Ukrajinci včera odrazili ruské útoky téměř u deseti osad, deset lidí nepřežilo ostřelování

Ukrajinské síly za uplynulý den odrazily ruské útoky téměř u deseti osad, mimo jiné poblíž Andrijivky v Luhanské oblasti, ale také u Bachmutu, Marjinky a několika dalších obcí v Doněcké oblasti. Ve své ranní svodce to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Rusové podle něj podnikli tři raketové útoky, deset dalších leteckých útoků a přes 60 útoků salvovými raketomety.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

"Ve směru na Bachmut nepřítel ostřeloval tanky, minomety a dělostřeleckou palbou oblast, ve které se nachází 25 osad. Jsou mezi nimi Spirne, Berestove, Soledar, Bachmut, Kliščijivka nebo Časiv Jar," píše se v prohlášení generální štábu.

Jak armáda také uvedla, ukrajinská raketová a dělostřelecká palba zasáhla 23. prosince dva ruské velitelské posty, 11 míst, kde se nacházeli ruští vojáci a rovněž dva muniční sklady. Generální štáb rovněž uvedl, že o den dříve ukrajinští vojáci zničili dva ruské dělostřelecké systémy v Záporožské oblasti. Přes 70 ruských vojáků utrpělo zranění.

Při ostřelování Chersonu zahynulo podle Kyjeva nejméně deset lidí

Při ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson dnes zahynulo nejméně deset lidí, dalších bezmála 60 je zraněných. Řekl to dnes večer šéf chersonské oblasti Jaroslav Januševyč. Dříve ukrajinští představitelé mluvili o sedmi mrtvých. Útok podle zástupců chersonské oblasti mířil na centrum města. Proruský představitel regionu uvedl, že útok podnikli Ukrajinci a lživě z něj obvinili Rusko.

Ostřelování civilních cílů o svátečních dnech odsoudil na sociálních sítích ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Nejsou to vojenská zařízení. Tohle z definice není válka. Tohle je teror, je to zabíjení za účelem zastrašování a potěšení," napsal Zelenskyj, který na telegramu zveřejnil fotografie z místa incidentu.

Šéf chersonské oblasti Januševyč dnes večer ve vystoupení v televizi informoval, že ruský útok zabil nejméně deset lidí. Podle něj je zraněných 55, další představitelé mluvili o zhruba 60 zraněných. Podle Januševyče nejsou mezi oběťmi žádné děti.

Podle agentury Ukrinform útok zničil několik budov, na fotografiích z místa jsou vidět hořící auta či vysklená okna domů. Podle místopředsedy krajské rady chersonské oblasti Jurije Sobolevského jedna z ruských raket dopadla poblíž jednoho supermarketu ve středu města. "Byli tam civilisté, každý vedl svůj život, staral se o své záležitosti," cituje představitele samosprávy agentura Reuters.

Šéf okupační správy Chersonské oblasti, kterou Rusko zčásti kontroluje, Vladimir Saldo uvedl, že Cherson ostřelovala ukrajinská armáda. "Je to nechutná provokace, jejímž jasným cílem je svalit vinu na ruské ozbrojené síly," cituje Salda agentura Reuters.

"Štědrý den. Ruský úder na Cherson vedl k několika civilním obětem na životech. Zatímco rodiny v Evropě, Severní Americe a jinde připravují slavnostní večeři, vzpomeňte si na Ukrajinu, která zrovna bojuje se zlem," napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Příspěvek doplnil o fotografii ohořelého auta. Podle ministra obrany Oleksije Reznikova byl útok pomstou obyvatelstvu, které vzdorovalo ruské okupaci.

Rusko podle ukrajinských úřadů ostřelovalo Cherson i v pátek, kdy přišli o život nejméně dva lidé. Ukrajinská armáda osvobodila Cherson od ruské okupace v listopadu, od té doby je toto město prakticky ustavičně pod palbou. Cherson byl jediným oblastním střediskem, kterého se ruská vojska dokázala za současné války zmocnit. Invaze na Ukrajinu začala 24. února, tedy přesně před deseti měsíci.

Pentagon upozornil na další špionážní čínský balón nad Latinskou Amerikou

04.02.2023 08:59 Další špionážní čínský balón se vznáší nad Latinskou Amerikou. S odkazem na sdělení Pentagonu o tom…

Rakousko ukončí kontroly na hranici se Slovenskem

04.02.2023 08:12 Rakousko od pondělí zruší kontroly na hranici se Slovenskem, informuje podle agentury APA rakouské…

Kanada uvalila sankce na osoby spojené s šířením ruských dezinformací a…

03.02.2023 21:54 Kanadské ministerstvo zahraničí dnes oznámilo, že Kanada postihne sankcemi 38 lidí a 16 organizací…

Rusové pokračují v připomínání památky Ukrajinců zabitých při ruském útoku…

03.02.2023 20:50 Někteří Rusové pokračují v připomínání památky desítek Ukrajinců zabitých v lednu při ruském…

EU se dohodla na cenových stropech na ropné produkty z Ruska

03.02.2023 19:03 Zástupci vlád členských zemí Evropské unie se dnes dohodli na cenových stropech na ropné produkty z…

Belgie upustila od plánu odchodu z jádra. Chce nechat v provozu nejstarší…

03.02.2023 18:10 Belgická vláda zvažuje, že ponechá své tři nejstarší jaderné reaktory v provozu o dva roky déle,…

Pavel by měl doložit obvinění směrem k prezidentovi a jeho úřadu, vzkazuje…

03.02.2023 12:42 Bezpečnostní informační služba (BIS), další tajné služby ani policie neinformovaly prezidenta…

Mléko se bude v Rusku prodávat na kilogramy, aby se zakrylo zdražení

03.02.2023 12:27 V Rusku se čím dál častěji objevují balení mléka s nápisem "jeden kilogram" místo "jeden litr".…

Zprávy o nabídce ukrajinského území výměnou za mír jsou dle Kremlu…

03.02.2023 12:21 Kreml dnes odmítl zprávy o tajném americkém návrhu na mírové řešení mezi Ruskem a Ukrajinou a…

NATO vyzvalo Rusko, aby dodržovalo závazky plynoucí z jaderné dohody Nový…

03.02.2023 12:18 Severoatlantická aliance dnes vyzvala Rusko, aby dodržovalo své závazky plynoucí z jaderné dohody…

Související:

Nejnovější