Rusové a Ukrajinci poprvé jednali, v plánu jsou další rozhovory

Ruská a ukrajinská delegace dnes jednaly na ukrajinsko-běloruských hranicích. První schůzka vyjednávačů bojujících stran od začátku ruské invaze na Ukrajinu trvala podle médií zhruba šest hodin. Oba týmy se pak dohodly na dalším kole rozhovorů a zamířily do svých metropolí ke konzultacím, sdělil jeden z ukrajinských zástupců Mychajlo Podoljak.

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie

Vedoucí ruské delegace Vladimir Medinskij prohlásil, že příští schůzka bude na polsko-běloruské hranici.

"Nejdůležitější je, že jsme se dohodli na pokračování vyjednávacího procesu. Další schůzka se uskuteční v nejbližších dnech na polsko-běloruské hranici," sdělil podle agentury TASS poradce ruského prezidenta Medinskij. "Našli jsme řadu důležitých bodů, ve kterých by bylo možné dosáhnout pokroku," dodal předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij.

Podle představitele ukrajinské prezidentské kanceláře Podoljaka obě delegace po jednání zamířily do svých hlavních měst, aby tam projednaly výsledky rozhovorů. Obě strany "určily řadu prioritních témat, u nichž navrhly určitá rozhodnutí", píše agentura Unian. Podle agentury Reuters Podoljak hodnotil jednání jako složitá a řekl, že ruská strana je stále extrémně zaujatá.

"Rozhovory jsou těžké. Pravda, už bez nějakých závazných ultimát. Ruská strana bohužel stále krajně neobjektivně nahlíží na destruktivní procesy, které započala," napsal poradce Podoljak na twitteru.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle ruskojazyčné BBC později uvedl, že Medinskij pravděpodobně ještě dnes podá zprávu o jednání ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi.

Klíčovým požadavkem Kyjeva je okamžité příměří a stažení ruských vojsk z ukrajinského území. Uvedla to ukrajinská média s odvoláním na komuniké ukrajinské prezidentské kanceláře poté, co ukrajinská delegace dorazila na místo. Kreml se před jednáním zdržel oznámení ruských požadavků. Dříve za cíle své vojenské operace označil demilitarizaci Ukrajiny a očištění země od "neonacistů".

Šéf ruské delegace Medinskij novinářům řekl, že každá hodina konfliktu znamená mrtvé ukrajinské občany a vojáky. Proto je podle něj třeba co nejrychleji dospět k dohodám. "Ale tyto dohody nepochybně musí být v zájmu obou stran," prohlásil podle záběrů na sociálních sítích.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v neděli poznamenal, že příliš nevěří v úspěch jednání s Rusy, ale že je třeba pokusit se využít i té nejmenší šance.

V ukrajinské delegaci byl ministr obrany Oleksij Reznikov, prezidentův představitel Mychajlo Podoljak, předseda poslaneckého klubu vládní strany Sluha národa David Arachamija, vedoucí ukrajinské delegace v třístranné kontaktní skupině (Ukrajina, Rusko, OBSE) Andrij Kostin, poslanec Rustem Umerov a náměstek ministra zahraničí Mykola Točyckyj, napsala ukrajinská agentura Unian.

V ruské delegaci vedené exministrem kultury a poradcem Kremlu Medinským byli náměstci ministrů obrany a zahraničí, ruský velvyslanec v Bělorusku Boris Gryzlov a předseda zahraničního výboru dolní komory ruského parlamentu Leonid Sluckij.

Zástupci obou stran dnes jednali v Bělorusku nedaleko ukrajinských hranic, u řeky Pripjať. Přesná poloha místa nebyla zveřejněna. Rozhovory měly začít v neděli, ale ukrajinská delegace měla problém dorazit na místo jednání. BBC s odvoláním na mluvčí vládní strany Sluha národa uvedla, že ukrajinská delegace na jednání nakonec přiletěla polským vrtulníkem. Vlastní start rozhovorů pak provázelo další čekání i protichůdné zprávy, zda rozhovory již skutečně začaly, anebo ještě nikoli.

Rusové jsou přesvědčeni, že začala ukrajinská protiofenziva

05.06.2023 08:46 Rusové tvrdí, že ukrajinská armáda v neděli ráno zahájila dlouho očekávanou protiofenzivu, jejímž…

Na útoku v Bělgorodské oblasti se podíleli i Poláci

04.06.2023 21:20 Polský dobrovolnický sbor, který operuje jako součást ozbrojených sil Ukrajiny ve válce proti Rusku…

Rusko bude dávat lidem vojenskou registraci bez jejich přítomnosti

04.06.2023 19:18 Ruské ministerstvo obrany předložilo návrh usnesení, podle kterého může provést vojenskou…

Zelenskyj varoval Rusko před vnitřním výbuchem

04.06.2023 16:45 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj je přesvědčen, že pokud chce Rusko jednat s civilizovaným…

Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí

04.06.2023 11:00 Kvůli nepokojům v Súdánu už zemi opustilo přes 380 tisíc lidí. OSN ale očekává, že by se počet lidí…

Po nočních útocích na Ukrajině desítky zraněných, zemřelo dvouleté dítě

04.06.2023 09:28 Při ruském útoku v jihovýchodním ukrajinském městě Dněpr bylo zraněno více než dvacet lidí a…

V irském městečku zakázali dětem mobilní telefony

03.06.2023 21:52 V irském městečku Greystone se rodiče rozhodli, že svým dětem nedají do rukou mobilní telefony.…

Okupovaým Berďanskem a Melitopolem otřásají exploze

03.06.2023 20:33 Nejméně osm explozí otřáslo ruskou armádou okupovaným městem Berďansk v Záporožské oblasti. Tamní…

Erdogan složil přísahu a stal se hlavou Turecka na další období

03.06.2023 19:00 Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan složil přísahu a stal se hlavou státu na další období. Do…

Lukašenko řekl, že válka na Ukrajině začala už před rokem 2014

03.06.2023 16:14 Válka na Ukrajině začala dávno před rokem 2014, řekl v projevu na zasedání Rady hlav bezpečnostních…

Související:

Nejnovější