Ukrajina tvrdí, že v neděli sestřelila ruský průzkumný letoun A-50 nad Azovským mořem a poškodila bombardér IL-22M ruských leteckých sil. Oba tyto letouny sloužily jako vzdušná komunikační a velitelská stanoviště. Informace o tom poskytli ukrajinští poslanci Jurij Mysiagin a Alexandr Fedienko podle serveru Ukrajinska pravda.
Událost potvrdily i další média s odvoláním na ukrajinskou armádu a hlavní správu vojenské rozvědky. Mykola Oleščuk, velitel letectva ukrajinských ozbrojených sil, na svém kanálu na platformě Telegram zveřejnil fotografii zničeného domu s datem 14. 1. 2023 a komentářem o raketovém útoku na město Dnipro, při kterém zahynulo více než 40 lidí.
Mysiagin, místopředseda parlamentního výboru pro obranu, uvedl, že letoun včasné výstrahy A-50 byl sestřelen, a bombardér IL-22M byl zasažen během letu.
Posádka bombardéru se pokoušela dostat na nejbližší letiště, ale letadlo zmizelo z radaru při klesání nad Kerčí. Záznam údajného rozhovoru pilota bombardéru Il-22M s dispečerem, kde žádal o nouzové přistání, byl také poskytnut.
Ruské ministerstvo obrany zatím tuto událost oficiálně nekomentovalo. Telegramový kanál Rybar, blízký ruskému ministerstvu obrany, zmínil palbu ruské protivzdušné obrany jako jednu z verzí událostí nad Azovským mořem.
Letoun A-50 nese radar a používá se k frontovému průzkumu pro přípravu úderů a odrazení nepřátelských útoků. Rusko má méně než deset těchto letounů podle oficiálních údajů.
Hlavní funkcí letounu A-50 je detekce a sledování vzdušných cílů na velkých vzdálenostech. Tato informace je poté přenášena k pozemním a vzdušným jednotkám, aby mohly přijmout nezbytná opatření v případě potenciální hrozby.
Letadlo A-50 může být využíváno jak v mírových podmínkách pro sledování vzdušné situace, tak i v konfliktních situacích pro koordinaci vzdušných operací.
Policie oznámila v neděli dopoledne skvělou zprávu. Expertům se podařilo zachránit lebku svaté Zdislavy, kterou obviněný muž po úterní krádeži z kostela v Jablonném v Podještědí zalil do betonu. Vzácnou relikvii teď čekají restaurátorské práce.
Agáta Hanychová a Jaromír Soukup už si snad ani nemohou přijít na jména. Justiční válka bývalých partnerů má už brzy pokračovat dalším sporem, potvrdila dcera herečky Veroniky Žilkové. Přiznala také strach o dceru.
Novela zákona, která počítá se zrušením poplatků za Českou televizi a Český rozhlas, prošla připomínkovým řízením. Ministr kultury Oto Klempíř (Motoristé) se nyní bude muset vypořádat s množstvím připomínek, výhrad a dalších návrhů.
Ondřej Brzobohatý a jeho manželka Daniela (za svobodna Písařovicová) v uplynulých dnech učinili přítrž spekulacím a oznámili odloučení. Už se ale rozjíždějí nové spekulace o tom, zdali za rozpadem jejich manželství není třetí osoba.
Velkou Británií otřásla tragédie, která zasáhla i krále Karla III. Na jezdecké show v pátek tragicky zahynul voják, když spadl z koně. Panovník se hodlá spojit s jeho rodinou, aby jejím členům vyjádřil upřímnou soustrast.
V Česku je probíhající víkend deštivý. Dokonce panovaly obavy z vydatných srážek v části země. Příští květnový víkend přinese docela jiné počasí, vyplývá z aktuálního výhledu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Na čerstvě pětadevadesátileté Jiřině Bohdalové se podepisuje náročný květnový program. Z Prahy se vytratila už po narozeninové oslavě a do města nevyrazí ani dnes, i když se měla objevit na jedné akci. Proč se slavná herečka nedostaví na místo určení?
I nadále se v dalším průběhu víkendu očekává deštivé počasí, ale srážek nakonec místy nebude tolik, kolik se očekávalo. Meteorologové proto v sobotu odpoledne zrušili výstrahu před vydatným deštěm v Beskydech.
Podvodů, kdy se internetoví zločinci vydávají za slavné osobnosti, přibývá. Tentokrát je obětí žena, který uvěřila, že si píše s opravdovým Pavolem Haberou. Přišla zároveň o desítky tisíc korun. Případem se zabývá policie.
Muž, jehož policisté obvinili z úterní krádeže lebky svaté Zdislavy z kostela v Jablonném v Podještědí, byl propuštěn na svobodu. Českolipský soud rozhodl, že jej do vazby nepošle. Trestní stíhání obviněného muže bude pokračovat i nadále.
Fanoušci Tomáše Kluse mohou smutnit, protože přijdou o nejbližší koncerty, ale zároveň by je mělo těšit, že populární písničkář už ví, co přesně ho trápí. V posledních dnech se totiž trápil zdravotními problémy, aniž by věděl, o co jde.
V Česku od sobotního rána platí výstraha před vydatným deštěm, kterou meteorologové vydali už v pátek. Nejvýraznější srážky se očekávají v Beskydech, na Jablunkovsku a Vsetínsku, upozornili odborníci dnes na sociální síti X.