Ukrajinci prchající před válkou na Ukrajině dostali v ČR dosud 312.800 víz

Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku
Uprchlíci z Ukrajiny se registrují v Česku, foto: Halin Selasicz / INCORP images
ČTK 27. dubna 2022 10:12
Sdílej:

Česko udělilo lidem utíkajícím před válkou na Ukrajině od počátku ruské invaze 312.800 víz. V úterých dostalo dočasnou ochranu 1839 ukrajinských uprchlíků, uvedlo dnes na twitteru ministerstvo vnitra. V mezidenním i mezitýdenním srovnání bylo vydaných speciálních víz méně, proti pondělí o téměř 1000 méně a proti minulému, povelikonočnímu úterý o zhruba 1600 méně.

Na cizinecké policii se v úterý nahlásilo 2204 lidí, dohromady se zaregistrovalo 199.813 uprchlíků. Děti do 15 let se na policii hlásit nemusí. Právě děti a ženy tvoří podle vnitra většinu ukrajinských uprchlíků v Česku.

Podle vyjádření ministra vnitra Víta Rakušana (STAN) z poloviny dubna se počet běženců z Ukrajiny v ČR ustálil na zhruba 300.000. Ministerstvo sice vydává další víza, někteří Ukrajinci ale odjíždí.

Ukrajinci prchající před ruskou invazí, která začala na konci února, dostávají víza dočasné ochrany, která jim umožňují v Česku pobývat až rok. Zároveň mají přístup k veřejnému zdravotnímu pojištění, vzdělání, na trh práce a mají nárok na další asistenci, například při ubytování.

Z Ukrajiny podle údajů Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) z poloviny dubna odešlo přes pět milionů lidí. Devadesát procent uprchlíků z Ukrajiny tvoří ženy a děti. Zhruba dvě třetiny prchajících míří do Polska, do Rumunska jich dorazilo asi 725.000.

Témata:
Stalo se
Počasí
Letní počasí, ilustrační fotografie.

Počasí o víkendu bude jiné než minulý týden. Tropy se nám vyhnou

Blíží se první červencový víkend, který se bude od posledního červnového výrazně lišit. Tropy se tentokrát Česku vyhnou, maximální teploty zůstanou pod hranicí 30 stupňů. Vyplývá to z aktuální předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).

Světové celebrity
Diana

Dáma, která ovlivnila britskou monarchii. Diana se narodila před 65 lety

Letní měsíce je třeba považovat v životě britské princezny Diany, který skončil velmi předčasně, za naprosto osudové. Zatímco posledního srpnového dne před necelými třiceti lety tragicky zahynula, prvního červencového dne se před 65 lety narodila. Dnešek navíc není jediným důležitým červencovým datem v jejím životě. 

České celebrity
Petr Janda

Petr Janda potěšil příznivce Olympicu. Končit opravdu nehodlá

Je to až neuvěřitelné, jak akční je stále Petr Janda. Olympic i po desítkách let na scéně stále koncertuje a neobjíždí česká města a obce jen se starými hity, které by fanoušci slyšeli ze všeho nejraději. Co má Janda v plánu v dalším průběhu letošního roku?

České celebrity
Jaromír Soukup

Jaromír Soukup běsnil na chodbě soudu. Stačilo ho pozdravit

Agáta Hanychová a Jaromír Soukup se neshodnou na výsledku posledního soudního jednání, které proběhlo v pondělí. Osobně přítomen byl pouze podnikatel, jenž se zapojil do zajímavé slovní výměny. Koho Soukup vyzval, aby ho neotravoval?