Ukrajinská ekonomika může letos klesnout až o 40 procent

Kyjev před válkou.
Kyjev před válkou., foto: Pixabay
ČTK 2. dubna 2022 10:41 | akt. 2. dubna 2022 16:42
Sdílej:

Ukrajinská ekonomika může letos kvůli válce klesnout až o 40 procent. Podle agentury Interfax-Ukrajina o tom dnes informovalo ministerstvo hospodářství v Kyjevě, které zároveň ohlásilo pokles výkonu ukrajinské ekonomiky o 16 procent za první čtvrtletí tohoto roku.

"Ruská agrese proti Ukrajině zásadně změnila naši ekonomiku. Naše prognóza poklesu hrubého domácího produktu v prvním čtvrtletí roku 2022 je 16 procent a celkový roční pokles by mohl dosáhnout 40 procent," citovalo prohlášení ministerstva hospodářství prvního náměstka tohoto úřadu Denyse Kudina.

Nejvíce jsou podle něj postižena ta odvětví, kde není možné pracovat na dálku - zejména letecká a námořní doprava či některé služby. Zároveň Kudin uvedl, že v posledních deseti dnech začala ekonomika oživovat. Lidé v regionech stranou válečného konfliktu se vrací do práce a zemědělci začali se setím.

Poradce šéfa ukrajinské prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč dnes vyzval lidi, aby se tam, kde je to možné, vrátili k co nejvíce normálnímu životu. Ve videoproslovu řekl, že se to týká "těch regionů osvobozených od protivníka, kde nehrozí bezprostřední nebezpečí, a především měst na střední a západní Ukrajině". "Obnova ekonomiky je kriticky důležitá pro obnovu normálního sociálního a politického života," řekl Arestovyč. Dodal, že návrat k běžnému dennímu režimu je důležitý i pro psychiku lidí.

Ministerstvo hospodářství také uvedlo, že v procesu ekonomické rekonstrukce bude Ukrajina věnovat zvláštní pozornost podpoře odvětví, která přímo podporují živobytí občanů a rovněž posilují obranyschopnost státu. "Jedná se o zemědělství, potravinářství, maloobchod, veřejné a energetické služby, průmyslová odvětví pracující na zakázkách spojených s mobilizací," uvedlo ministerstvo.

Šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Kristalina Georgievová minulý týden uvedla, že HDP Ukrajiny může kvůli ruské vojenské agresi klesnout o třetinu předválečné úrovně. Evropská banka pro obnovu a rozvoj (EBRD) letošní pokles odhaduje na 20 procent. V roce 2021 vzrostl ukrajinský HDP o 3,4 procenta, o rok dříve naopak klesl o 3,8 procenta.

Podle hlavní ekonomky EBRD Beaty Javorcikové se vojenské aktivity odehrávají na území, které představuje 60 procent HDP z období před vypuknutím epidemie nemoci covid-19.

Předseda parlamentního výboru pro finance, daně a cla Danylo Hetmancev dnes podle serveru RBK-Ukrajina sdělil, že z oblastí bojů se dosud podařilo evakuovat do západní části země na 150 podniků, z nichž 57 již obnovilo provoz. Celkem podalo žádost o přesídlení více než 1300 ukrajinských podnikatelů, z toho asi třetině již byl převoz schválen.

Rusko trápí v souvislosti s invazí do sousední země velká inflace. "Jen za uplynulých sedm dní zdražila cibule o více než osmnáct procent, zelí skoro o šestnáct. Citelně zdražuje také mrkev, samotná řepa, brambory nebo hovězí," uvedl ekonom Lukáš Kovanda. V některých oblastech Ruska si lidé za některé z výše zmíněných potravin připlatí až 40 procent.

Témata:
Stalo se
Světové celebrity
Harrison Ford

Harrison Ford překvapil fanoušky. Vrací se k roli Indiana Jonese!

Americký herce Harrison Ford se v budoucnu opět vrátí k jedné ze svých nejslavnějších rolí. Čtyřiaosmdesátiletý herec oznámil, že propůjčí svou tvář i postavu novému animatronickému modelu Indiana Jonese, který bude hlavní atrakcí v zábavním parku Animal Kingdom v komplexu Walt Disney World na Floridě. Chystaná atrakce ponese název Indiana Jones a mýtus o nefritovém hadovi.

Světové celebrity
Diana

Pravda o princezně Dianě. Nová kniha má zastavit šíření lživých informací

Již 29 let uplyne na konci srpna od tragického úmrtí britské princezny Diany při dopravní nehodě ve francouzské Paříži. Navzdory tomu stále prahnou novináři po informacích o události, která otřásla celým světem. Bratr zesnulé Diany se nyní rozhodl prolomit mlčení.

České celebrity
Michal Suchánek

Michal Suchánek se sžívá se zásadní novinkou ve svém životě

Michal Suchánek si v osobním životě zvyká na novou roli. Od srpna je totiž dědečkem, protože jeho dcera Berenika se stala maminkou, což už nějaký čas není žádným tajemstvím. Suchánek však dostal možnost se k rodinné novince vyjádřit až nyní. 

Počasí
Bouřkové mraky, ilustrační fotografie.

Bouřlivé páteční počasí může způsobit i povodně, varuje ČHMÚ

Česko v pátek zasáhnou bouřky, které mohou být i velmi silné. Vyplývá to z nového znění výstrahy Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ), který nově varuje i před vzestupem hladin některých vodních toků v Praze a na severu Čech.