Ukrajinská armáda za uplynulých 24 hodin odrazila ruské útoky u 15 obcí v Doněcké, Luhanské a Charkovské oblasti na východě země, uvádí ukrajinský generální štáb v ranním přehledu situace na bojišti. Ve svodce je opět zmíněn Bachmut, kde se v poslední době odehrávají nejtvrdší boje.
Ruský prezident Vladimir Putin podle analytiků amerického Institutu pro studium války (ISW) chystá svou zemi na "dlouhou imperialistickou válku". Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj serveru Politico řekl, že věří v mír v příštím roce. Válka Ruska proti Ukrajině dnes pokračuje 288. dnem.
Na frontu u města Svatove, kde v předchozích dnech útočila ukrajinská vojska, byly nejspíše přemístěny jednotky ruské 1. gardové tankové armády. Tato armáda utrpěla těžké ztráty při zářijovém ústupu z Charkovské oblasti, mezitím ji sice doplnili zmoblizovanými vojáky, ale i tak zůstává pod tabulkovým stavem 25.000 mužů, upozornila britská vojenská rozvědka. Ruské síly také dokončily výstavu téměř nepřerušované obranné linie na 60 kilometrech od Svatove po ruskou hranici. Hloubka této obrany a její odolnost však zůstávají nejasné. Efektivnost 1. gardové tankové armády a dalších jednotek budou značně záviset na vzájemné součinnosti a na podpoře z týlu, míní Londýn.
ISW vychází z rozboru Putinova středečního vystoupení před jeho poradci pro lidská práva, kdy hovořil o výbojích cara Petra Velikého i svých vlastních. Připustil, že "speciální vojenská operace", jak Kreml nazývá válku proti Ukrajině, je "dlouhodobý proces" a jeho výsledek by mělo být získání nových území.
"Putin se přirovnal k ruskému caru Petrovi I., když poznamenal, že Rusko nyní ovládá Azovské moře, o které Petr Veliký také bojoval," poznamenávají experti. "Zmínky o dějinách ruské říše otevřeně ukazují nynější Putinovy cíle na Ukrajině jako zjevně imperialistické a stále ještě maximalistické. Putin chystá ruskou veřejnost k dlouhé vyčerpávající válce na Ukrajině, kterou potřebuje k ovládnutí dalšího ukrajinského území," míní.
Analytici ISW také poukazují na první nasazení dronů íránské výroby proti Ukrajině po třítýdenní pauze. Usuzují, že Rusové nejspíše dokázali drony přizpůsobit zimním podmínkám, a tak se dá předpokládat v nejbližší době jejich častější použití při útocích proti ukrajinské infrastruktuře. Rusko podle ISW stále více využívá íránské výrobky kvůli vyčerpání zásob vlastních přesných zbraní.
Zelenskyj, kterého server Politico označil za nejvlivnějšího člověka v Evropě, při této příležitosti vyjádřil naději, že míru se podaří dosáhnout již v příštím roce. "Věřím, že Ukrajinci budou nejvlivnější i příští rok, ale už za míru," řekl Zelenskyj v předem natočeném videu. "Ukrajinská armáda, která nás všechny chrání na svých bojištích, je jednička,“ dodal a poděkoval "všem našim přátelům v Evropě, kteří nám pomáhají udržovat stabilitu" a "pomáhají milionům lidí přežít tuto hroznou dobu".
Česko se dnes rozloučilo s legendární herečkou Janou Brejchovou, která zemřela v předminulém týdnu ve věku 86 let. Pieta se konala v pražské Lucerně, lidé mohli dorazit až do brzkých odpoledních hodin.
Valentýnské napadení na ubytovně v Žamberku v Pardubickém kraji skončilo vraždou. Do konfliktu se dostala dvojice mužů, starší z nich zemřel. Mladšího zadržela policie, v tuto chvíli mu hrozí až 18 let za mřížemi.
Babyboom v českém šoubyznyse pokračuje. Dvojnásobným otcem se stal nejslavnější český rybář Jakub Vágner. Radostnou novinkou se pochlubil v neděli na instagramovém profilu, kde se pochlubil i fotografií miminka.
Z Hollywoodu přišla v pondělí smutná zpráva. Ve věku 95 let zemřel legendární americký herec Robert Duvall, držitel Oscara, jehož nejvíce proslavila role v Kmotrovi. O Duvallově úmrtí informovala britská BBC.
Z meteorologické zimy zbývají poslední dva týdny, takže meteorologové už začínají tušit, jak bude vypadat začátek jara. Odpověď nabídli v pravidelném měsíčním výhledu, který v pondělí zveřejnili na webu Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
Nemocnost akutními respiračními infekcemi zůstává v Česku na relativně vysoké úrovni. Uvedl to Státní zdravotní ústav (SZÚ) v pravidelné pondělní zprávě. V uplynulých dnech ale došlo k nepatrnému poklesu.
Valentýn je za námi. I proto si zřejmě současná partnerka herce a komika Štěpána Kozuba řekla, že se k němu konečně veřejně přihlásí. Učinila tak prostřednictvím instagramového příspěvku, který obsahuje dojemné vyznání lásky.
Slovensko eviduje první útok medvěda na člověka v letošním roce. K události došlo o víkendu nedaleko Ružomberoku. Šelma nepřežila, jeden z napadené dvojice mužů ji v sebeobraně zastřelil. Druhý člověk utrpěl zranění a skončil v nemocnici. O případu informovala TV JOJ.
StarDance se na televizní obrazovky vrátí až na podzim, ale už v únoru je potvrzena jedna důležitá změna ve složení poroty. Česká televize ve čtvrtek v reakci na spekulace oznámila návrat Zdeňka Chlopčíka.
Novým kandidátem hnutí Motoristé sobě na funkci ministra životního prostředí se stal poslanec Igor Červený. Tuto informaci potvrdil v pondělí po vládním jednání premiér Andrej Babiš s tím, že příslušný návrh již odeslal prezidentu Petru Pavlovi. Předseda vlády zároveň ocenil konstruktivní přístup Motoristů k řešení personální otázky, která v posledních dnech zatěžovala vztahy mezi kabinetem a Hradem.
Sníh na řadě míst zasypal Česko již v uplynulých hodinách, ale ještě to není konečná. Vyplývá to z nejnovější výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Místy může napadnout dalších až 10 centimetrů sněhu.
Český hokej v neděli bojoval o větší naději na úspěch na olympijských hrách, ale nebylo to všechno. Už 54 let připadají na 15. února narozeniny jedné hokejové legendy. Jaromír Jágr je od včera zase o rok starší, přesto stále nepověsil brusle na hřebík.