času (3:00 SELČ). Z obchodního centra byl hlášen výbuch, agentura Reuters s odvoláním na svědka uvedla, že Moskvou zazněly exploze nejméně dvě.

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou osob jako vraždu a sebevraždu

29.09.2023 20:49 Jihočeská policie přehodnotila případ dvou podezřelých úmrtí ve Frymburku. Kriminalisté dnes…

Rusové se zapojili do výbuchu ve Vrběticích, tvrdí ukrajinská SBU

29.09.2023 17:55 Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do…

Letos se přes Středomoří dostalo do Evropy přes 180 tisíc migrantů

29.09.2023 12:52 Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala…

WHO je znepokojena nárůstem počtu případů covidu-19

29.09.2023 10:30 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila před blížící se zimou znepokojení nad nárůstem…

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

Související:

Nejnovější