Rusko se v sobotu 1. dubna ujme předsednictví Rady bezpečnosti OSN. Vzhledem k tomu, že na Ukrajině zuří válka, kterou rozpoutalo, mnozí se ptají, jak by tato země mohla v současnosti dohlížet na orgán usilující o zachování mezinárodního míru a bezpečnosti. Podle odborníků, se kterými hovořil server Euronews, jde o rutinní záležitost, kterou Moskva nemá jak zneužít ve svůj prospěch.
Nesouhlasí s nimi ale ukrajinská nositelka Nobelovy ceny, podle níž by měl Západ zakročit, či velvyslanec Ukrajiny v OSN, podle kterého je to jako dát prostor Adolfu Hitlerovi nebo pověřit zloděje vedením banky.
"Neměli bychom přeceňovat význam této pozice," míní Thomas Graham z amerického analytického institutu Rada pro mezinárodní vztahy (CFR). "Předseda rady v podstatě řídí zasedání a vyřizuje spoustu administrativní práce, ale má jen velmi malou moc ovlivnit skutečná rozhodnutí, která rada přijímá," dodal.
"Tento stálý člen umí své předsedání vskutku využít," řekl dnes ale ČTK o věci informovaný český diplomat. Připomněl, že naposledy Rusko jednání Rady bezpečnosti řídilo loni v únoru, kdy zahájilo svou invazi na Ukrajinu. "Uvidíme, jestli a jak se bude Moskva snažit této pozice využít tentokrát," doplnil s tím že předsednická země například na začátku měsíce přichází s programem zasedání rady.
"Je ironií osudu, že Rusko předsedá orgánu OSN pověřenému nastolením míru, právě když je mnohými vnímáno jako největší hrozba pro tento mír," upozornil profesor Andrew Macleod z londýnské King's College. "Lidem se může zdát trochu překvapivé, když si uvědomí, že to, že Rusko přebírá předsednictví Rady bezpečnosti, není ve skutečnosti nic velkého a je to poměrně rutinní záležitost," dodal Macleod.
Podle Grahama Rusko nezíská převzetím předsednictví žádnou výhodu a ruský prezident Vladimir Putin toho nebude moci nijak využít.
"Všichni členové rady si stále zachovávají právo vystupovat na zasedáních rady a můžete si být zcela jisti, že USA a evropské země nebudou říkat nic pozitivního o Rusku a o tom, co dělá na Ukrajině nebo možná i jinde ve světě, když na to přijde," řekl Graham. "Pokud se Rusko pokusí zavést v radě řečníky, které USA a další země považují za nevhodné, existuje způsob, jak mohou v procedurálních otázkách pouhými devíti hlasy zabránit Rusku v některých věcech, které by mohlo chtít udělat," dodal.
S Grahamem ale nesouhlasí velvyslanec Ukrajiny v OSN Serhij Kyslycja. "Dovedete si představit takové krvežíznivé despoty, jako jsou Adolf Hitler, Saddám Husajn nebo Pol Pot, jak předsedají RB OSN, jejímž úkolem je zachovávat světový mír a harmonii?" uvedl Kyslycja v článku pro magazín Time.
"Známí zloději nejsou pověřováni vedením bank, ani usvědčení sexuální delikventi nejsou pověřováni vedením mateřských škol. Stejně tak by Putinovi nemělo být dovoleno zesměšňovat mezinárodní diplomacii tím, že se stane tváří světového míru, zatímco denně stupňuje svou nespravedlivou invazi na Ukrajinu novými útoky," prohlásil Kyslycja.
Potenciální škody způsobené Putinem podle něj lze jen těžko podcenit. Kyslycja uvedl, že předsednictví RB OSN má kromě symbolické hodnoty i velmi reálnou institucionální moc v rámci OSN, neboť předsedá všem diskusím, uplatňuje pravidla, kontroluje program, harmonogram a pověření pro všechny debaty a řídí všechny návrhy rezolucí. Rusko podle něj v minulosti prokázalo, že umí zneužívat této rozsáhlé procedurální pravomoci.
Jako příklad Kyslycja uvedl loňský rok, kdy podle se podle něj Rusko snažilo využít RB OSN k tomu, aby zmátlo a uvedlo svět v omyl ohledně svých skutečných záměrů a znemožnilo tak mezinárodní podporu Ukrajině před zahájením invaze 24. února i bezprostředně po ní.
Západní lídři musí okamžitě jednat, aby zabránili "absurdnímu" nástupu Ruska do čela RB OSN, řekla bulvárnímu deníku Daily Express Oleksandra Matvijčuková, šéfka ukrajinského Centra pro občanské svobody, které bylo loni spolu s dalšími oceněno Nobelovou cenou za mír.
"Skutečně se to dostalo do slepé uličky, protože OSN, organizace vytvořená k udržení světového míru a ochraně lidstva před válečnými zvěrstvy, nedokáže zastavit války a dává agresorovi místo na globální bezpečnostní scéně," uvedla. "Musíme jednat, abychom zabránili další katastrofě, a vyzvat členské státy, aby zablokovaly ruské předsednictví," dodala.
Rada bezpečnosti OSN má 15 členů, z nichž pět - USA, Británie, Čína, Francie a Rusko - je stálých a mají právo veta. Zbytek jsou nestálí členové, z nichž pět je každoročně voleno Valným shromážděním OSN na dvouleté funkční období. Aby byla rezoluce přijata, musí ji schválit aspoň devět členů Rady a žádný z pěti stálých členů nesmí vetovat.
Český showbyznys zasáhla mimořádně smutná zpráva. V neděli 6. dubna zemřela zpěvačka, herečka a moderátorka Anna Slováčková, dcera herečky Dagmar Patrasové a hudebníka Felixe Slováčka. Všichni jí drželi palce, když znovu a znovu bojovala se zákeřnou nemocí. Rakovina, kterou v minulosti již jednou porazila, se jí vrátila a stala se jí osudnou. Anička Slováčková odešla v pouhých 29 letech.
Nejstarší dcera legendárního zpěváka Karla Gotta (†80), Dominika Gottová (51), se už několik let snaží najít pevnou půdu pod nohama. Se svým manželem, finským hudebníkem Timem Tolkkim, žije ve Skandinávii, ale jejich situace zdaleka není růžová. Veřejně přiznává, že bez tamního sociálního systému by se ocitli na dně. Žijí totiž převážně ze státní podpory.
Udílení prestižních hudebních cen Anděl mělo mít slavnostní tečku, místo toho se večer proměnil v dramatickou scénu, kterou musela řešit záchranná služba i policie. Před očima svědků byla mladá žena brutálně napadena – útočníkem má být podle dostupných informací rapper známý jako Totally Nothin.
Ben Affleck (52) v posledních měsících neprožíval právě šťastné období. Jeho osobní život se ocitl v krizi, která vyvrcholila v únoru 2025 rozvodem s Jennifer Lopez (55). Jejich manželství, které mělo být pohádkovým návratem dávné lásky, skončilo bez skandálů i bez velkých dramat.
Jiřina Bohdalová je asi nejslavnější českou herečkou, ale její začátky v této umělecké profesi nebyly vůbec jednoduché. Nebylo totiž vůbec jasné, že se herectvím jednou velmi dobře uživí. Legendární herečka původně vydělávala úplně jinak.
Česká republika čelí významnému nárůstu počtu případů virové hepatitidy A, známé jako infekční žloutenka či nemoc špinavých rukou. Podle údajů Státního zdravotního ústavu bylo do 28. března 2025 zaznamenáno již 320 případů této nemoci. Tento alarmující trend navazuje na loňský rok, kdy bylo v zemi evidováno 636 nakažených, přičemž dva lidé nákaze podlehli. Vývoj naznačuje, že se infekce šíří napříč celou republikou a podle dat Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) je patrný nárůst i v dalších zemích světa.
Největšími stálicemi na poli českých talk show jsou Jan Kraus a Karel Šíp. Všechnopárty, tedy pořad druhého jmenovaného, letos oslaví 20 let. Ani po tak dlouhé době se Šíp neubrání srovnání s Krausem. V čem jsou jejich pořady rozhodně odlišné?
Možná jste zaznamenali, že kolem Rudolfa Hrušínského se něco děje. Naštěstí nejde o realitu v osobním životě, pouze se řeší další osud jeho postavy v nekonečném televizním seriálu Ulice. Co se děje?
Kolem kuchaře Radka Kašpárka je v posledních dnech pořádně rušno. Nejprve se řešil rozpad jeho manželství, k tomu se následně přidal konec na Nově. Odůvodnil ho rodinnými důvody. Podle posledních informací se totiž snaží o záchranu vztahu s manželkou Andreou. Jenže se úplně nedaří.
Michal Suchánek je lidem na očích poměrně často. Nyní přiznal, že sám má se zrakem velké problémy, které začaly při natáčení populárního televizního pořadu Partička. Co se tam stalo?
Česko se nachází uprostřed víkendu, který provází velmi výrazné ochlazení. Dnešní maxima budou mít hodnoty jen několik stupňů nad nulou. Za týden bude situace jiná. Vyplývá to z týdenní předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Šestnáct laureátů, osm moderátorů a tři pódia. V sobotu 5. dubna proběhlo na pražském Výstavišti vyhlášení Cen Anděl Coca-Cola za rok 2024. Dvě ocenění za desku Vteřiny, měsíce a roky získal Vladimír Mišík, svou andělskou sbírku rozšířili také Monkey Business, Kateřina Marie Tichá nebo Pam Rabbit. Do Síně slávy vstoupil Ivan Mládek.