Ukrajinská armáda hlásí odražení ruských útoků u 22 obcí

Ruské invazní síly se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast na východě Ukrajiny, uvedl ve své dnešní operační svodce ukrajinský generální štáb. Ukrajinští obránci podle něj za uplynulý den odrazili ruské útoky u 22 obcí včetně Bachmutu, o den dříve hlásil odražení útoků u desítky měst a vesnic. Podle agentury Reuters Rusové zintenzivnili zimní útoky na východě Ukrajiny.

Ukrajinská armáda střeží své území.

"Nepřítel, který se snaží plně ovládnout Doněckou a Luhanskou oblast, nadále soustředí své hlavní úsilí na vedení útočných operací ve směrech na Kupjansk, Lyman, Bachmut, Avdijivku a Novopavlivku - a to u Kreminny, Bachmutu, Avdijivky, Opytne, Marjinky a Vuhledaru," uvádí velení ukrajinských ozbrojených sil, které zároveň informuje o ruském ostřelování řady obcí na východě a jihu země, včetně Charkova.

Ukrajinský generální štáb zároveň tvrdí, že Rusko utrpělo značné ztráty, zejména v lidské síle. Ve své další zprávě o vývoji bojů uvádí, že invazní jednotky přišly za poslední den o 910 vojáků. O den dříve informoval štáb o ztrátě 1030 ruských vojáků za den, což Reuters označil za nejhorší ruskou denní ztrátu. Celkem podle Kyjeva invazní vojska přišla o více než 134.000 lidí. Ruský ministr obrany Sergej Šojgu v úterý tvrdil, že Ukrajina v lednu přišla o více než 6500 vojáků.

Podobné informace jednotlivých stran konfliktu není možné ověřit z nezávislých zdrojů a Moskva ani Kyjev své vlastní ztráty neoznamují.

Kyjev už nějakou dobu očekává, že Moskva rozšíří a zintenzivní svou ofenzivu. Někteří ukrajinští představitelé hovoří o tom, že by se o to Rusové mohli pokusit kolem 24. února, kdy uplyne rok ode dne, kdy Rusko Ukrajinu vojensky napadlo. Poté, co se Rusku loni nepodařilo dobýt Kyjev a ve druhé polovině roku pod náporem ukrajinské protiofenzivy ztratilo některé dříve dobyté pozice, nyní Moskva podle Reuters naplno využívá statisíců vojáků, které na podzim povolala v rámci "částečné" mobilizace.

V posledních několika týdnech Rusko ohlásilo první územní zisky za půl roku, píše Reuters, podle něhož však invazní armáda navzdory zřejmě tisícům mrtvých postupuje pomalu a zatím tuto zimu nedobyla žádné velké město.

Americký Institut pro studium války (ISW) ve své poslední analýze o vývoji bojů píše, že velení ruské armády možná spěchá se zahájením rozsáhlé ofenzivy s cílem dobýt ukrajinskou Doněckou oblast v nereálném časovém horizontu a pravděpodobně bez dostatečné bojové síly. "Ruský nacionalistický informační prostor nadále vyjadřuje znepokojení nad neschopností Ruska udržet rychlou a mnohostrannou rozhodující útočnou operaci ve stanovené lhůtě," píše institut.

Britské ministerstvo obrany ve své dnešní zprávě konstatuje, že po stažení ruských invazních sil z pravého (západního) břehu řeky Dněpr pokračují na složité síti ostrovů a vodních cest v deltě této řeky potyčky a průzkumné akce obou stran. "Obě strany pravděpodobně také rozmístily malé skupiny na Kinburnské kose," píše britský resort obrany. Kinburnská kosa podle dřívějších informací ISW umožňuje kontrolovat vstup do ústí řek Dněpr a Jižní Bug, ale také do měst Mykolajiv a Cherson.

"Obě strany pravděpodobně usilují o udržení přítomnosti v těchto oblastech, aby kontrolovaly námořní přístup ke strategicky důležité řece a poskytly varování před jakýmkoli pokusem protivníka o zahájení velkého útoku přes řeku," píše britské ministerstvo, podle něhož je však nepravděpodobné, že by se Rusko pokusilo o útočný přechod Dněpru, vzhledem k náročnosti takové operace.

Biden vyhlásil pro tornádem zasažené Mississippi stav katastrofy

26.03.2023 14:20 Americký prezident Joe Biden dnes vyhlásil stav katastrofy pro stát Mississippi, kde v noci na…

Putin popírá, že by Rusko a Čína vytvářely vojenské spojenectví

26.03.2023 11:32 Rusko a Čína nevytvářejí vojenské spojenectví a ve věci vzájemné vojenské spolupráce před…

Ukrajina: Rozmístění ruských jaderných zbraní povede k destabilizaci…

26.03.2023 10:10 Rozmístění ruských jaderných zbraní v Bělorusku povede k destabilizaci země. Uvedl to dnes tajemník…

Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, zraněných…

25.03.2023 21:20 Francouzská policie dnes tvrdě zakročila proti demonstrantům, kteří se u obce Sainte-Soline na…

Putin: Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně

25.03.2023 18:48 Rusko rozmístí v Bělorusku taktické jaderné zbraně. Podle agentury TASS to oznámil ruský prezident…

Na místech explozí Nord Streamu se pohybovaly ruské válečné lodě

25.03.2023 16:15 V místech, kde na dně Baltského moře loni v září explodovalo potrubí plynovodů Nord Stream 1 a Nord…

V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je…

25.03.2023 12:06 V Kyjevě přestali mít lidé problémy s výpadky energií a na ulicích je poměrně živo, řekla v…

Německo a Evropská komise urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory

25.03.2023 10:41 Německo a Evropská komise (EK) urovnaly spor o konec vozů se spalovacími motory. Na twitteru to…

Ukrajina odrazila za uplynulý den 79 útoků ruských invazních sil

24.03.2023 21:57 Aktualizováno Ukrajinští obránci za uplynulý den odrazili 79 útoků ruských invazních sil, které své hlavní úsilí…

Francie zakázala TikTok na služebních telefonech zaměstnanců ve veřejném…

24.03.2023 20:36 Francie zakázala používání čínské aplikace pro sdílení videí TikTok na služebních telefonech…

Související:

Nejnovější