Ukrajinská armáda postupuje v protiofenzivě na jihu i severovýchodě země

Ukrajina postupuje v protiofenzivě na jižní i severovýchodní frontě. V Charkovské oblasti konsolidovala značnou část území východně od řeky Oskil, postoupila až 20 kilometrů za tento tok do obranného pásma ruských sil směrem k městu Svatove. Uvedlo to dnes britské ministerstvo obrany ve své analýze vývoje ruské invaze na Ukrajině.

Ukrajinská armáda

Ruské jednotky zaminovávají infrastrukturu a soukromé domy v Chersonské oblasti, sdělil ve své ranní operační svodce ukrajinský generální štáb s odkazem na ukrajinský region, odkud v posledních dnech přicházejí zprávy o rychlém postupu ukrajinské protiofenzivy.

"Nepřítel se snaží udržet dočasně obsazená území, soustředí své úsilí na pokusy narušit aktivní operace (ukrajinských) obranných sil na některých směrech a pokračuje v útočných operacích na Bachmut a Avdijivku," píše ukrajinské velení. Na některých místech podle něj ruská armáda přeskupuje své síly.

"Při odchodu z obcí v Chersonské oblasti nepřítel zaminovává infrastrukturu a soukromé objekty a zakazuje jakýkoli pohyb místních obyvatel," tvrdí ukrajinský generální štáb. "Podle dostupných informací chybí zdravotnickým zařízením v Jevpatoriji na dočasně okupovaném Krymu zdravotnický materiál k ošetření zraněných okupantů," dodal.

Na celé Ukrajině podle něj nadále hrozí letecké a raketové údery. V uplynulém dni okupační síly provedly devět raketových a šest leteckých úderů a více než 56 raketometných útoků, hlásí ukrajinský generální štáb, podle něhož útoky zasáhly 27 obcí, včetně například Charkova nebo Kramatorsku.

Zástupce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Kyrylo Tymošenko podle agentury Ukrinform uvedl, že ruské útoky zabily během úterý pět civilistů a dalších 14 jich zranily.

Velení ukrajinské armády zároveň informuje o tom, že jeho jednotky provedly údery na různé typy přemostění ruských sil přes řeku Dněpr v Chersonské oblast, přičemž ztráty protivníka se podle něj upřesňují. Hlásí rovněž zničení ruského protiletadlového systému S-300 u obce Tokmak v Záporožské oblasti.

Moskvou dosazení představitelé okupovaných ukrajinských regionů dnes informovali o přeskupovaní ruských invazních sil nebo o stabilizaci situace. Zástupce šéfa Ruskem dosazené správy Chersonské oblasti Kirill Stremousov podle agentury Interfax uvedl, že ruská armáda se v regionu začala přeskupovat, aby mohla udeřit zpět. Řekl rovněž, že ukrajinské ozbrojené síly nebudou moci znovudobýt Cherson.

Vůdce proruských separatistů z mezinárodně neuznané Doněcké lidové republiky (DNR) Denis Pušilin pak podle agentury RIA Novosti řekl, že situace na frontové linii u města Lyman, který o víkendu znovu dobyly ukrajinské jednotky, se stabilizuje a ruské síly tam upevňují obranu. Předtím v jiném rozhovoru prohlásil, že ukrajinské jednotky se začaly stahovat v okolí Bachmut a nejsou tam "schopny udržet dříve obsazené pozice".

Podobná prohlášení jednotlivých stran konfliktu nelze bezprostředně nezávisle ověřit.

Britský resort obrany se věnuje vývoji na jihu i severovýchodě Ukrajiny. "Je velmi pravděpodobné, že Ukrajina nyní může většinou svých dělostřeleckých systémů zasáhnout klíčovou silnici Svatove-Kreminna, což dále zatíží schopnost Ruska zásobovat své jednotky na východě," míní britský resort obrany. "Z politického hlediska budou ruští představitelé s vysokou pravděpodobností znepokojeni tím, že se čelní ukrajinské jednotky nyní blíží k hranicím Luhanské oblasti," dodalo britské ministerstvo s odkazem na ukrajinský region, který Moskva nově pokládá za součást Ruska.

Ve městě Bila Cerkva v Kyjevské oblasti v noci na dnešek byly slyšet exploze, útočily bezpilotní letouny Šáhid-136, uvedl šéf tohoto regionu Oleksij Kuleba. Hořet podle něj začaly blíže neupřesněné objekty infrastruktury a jeden člověk utrpěl zranění. Rusko v posledních týdnech čím dál více používá levné drony na jedno použití. To představuje pro ukrajinskou armádu novou výzvu, poznamenala agentura AP. Mnohé dřívější útoky bezpilotních letadel íránské výroby se odehrály na jihu země a nikoliv v blízkosti metropole, která nebyla cílem ruských úderů už několik týdnů.

Ukrajina se bez spolupráce se zahraničím spravedlnosti nedočká, říká…

06.12.2022 10:18 Pokud se má dostat spravedlnosti všem obětem údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině,…

Na ruském vojenském letišti hoří zásobník ropy. Možná útočil dron

06.12.2022 10:08 Aktualizováno Na vojenském letišti nedaleko ruského Kursku hoří zásobník ropy. Gubernátor Kurské oblasti Roman…

Rusové podle ukrajinského velení útočí v okolí Bachmutu a Avdijivky

06.12.2022 09:03 Rusko se snaží udržet dobytá území na východě a jihu Ukrajinu, ve směru na Bachmut a Avdijivku…

Zástupce OSN musel kvůli ruským raketám jednat v Kyjevě v krytu

05.12.2022 21:45 Vysoký komisař OSN pro lidská práva Volker Türk se při návštěvě Kyjeva setkal s ochránci lidských…

Začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Sarkozym kvůli…

05.12.2022 20:57 Ve Francii dnes začal odvolací soud s bývalým francouzským prezidentem Nicolasem Sarkozym v případu…

Dron zničil na letišti Engels dva bombardéry, u Rjazaně vybuchla cisterna

05.12.2022 20:42 Aktualizováno Dvě ruská armádní letiště se dnes stala terčem útoků. Moskva z nich vpodvečer obvinila Ukrajinu,…

Apple uvažuje o přesunu části výroby tabletů iPad z Číny do Indie

05.12.2022 20:26 Americká technologická společnost Apple jedná s indickými představiteli o možnosti přesunu části…

Na Ukrajině platil poplach, ruské střely zabily dva lidi u Záporoží

05.12.2022 20:22 Aktualizováno Rusko dnes kolem poledne znovu podniklo vzdušné útoky na Ukrajinu. V Záporožské oblasti na jihu…

Německá policie uzavřela trhy v Düsseldorfu kvůli hrozbě útokem

05.12.2022 19:13 Aktualizováno Policie v západoněmeckém Düsseldorfu dnes odpoledne na několik hodin uzavřela vánoční trhy v centru…

V Německu po napadení mužem z Eritreje zemřela školačka

05.12.2022 18:48 Život 14leté dívky a těžké zranění o rok mladší spolužačky si dnes ráno vyžádal útok muže v…

Související:

Nejnovější