Ukrajinská armáda odrazila ruský útok u Slovjansku

Ukrajinští obránci odrazili ruský útok směrem na obce Dovhenke a Dolyna, které se nacházejí poblíž Slovjansku na východě Ukrajiny. Ve své pravidelné ranní zprávě o tom dnes informoval ukrajinský generální štáb. Ukrajinská vojenská rozvědka ohlásila osvobození pěti Ukrajinců při zvláštní operaci v okupované Chersonské oblasti.

Ukrajinská armáda

Naopak Moskva dnes informuje mimo jiné o sestřelu čtyř ukrajinských vojenských letounů, dvou na východě země a dvou na jihu. Podobná prohlášení bojujících stran není možné bezprostředně ověřit z nezávislých zdrojů.

"V charkovském směru udržuje nepřítel uskupení sil Západního a Východního vojenského okruhu a hlavní úsilí soustředí na obranu," tvrdí velení ukrajinské armády. Ruské invazní jednotky podle něj rovněž opět ostřelovaly druhé největší ukrajinské město Charkov a další obce v regionu.

V dělostřeleckém ostřelování ruské invazní síly pokračují také v okolí Slovjansku v Doněcké oblasti. "Ukrajinští obránci úspěšně odrazili útok na Dovhenke a Dolynu. Není vyloučeno, že nepřítel bude pokračovat ve vedení útočných operací s cílem zlepšit své taktické postavení a vytvořit příznivé podmínky pro vedení ofenzívy směrem na Izjum - Slovjansk," píše ukrajinský štáb.

Ruské jednotky podle něj ostřelovaly také mimo jiné obce v okolí Kramatorsku, Bachmutu nebo Avdijivky. Na některých místech podle velení ukrajinských sil útočilo Rusko rovněž letecky nebo raketovými údery.

Ukrajinská vojenská rozvědka v úterý informovala, že její bojovníci při speciální operaci v Chersonské oblasti obsazené okupačními ruskými silami zachránili pět zajatých Ukrajinců. Osvobozenou pětici podle ní tvořil voják, bývalý policista a tři civilisté, jeden z nich má vážná zranění. "Všichni jsou v péči ukrajinských úřadů a dostává se jim náležité péče," cituje rozvědku server RBK Ukrajina. Ten rovněž upozornil, že rozvědka zveřejnila z akce video.

"Ruské stíhačky sestřelily ve vzduchu tři letadla ukrajinského letectva: Su-25 a Su-24 u osad Novoukrajinka a Barvinkove v Doněcké lidové republice a také jeden MiG-29 u Baštanky v Mykolajivské oblasti," uvedl dnes podle agentury TASS mluvčí ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov, přičemž samozvaná proruská Doněcká lidová republika se nachází v ukrajinské Doněcké oblasti. Podle agentury Interfax poté doplnil, že kromě toho další Su-25 sestřelila ruská protivzdušná obrana u obce Šyroke v Mykolajivské oblasti.

Ruské ministerstvo obrany ve svém pravidelném hlášení o vývoji bojů navíc oznámilo, že v mykolajivské loděnici ruské rakety "zničily" kromě vojenské techniky také 350 ukrajinských vojáků a dalších až 70 členů ukrajinských dělostřeleckých jednotek na jiném místě Mykolajivu.

Moskva rovněž tvrdí, že její ozbrojené síly zlikvidovaly ukrajinskou diverzní a průzkumnou skupinu u obce Dementivka v Charkovské oblasti. "Pět bojovníků bylo zničeno na místě a dalších deset ukrajinských vojáků zajato," sdělil Konašenkov.

Řeckem hýbe skandál s odposlechy, otřásá i pozicí řeckého premiéra

08.08.2022 21:54 Aktualizováno Skandál s odposlechy předsedy opozičních socialistů Nikose Andrulakise a dvou novinářů otřásá…

Rusko přišlo na Ukrajině až o 80.000 vojáků, zní z Pentagonu

08.08.2022 21:37 Rusko ve válce proti Ukrajině přišlo o 70.000 až 80.000 zabitých a zraněných vojáků, uvedl dnes…

Pokud se nepovede zastavit Rusko, spustí to ve světě "loveckou" sezónu,…

08.08.2022 21:28 Americký ministr zahraničí Antony Blinken dnes prohlásil, že pokud Rusko bude mít možnost šikanovat…

USA dají Ukrajině dalších 4,5 miliardy dolarů a vojenskou pomoc za…

08.08.2022 21:13 Vláda amerického prezidenta Joea Bidena dnes oznámila, že poskytne další vojenskou pomoc Ukrajině…

Norsko možná omezí vývoz elektřiny kvůli nedostatku vody

08.08.2022 20:29 Norsko bude přísněji regulovat výrobu elektřiny a případně by mohlo omezit její vývoz, aby…

Do Británie připlulo po oznámení o deportacích do Rwandy 13.000 migrantů

08.08.2022 19:23 Více než 13.000 migrantů připlulo do Británie přes Lamanšský průliv od chvíle, kdy britská…

Trump chtěl, aby jeho generálové k němu byli tak loajální jako k Hitlerovi

08.08.2022 18:30 Donald Trump se během svého prezidentského mandátu svěřil svému personálnímu šéfovi, že si přeje,…

Ruský tankista půjde za střelbu na bytový dům na Ukrajině za mříže

08.08.2022 16:51 Ukrajinský soud poslal na deset let do vězení ruského tankistu Michaila Kulikova, který během ruské…

Jourová připravuje evropská pravidla k ochraně médií a novinářů

08.08.2022 16:12 Eurokomisařka Věra Jourová připravuje evropská pravidla, která mají ochránit média a novináře,…

Dva čeští turisté se zranili při výstupu v rakouských Alpách

08.08.2022 15:26 Dva čeští turisté se v neděli zranili při výstupu na alpský vrchol Hinterer Brochkogel v rakouském…

Související:

Nejnovější