Ukrajinská armáda zřejmě dosáhla největšího postupu od začátku protiofenzívy

Ukrajinská armáda v neděli oznámila, že zatlačila ruské síly tři až osm kilometrů od břehů řeky Dněpr. Pokud je informace pravdivá, jde o první významný postup, kterého se ukrajinské armádě podařilo dosáhnout během její již několik měsíců trvající protiofenzívy.

Ukrajinská armáda střeží své území (březen 2022).

"Předběžná čísla kolísají od tří do osmi kilometrů v závislosti na specifikách, zeměpisné poloze či terénu na levém (východním) břehu," uvedla mluvčí ukrajinské armády Natalije Humenuková. Nespecifikovala přitom, zda mají Ukrajinci již úplnou kontrolu nad oblastí nebo zda se ruští vojáci stáhli.

"Nepřítel stále pokračuje v dělostřelecké palbě na pravém břehu," uvedla mluvčí. Odhadem se podle ní se v oblasti nachází několik desítek tisíc ruských vojáků. "Máme před sebou hodně práce," konstatovala podle serveru Ukrajinska pravda.

Ukrajinské a ruské síly byly dlouho pevně usazeny na opačných stranách Dněpru na jihu Chersonské oblasti poté, co se Rusko loni v listopadu stáhlo z pravého břehu řeky. Ukrajinci podnikli několik snah o překročení Dněpru, ale bezvýsledně.

Až minulý týden Kyjev konečně ohlásil "úspěšný" průlom. Prohlášení ukrajinských a ruských představitelů ale nelze nezávisle ověřit.

Pokud jsou však informace pravdivé, dosažení levého břehu Dněpru by Ukrajincům umožnilo podniknout ofenzívu hlouběji směrem na jih. Taková operace by však vyžadovala vyslání většího počtu mužů a výzbroje do těžko dostupné bažinaté oblasti.

Podle pátečního prohlášení ukrajinského námořnictva se daří držet pozice hned na několika předmostích. Rusové navíc měli utrpět vážné ztráty. Podle údajů zveřejněných ukrajinskou stranu přišlo během operací na levém břehu Dněpru o život 1216 ruských vojáků.

Další více než dva tisíce příslušníků okupačních vojsk utrpěly zranění. Rusové měli také přijít o téměř devět desítek dělostřeleckých systémů a minometů a 48 obrněných vozidel.

Moskvou dosazený šéf okupovaných území v Chersonské oblasti Vladimir Saldo ve středu připustil, že Ukrajinci jsou na levém břehu řeky. Význam ukrajinských operací a dobytých pozic však zpochybňoval a prohlašoval, že ruští vojáci podrobují protivníky intenzivní palbě a způsobují jim značné ztráty.

Šéf ukrajinské prezidentské kanceláře Andrij Jermak se v úterý zmínil o ukrajinském předmostí na levém břehu řeky Dněpru. Dvě ruské státní tiskové agentury v pondělí krátce informovaly o údajném ústupu ruské armády v Chersonské oblasti, bezprostředně poté však zprávy stáhly.

"Velení uskupení 'Dnipro' se rozhodlo přeskupit ozbrojené síly do výhodnějších pozic na východním břehu (řeky) Dněpru," uvedla státní tisková agentura TASS. Agentura Ria Novosti zveřejnila text v podobném znění. O několik minut později však obě agentury uvedly, že zprávy byly "zrušeny".

O něco později portál RBK citoval ruské ministerstvo obrany, které uvedlo, že šlo o případ "vyslání nepravdivého odkazu" a o "provokaci". Novináři z nezávislého portálu Meduza poukázali na to, že ruská státní média často dostávají oznámení ministerstev ještě předtím, než byla zveřejněna. Dodali, že termínem "přeskupit" Rusko často označuje porážku a ústup.

SBU řekla, proč nenechala Porošenka opustit Ukrajinu

02.12.2023 21:12 Ukrajinská pohraniční stráž nedovolila bývalému ukrajinskému prezidentovi Petrovi Porošenkovi…

Erdogan: Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je ztracena

02.12.2023 19:37 Šance na mír v Pásmu Gazy po humanitárním příměří je prozatím ztracena z důvodu nekompromisního…

Nebudeme-li jednat, počasí bude poškozovat životy milionů lidí, uvedl papež

02.12.2023 15:58 Papež František ve čtvrtek oznámil, že se léčí z akutního zánětu průdušek, a byl proto nucen zrušit…

Jak zachránit počasí na Zemi? Státy se na COP28 vyslovily pro zastavení…

02.12.2023 14:34 Řada zemí světa se postupně vzdá uhelných elektráren. K alianci Powering Past Coal se na klimatické…

Izrael znovu útočí v Pásmu Gazy, umírají stovky lidí

02.12.2023 12:50 V Pásmu Gazy zahynulo nejméně 240 osob poté, co Izrael obnovil bojové operace v enklávě. Dalších…

Lídři se na COP28 odmítli vyfotit s Lukašenkem

02.12.2023 11:18 Prezidenti Polska, Lotyšska a Litvy v pátek odmítli pózovat na tradiční úvodní fotografii světových…

Putin chce v ruské armádě dalších 170 tisíc vojáků

01.12.2023 22:01 Ruský prezident Vladimir Putin v pátek nařídil rozšíření ruské armády o dalších 170 tisíc vojáků na…

Válka na Ukrajině: Zelenskyj řekl, že je v nové fázi. Promluvil o…

01.12.2023 18:38 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj prohlásil, že válka s Ruskem je v nové fázi. Předpokládá…

Orbán chce, aby EU nejprve uzavřela s Ukrajinou strategické partnerství

01.12.2023 13:06 Evropská unie by měla s Ukrajinou nejprve podepsat dohodu o strategickém partnerství a až po…

Putin bude mít 14. prosince tradiční několikahodinovou tiskovou konferenci

30.11.2023 21:39 Ruský prezident Vladimir Putin bude mít 14. prosince tradiční tiskovou konferenci, na které bude…

Související:

Nejnovější