Ukrajinci sestřelili 13 dronů nad Kyjevem, byly hlášeny výbuchy

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev, foto: Pixabay
ČTK 14. prosince 2022 11:30
Sdílej:

Z historického centra Kyjeva, kde se nachází i vládní budovy, byly dnes ráno hlášeny výbuchy. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj později uvedl, že podle prozatímních informací Rusko vyslalo na metropoli 13 dronů Šáhed íránské výroby, ale ukrajinská protivzdušná obrana je všechny sestřelila.

Ukrajinská média zároveň hlásí, že kvůli ruskému útoku jsou poškozeny dvě administrativní budovy v centru hlavního města a soukromý dům v Kyjevské oblasti. Ruské bezpilotní letouny dnes ale nepoškodily žádná energetická zařízení, uvedla společnost Ukrenerho.

"V důsledku ranního útoku na Kyjev a oblast byly poškozeny dvě administrativní budovy v metropoli a soukromý dům v obci Vyšneve," napsal na telegramu zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko. Starosta hlavního města Vitalij Kličko uvedl, že výbuchy byly slyšet v Ševčenkivské čtvrti a na místo zamířily záchranné složky.

Podle předběžných informací úřadů dvě administrativní budovy poškodily úlomky dronu, napsala agentura Unian. Podle mluvčí Státní služby pro mimořádné události (DSNS) nebyli při dnešním útoku na ukrajinskou metropoli zraněni žádní lidé.

Na jednom místě byl vidět bílý ocas dronu, na kterém byl nápis M529 Geraň-2 a ručně dopsaný vzkaz "Za Rjazaň", poznamenala agentura Reuters, podle níž jde o zjevný odkaz na nedávný útok na ruskou leteckou základnu, z něhož Moskva viní Ukrajince.

Šéf regionální policie Andrij Něbytov mezitím na sociální síti zveřejnil fotografie, na kterých jsou podle něj úlomky sestřelených íránských dronů nedaleko Kyjeva.

"Díky skvělé práci protivzdušné obrany nebyla zařízení energetické infrastruktury poškozena - všech 13 dronů bylo sestřeleno," uvedla společnost Ukrenerho, která zároveň poznamenala, že situace v ukrajinském energetickém systému zůstává složitá kvůli velkému množství předchozích škod. Nejobtížnější je podle ní situace na východě země kvůli každodennímu ostřelování.

Protiletecký poplach ráno platil v Kyjevské, Žytomyrské a Vinnycké oblasti a úřady vyzvaly obyvatele těchto regionů, aby až do konce výstrahy zůstali v krytech. Podle ukrajinské armády letěly drony od pobřeží Azovského moře. Portál RBK-Ukrajina napsal, že je bylo slyšet na pravém břehu Dněpru a správa Žytomyrské oblasti varovala před možnou druhou vlnou útoků.

Moskva se k dnešním zprávám o útoku drony íránské výroby nevyjádřila. Rusko ale od října zintenzivnilo útoky na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Miliony lidí se kvůli ruským vzdušným úderům ocitají bez dodávek elektrického proudu, vody i tepla.

V úterý účastníci pařížské konference na podporu Ukrajiny čelící ruské agresi přislíbili naléhavou pomoc v celkovém objemu přes miliardu eur (asi 24,3 miliardy korun).

Zelenskyj ve svém večerním projevu řekl, že "každým dnem získáváme novou sílu, abychom tuto zimu zvládli, a děkuji všem, kdo k tomu pomáhají". Jmenovitě zmínil Španělsko, Švýcarsko a Českou republiku.

Stalo se
Světové celebrity
Taylor Swift a Travis Kelce

Taylor Swift a Travis Kelce se vzali!

Popová hvězda Taylor Swift a hráč amerického fotbalu Travis Kelce oficiálně uzavřeli manželství během hvězdami nabitého obřadu, který v roli oddávajícího vedl komik Adam Sandler. Svatba se uskutečnila v newyorské aréně Madison Square Garden, kvůli čemuž musel být uzavřen jeden z nejrušnějších koridorů na Manhattanu. Podle dlouholeté publicistky slavné zpěvačky Tree Paineové zvolili novomanželé oblečení od módního domu Christian Dior a rozhodli se nemít tradiční družičky ani družby. Nevěstě šel za svědka její bratr Austin Swift a ženichovi jeho bratr Jason Kelce, bývalý úspěšný sportovec. 

Světové celebrity
Katie Price

Katie Price kvůli manželovi už zanedbává i práci!

Katie Price zmeškala slavnostní londýnskou premiéru svého nadcházejícího filmu Jackie The Stripper, což vyvolalo značné obavy mezi jejími přáteli. Modelka a moderátorka se totiž raději rozhodla zůstat v Dubaji se svým manželem Lee Andrewsem. Přestože předtím přiletěla do Londýna kvůli propagaci svého dokumentu Katie Price: Nothing To Hide, v době konání premiéry už byla zpět ve Spojených arabských emirátech.

Světové celebrity
Princ Harry a Meghan Markleová

Harry a William mají letos možná poslední šanci na usmíření!

Plánovaná červencová cesta prince Harryho do Velké Británie by podle webu Express mohla představovat jednu z posledních reálných možností na urovnání dlouhodobých sporů s jeho bratrem, princem Williamem. Vztahy mezi oběma bratry jsou již několik let na bodu mrazu a dosud se vyznačovaly především vzájemným vyhýbáním a ignorováním.

Počasí
Ilustrační fotografie.

Tropické počasí se zřejmě nevrátí ani v příštím týdnu

První červencový víkend nepřinese rekordně teplé počasí, jaké panovalo během posledních červnových volných dnů. Návrat tropů se neočekává ani v druhé polovině příštího týdne. Maxima ale dosáhnou třicítky, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).