Ukrajinská armáda dnes oznámila, že u Hadího ostrova v Černém moři potopila ruskou výsadkovou loď. Plavidlo patřící ruské Černomořské flotile bylo zasaženo z bezpilotního letounu, napsala armáda Ukrajiny na sociální síti Telegram.
Ke zprávě připojila i nedatované video zachycující údajný útok na loď. Agentura DPA uvedla, že pravdivost nahrávky nemohla být nezávisle ověřena a ruská strana incident nekomentovala.
"Bezpilotní letoun Bayraktar TB2 zničil další ruskou loď. Tentokrát se jednalo o výsadkový člun projektu 11770 Serna. Tradiční přehlídka ruské Černomořské flotily 9. května se bude letos konat poblíž Hadího ostrova - na dně moře," napsala ukrajinská armáda.
Ukrajinská média v pátek informovala, že ve stejné oblasti byla zasažena ruská fregata a začala hořet. Kyjev ani Moskva zprávu oficiálně nepotvrdily. Podle některých zdrojů byla poškozenou lodí fregata projektu 11356 Burevestnik (Buřňák), což jsou plavidla s naváděnými raketami krátkého a dlouhého doletu. Některé zdroje uvedly, že mohlo jít o loď Admiral Makarov, která je spolu se dvěma dalšími fregatami stejného typu ve službě ruské Černomořské flotily.
Podle agentury DPA není jasné, zda se páteční a dnešní zprávy týkají stejného incidentu, nebo zda jde o zásah dvou různých ruských plavidel.
Poradce ukrajinského ministra vnitra Anton Heraščenko dnes řekl, že ruské plavidlo typu Serna bylo zničeno, když se na Hadí ostrov snažilo dopravit raketový systém země-vzduch TOR. Předtím byl podle něj při jiném leteckém útoku zlikvidován systém země-vzduch přímo na Hadím ostrově.
"Nepřátelské jednotky na Hadím ostrově nyní zůstávají bez letecké ochrany a budou zničeny a spáleny jako švábi či kobylky," uvedl na síti Telegram.
Agentura DPA připomněla, že v polovině dubna se rovněž nedaleko Hadího ostrova potopila vlajková loď Černomořské flotily, křižník Moskva. Rusko tvrdí, že se tak stalo na rozbouřeném moři, když byl křižník tažen do přístavu poté, co na něm vybuchla munice. Podle ukrajinské verze se ale loď potopila v důsledku zásahu střelami Neptun.
Predikovat, jak se bude válka v nadcházejících dnech či týdnech vyvíjet, je obtížné. Rusko omezilo své vojenské aktivity v okolí Kyjeva a Černihivu a ačkoliv nadále pokračují snahy o mírová jednání, prezident Vladimir Putin nedávno oznámil, že rozhovory jsou na mrtvém bodě.
Ruské ministerstvo obrany také uvedlo, že se vojska přeskupují, aby mohla "osvobodit" Donbas na východě Ukrajiny. Podle prohlášení vedení ukrajinské armády ale může být tvrzení o stahování vojsk jen klamavou taktikou, která má vyvolat představu, že Moskva upustila od záměru obklíčit Kyjev.
Britské ministerstvo obrany ale uvedlo, že ruské ozbrojené síly přeorientovaly své úsilí na dobytí celého Donbasu. Boje na východě Ukrajiny aktuálně sílí.
Není navíc zřejmé, nakolik je se situací na Ukrajině obeznámen ruský prezident Vladimir Putin. Nejmenovaný americký činitel s odkazem na odtajněné informace amerických zpravodajských služeb agentuře Reuters sdělil, že se Putinovi jeho vlastní poradci obávají sdělit, že se ruské armádě při invazi nedaří.
Zajímavé novinky nepřicházejí jen od Dary Rolins, ale i od jejího partnera Pavla Nedvěda. Bývalý fotbalový reprezentant opouští jednu ze svých rolí v českém fotbale. Nově bude pokračovat jen na reprezentační úrovni.
Češi si v pondělí výrazně zkomplikovali letošní mistrovství světa v ledním hokeji. Pokud by porazili Norsko, mohli ve čtvrtfinále jít na papírově slabšího soupeře, jenže prohráli 1:4. Podle trenéra Radima Rulíka šlo o zaslouženou porážku.
Jiřina Bohdalová se kvůli nedávné oslavě, kdy na začátku měsíce oslavila 95. narozeniny, nečekaně dostala do křížku s rockerem Petrem Jandou. Hudebník se nechal slyšet, že na akci byli lidé, které nechtěl potkat. A slavné herečky se to svým způsobem dotklo.
Po nadcházejícím víkendu přijdou první dny meteorologického léta. O tři týdny později pak začne i astronomické léto. Počasí tomu bude v následujícím období odpovídat, naznačuje výhled Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Dara Rolins opět dokázala lidem v Česku i na rodném Slovensku, že má srdce na správném místě. Zapojila se totiž do chvályhodné akce, která přispěla k záchraně několika zvířecích životů.
Očekávaným způsobem zareagovala Česká televize na spuštění nového mediálního projektu Václava Moravce, který letos veřejnoprávní stanici opustil. Vedení televize bude po novináři požadovat, aby zaplatil pokutu plynoucí z konkurenční doložky.
Soud poprvé rozhodoval v případu čtvrtečního tragického útoku u školy v Pardubicích, který minulý týden otřásl Českem. Mladík, jenž byl policií obviněn z vraždy, je od uplynulého víkendu ve vazbě.
Z českých televizních obrazovek nejspíš zmizí jedna z úspěšných talk show. Nebojte se, o Jana Krause nebo Karla Šípa byste přijít neměli. Prima se ale podle nejnovějších informací rozejde s Honzou Dědkem a jeho pořadem 7 pádů.
Neuvěřitelným případem se zabývá jihočeská policie. Pátrá po podvodníkovi, jenž připravil ženu z Táborska o desítky tisíc korun, protože dotyčná uvěřila, že si píše s opravdovým hollywoodským hercem Johnnym Deppem.
Fotbal a Helena Vondráčková? Uplynulý víkend ukázal, že tohle spojení může fungovat. Slavná zpěvačka se totiž v neděli představila na stadionu pražské Slavie, kde se slavil zisk mistrovského titulu.
Horké počasí v Česku si žádá rovnou dvě souběžně platná varování. Meteorologové v pondělní výstraze upozorňují na nebezpečí požárů i vysoké teploty. V úterý může být ojediněle až 33 °C, vyplývá z informací Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Napětí mezi Agátou Hanychovou a Ornellou Koktovou v poslední době utichlo, ale rozhodně zcela neopadlo. Důkazem je nejnovější spor, který se týká ocenění jejich někdejší spolupráce. Kam se poděla cena za úspěšný podcast?