Ukrajinská armáda zaútočila na vesnici v Belgorodské oblasti, separatisté hlásí útok na Azovstal

Ukrajinské síly dnes ráno zaútočily na jednu z ruských obcí v příhraniční Belgorodské oblasti, uvedl gubernátor tohoto územního celku Vjačeslav Gladkov. Zraněni byli podle něj tři lidé, úder poškodil přes 30 domů a narušil dodávky elektřiny a plynu, informovala agentura Reuters.

Ukrajinská armáda střeží své území (březen 2022).

"Tři lidé byli zraněni. Jeden člověk byl propuštěn do domácího ošetřování," řekl Gladkov, podle kterého v nemocnici zůstávají na pozorování dvě ženy. "Máme vše potřebné k léčbě. Zranění jsou středně závažná," dodal. Útok na vesnici Golovčino ležící zhruba deset kilometrů od ukrajinských hranic podle gubernátora přišel z Ukrajiny a vesnici poničil, zejména střechy a okna domů a auta. Ve obci žije okolo 4000 lidí, napsala agentura TASS.

Není zatím jasné, zda škody způsobilo dělostřelectvo nebo vzdušný úder, píše Reuters. Zodpovědnost za útok nelze nezávisle ověřit.

Moskva v uplynulých týdnech informovala o několika útocích ukrajinské armády na ruské obce, které se nachází u hranice. Na začátku dubna Rusko také uvedlo, že ukrajinské vrtulníky zaútočily na sklad pohonných hmot v Belgorodu, kde vypukl požár.

Ukrajinští představitelé v minulosti útoky popřeli či je odmítli komentovat. Agentura Unian napsala, že zprávy o ostřelování Golovčina ukrajinskými silami jsou provokací spuštěnou v souvislosti s novou fází války na východě Ukrajiny. Ruské ministerstvo obrany minulý týden Ukrajinu varovalo, že jeho síly v případě ukrajinských útoků a sabotáží na ruském území zaútočí na velitelství sousední země včetně těch v Kyjevě.

Ruskojazyčný server BBC upozornil, že v ruských médiích a na sociálních sítích začaly kolovat snímky zničeného domu.

Ruští separatisté hlásí útok na Azovstal; Rusko vyzvalo obránce k složení zbraní

Začal útok na železárny a ocelárny Azovstal v Mariupolu, uvedli dnes podle ruskojazyčné verze stanice BBC proruští separatisté. Rozlehlý hutní komplex představuje poslední významnou oblast ukrajinského odporu ve městě. Ukrajinské úřady tvrdí, že se v něm ukrývá rovněž na tisíc civilistů, včetně žen, dětí a starších lidí. Rusko mezitím znovu vyzvalo ukrajinské obránce, kteří se v areálu nacházejí, aby složili zbraně, píše agentura Reuters.

"Útočné skupiny, které byly vybrány speciálně pro útok na tento objekt, už částečně zahájily práci," prohlásil podle BBC v ruské televizi Rossija 24 Eduard Basurin, zástupce proruských separatistů ze samozvané Doněcké lidové republiky (DNR), kteří se podílejí na obléhání Mariupolu. Dodal, že útočícím jednotkám pomáhá ruské letectvo a dělostřelectvo.

Azovstal je dosud pod kontrolou ukrajinských ozbrojených sil, zejména 36. brigády námořní pěchoty a pluku Azov, podotkl server britské veřejnoprávní stanice. Moskva už v neděli zbývající ukrajinské obránce Mariupolu vyzvala, aby složili zbraně a slíbila jim, že ušetří jejich životy. Ti však výzvu odmítli. Dnes z Moskvy zazněla podobná nabídka.

Ruský generál Michail Mizincev dal podle agentury RIA Novosti ukrajinským vojákům a zahraničním žoldnéřům v Azovstalu čas do dnešního poledne moskevského času (11:00 SELČ), aby složili zbraně. Zároveň slíbil ušetřit jejich životy, pokud tak učiní. Následně podle něj mohou hutní komplex opustit. Podle návrhu ruského ministerstva obrany by měly všechny ukrajinské jednotky opustit beze zbraní Azovstal mezi 14:00 a 16:00 moskevského času (mezi 13:00 a 15:00 SELČ), píše BBC.

Prokremelský čečenský vůdce Ramzan Kadyrov dnes podle agentury Reuters uvedl, že ruské síly ovládnou Azovstal během dnešního dne.

Ukrajinské úřady v pondělí uvedly, že v podzemních úkrytech pod rozsáhlým metalurgickým závodem se před ostřelováním a leteckými útoky ukrývá nejméně 1000 civilistů. "Podle informací obránců města zůstávají v prostorách a sklepeních závodu občané, kteří nechtějí odejít, protože jejich domy byly zničeny a nechtějí být posláni do filtračních táborů a Ruské federace. Jsou mezi nimi ženy, děti a staří lidé," citovala dnes agentura Unian ukrajinskou ombudsmanku Ljudmylu Denisovovou.

Podle mariupolské radnice se na území města nacházejí čtyři "filtrační tábory", kde jsou obyvatelé Mariupolu drženi před deportací do Ruska, píše agentura Unian, podle níž ruské síly údajně takto nyní zadržují přes 20.000 lidí. Zástupce proruských separatistů Basurin přítomnost civilistů v Azovstalu podle agentury TASS popřel.

Ukrajina rovněž viní ruské síly, že na podnik shazují těžké bomby. Poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko uvedl, že okupační síly útočí na Azovstal vysoce výkonnými pumami a s pomocí dělostřelectva a tanků pokračují v "chaotických" úderech na obytný Levobřežní okres ve městě.

Místopředsedkyně ukrajinské vlády Iryna Vereščuková vyzvala ruské úřady, aby dnes umožnily humanitární koridor z Mariupolu do Berďansku pro civilisty.

Ruské jednotky obléhají Mariupol od začátku března a většinu města a jeho bezprostředního okolí mají zřejmě pod kontrolou. Ukrajinské jednotky uvězněné ve zdevastovaném městě se však podle dřívějších informací stanice CNN drží navzdory drtivé přesile - nacházejí se ovšem už jen v ostrůvcích odporu a jejich počet je nejasný. Místní úřady odhadují, že kvůli ruskému bombardování a bojům zemřelo v Mariupolu nejméně 21.000 obyvatel. Před počátkem invaze 24. února ve městě žilo 400.000 obyvatel.

Ocelárny Azovstal jsou podle místního velitele zcela zničené

Mariupolské ocelárny Azovstal jsou prakticky úplně zničené v důsledku ruského bombardování a ostřelování. Ukrajinští vojáci nyní z trosek vytahují přeživší, řekl rozhlasové stanici Radio Svoboda zástupce velitele ukrajinského pluku Azov Svjatoslav "Kalyna" Palamar. Současně slíbil, že vojáci budou bojovat až do posledního náboje. Ruská média tvrdí, že příležitosti opustit bojiště využilo asi 120 civilistů, kteří se až dosud ukrývali ve sklepích v okolí vstupu do ocelárny. Tato tvrzení nelze ověřit z nezávislých zdrojů.

"(Rusové) svrhávají supersilné bomby po celém závodu Azovstal. Pod troskami se nyní nachází velice mnoho lidí. Nevíme úplně, jaká je situace, ale Azovstal je rozbombardován a zničen prakticky úplně. Vytahujeme z trosek lidi," vylíčil v rozhlase Palamar podle listu Ukrajinska pravda. "Budeme bojovat. Použijeme každý zbývající náboj, ale vyzýváme vlast zachránit civilisty, raněné a odvézt těla," dodal.

Palamar podle deníku dodal, že v areálu oceláren byla zřízena improvizovaná nemocnice, kde se schovávají před nálety civilisté, včetně dětí.

Ukrajinský poslanec a podnikatel Serhij Taruta dnes na facebooku tvrdil, že ruské letectvo svrhlo supersilnou bombu na nemocnici u oceláren Azovstal, kde pod troskami může být až 300 lidí, včetně dětí. Tuto zprávu ale vzápětí popřel poradce mariupolského starosty Petro Andrjuščenko. Podle něj je sice Azovstal těžce bombardován, ale žádní civilisté se v okolí ocelárny ani v silně poničené nemocnici neskrývají a pochybné zprávy šíří politici, kterým jde o upoutání pozornosti k vlastní osobě.

Proruští separatisté, kteří se podílejí spolu s ruskými jednotkami na obléhání a dobývání Mariupolu, dříve ohlásili konečný útok na Azovstal, představující poslední silnou baštu ukrajinského odporu ve strategicky důležitém přístavním městě u Azovského moře.

Krátké příležitosti k odchodu do bezpečí podle ruské televize využilo asi 120 ukrajinských civilistů, kteří vyšli z domů přímo u kontrolního stanoviště u vjezdu do areálu oceláren. Televize Pervyj kanal toto tvrzení doprovodila i záběry na civilisty.

Proruští separatisté podle zpravodajské televize Rossija 24 tvrdí, že humanitární koridory, otevřené pro ukrajinské vojáky a nacionalisty, nikdo nevyužil. Obránci oceláren ale měli podle ruského ultimáta nejprve složit zbraně, připomněla agentura Interfax. Ruské ministerstvo obrany odhaduje, že v areálu oceláren zůstává asi 3500 ukrajinských vojáků, napsala na svém webu stanice Govoriť Moskva.

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Jihočeští kriminalisté vyšetřují úmrtí dvou osob jako vraždu a sebevraždu

29.09.2023 20:49 Jihočeská policie přehodnotila případ dvou podezřelých úmrtí ve Frymburku. Kriminalisté dnes…

Rusové se zapojili do výbuchu ve Vrběticích, tvrdí ukrajinská SBU

29.09.2023 17:55 Ukrajinské bezpečnostní složky tvrdí, že mají důkazy o zapojení ruských zpravodajských služeb do…

Letos se přes Středomoří dostalo do Evropy přes 180 tisíc migrantů

29.09.2023 12:52 Letos do Evropy přicestovalo přes Středozemní moře přibližně 186 000 migrantů. Itálie registrovala…

WHO je znepokojena nárůstem počtu případů covidu-19

29.09.2023 10:30 Světová zdravotnická organizace (WHO) vyjádřila před blížící se zimou znepokojení nad nárůstem…

Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem

28.09.2023 18:00 Ruský prezident Vladimir Putin se údajně sešel s čečenským vůdcem Ramzanem Kadyrovem. Uvedla to…

Navalnyj bude přemístěn na samotku pro "nenapravitelnost". Stráví tam rok

28.09.2023 15:23 Vězněný ruský opoziční lídr Alexej Navalnyj bude přemístěn na samotku pro údajnou "nenapravitelnost…

Související:

Nejnovější