Ukrajinci včera odrazili ruské útoky téměř u deseti osad, deset lidí nepřežilo ostřelování

Ukrajinské síly za uplynulý den odrazily ruské útoky téměř u deseti osad, mimo jiné poblíž Andrijivky v Luhanské oblasti, ale také u Bachmutu, Marjinky a několika dalších obcí v Doněcké oblasti. Ve své ranní svodce to dnes uvedl ukrajinský generální štáb. Rusové podle něj podnikli tři raketové útoky, deset dalších leteckých útoků a přes 60 útoků salvovými raketomety.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.

"Ve směru na Bachmut nepřítel ostřeloval tanky, minomety a dělostřeleckou palbou oblast, ve které se nachází 25 osad. Jsou mezi nimi Spirne, Berestove, Soledar, Bachmut, Kliščijivka nebo Časiv Jar," píše se v prohlášení generální štábu.

Jak armáda také uvedla, ukrajinská raketová a dělostřelecká palba zasáhla 23. prosince dva ruské velitelské posty, 11 míst, kde se nacházeli ruští vojáci a rovněž dva muniční sklady. Generální štáb rovněž uvedl, že o den dříve ukrajinští vojáci zničili dva ruské dělostřelecké systémy v Záporožské oblasti. Přes 70 ruských vojáků utrpělo zranění.

Při ostřelování Chersonu zahynulo podle Kyjeva nejméně deset lidí

Při ruském ostřelování jihoukrajinského města Cherson dnes zahynulo nejméně deset lidí, dalších bezmála 60 je zraněných. Řekl to dnes večer šéf chersonské oblasti Jaroslav Januševyč. Dříve ukrajinští představitelé mluvili o sedmi mrtvých. Útok podle zástupců chersonské oblasti mířil na centrum města. Proruský představitel regionu uvedl, že útok podnikli Ukrajinci a lživě z něj obvinili Rusko.

Ostřelování civilních cílů o svátečních dnech odsoudil na sociálních sítích ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Nejsou to vojenská zařízení. Tohle z definice není válka. Tohle je teror, je to zabíjení za účelem zastrašování a potěšení," napsal Zelenskyj, který na telegramu zveřejnil fotografie z místa incidentu.

Šéf chersonské oblasti Januševyč dnes večer ve vystoupení v televizi informoval, že ruský útok zabil nejméně deset lidí. Podle něj je zraněných 55, další představitelé mluvili o zhruba 60 zraněných. Podle Januševyče nejsou mezi oběťmi žádné děti.

Podle agentury Ukrinform útok zničil několik budov, na fotografiích z místa jsou vidět hořící auta či vysklená okna domů. Podle místopředsedy krajské rady chersonské oblasti Jurije Sobolevského jedna z ruských raket dopadla poblíž jednoho supermarketu ve středu města. "Byli tam civilisté, každý vedl svůj život, staral se o své záležitosti," cituje představitele samosprávy agentura Reuters.

Šéf okupační správy Chersonské oblasti, kterou Rusko zčásti kontroluje, Vladimir Saldo uvedl, že Cherson ostřelovala ukrajinská armáda. "Je to nechutná provokace, jejímž jasným cílem je svalit vinu na ruské ozbrojené síly," cituje Salda agentura Reuters.

"Štědrý den. Ruský úder na Cherson vedl k několika civilním obětem na životech. Zatímco rodiny v Evropě, Severní Americe a jinde připravují slavnostní večeři, vzpomeňte si na Ukrajinu, která zrovna bojuje se zlem," napsal na twitteru ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba. Příspěvek doplnil o fotografii ohořelého auta. Podle ministra obrany Oleksije Reznikova byl útok pomstou obyvatelstvu, které vzdorovalo ruské okupaci.

Rusko podle ukrajinských úřadů ostřelovalo Cherson i v pátek, kdy přišli o život nejméně dva lidé. Ukrajinská armáda osvobodila Cherson od ruské okupace v listopadu, od té doby je toto město prakticky ustavičně pod palbou. Cherson byl jediným oblastním střediskem, kterého se ruská vojska dokázala za současné války zmocnit. Invaze na Ukrajinu začala 24. února, tedy přesně před deseti měsíci.

Ruské ztráty na Ukrajině vyčíslila BBC. Padly desítky tisíc vojáků

18.04.2024 10:43 Během konfliktu na Ukrajině zahynulo už přes 50.000 příslušníků ruské armády. Uvedla to ve středu…

Rusko se Krymu ani Donbasu nevzdá, prohlásil Fico

17.04.2024 13:22 Slovenský premiér Robert Fico prohlásil, že Rusko nikdy nevrátí Ukrajině anektovaný poloostrov Krym…

Došly nám rakety, přiznává Zelenskyj po zásahu elektrárny pro Kyjev

16.04.2024 15:15 Rusko dokázalo zničit důležitou elektrárnu dodávající elektrickou energii do Kyjeva, protože…

Opozice jde po Netanjahuovi. S pomocí Gance chce sesadit jeho vládu

16.04.2024 11:01 Lídr izraelské opozice Jair Lapid vyzval ministry vlády národní jednoty Bennyho Gance a Gadiho…

Izrael by dnes mohl přikročit k odvetě za íránský útok

15.04.2024 19:34 Izraelská reakce na víkendový íránský útok může přijít už dnes, napsal americký deník Wall Street…

Zelenskyj si kvůli sílícím ruským útokům stěžuje na obcházení sankcí

15.04.2024 10:48 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli vyzval Západ, aby učinil další kroky proti…

Medvěd na Slovensku dnes zranil dva turisty

14.04.2024 20:01 Dnes došlo ve středoslovenském pohoří Poľana k incidentu, kdy medvěd zranil dva turisty. Na místě…

Írán: Noční útok dosáhl všech svých cílů

14.04.2024 13:39 Náčelník štábu íránských ozbrojených sil Mohammad Bagheri dnes uvedl, že noční útok "dosáhl všech…

Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok

14.04.2024 11:37 Izraelský premiér Benjamin Netanjahu oznámil, že jeho zemi se podařilo odrazit íránský útok. IDF…

Írán provedl odvetný útok na Izrael, vypustil desítky bezpilotních dronů a…

14.04.2024 08:45 Televizní vysílání v sobotu večer ukázalo, že Íránské Revoluční gardy provedly odvetný útok na…

Související:

Nejnovější