Ukrajinská protiofenzíva začala, tvrdí Putin

Ruský prezident Vladimir Putin tvrdí, že Ukrajinou dlouho očekávaná protiofenzíva už odstartovala, zatím ale není příliš úspěšná. O začátku protiútoku dříve hovořila i západní média, Ukrajina ji ale zatím stále nepotvrdila.

Vladimir Putin

"Rozhodně lze potvrdit, že ukrajinská ofenziva začala, nahrává tomu nasazení strategických záloh. Nepřítel ale neměl úspěch v žádném ze sektorů," řekl podle serveru Al Jazeera Putin s tím, že v posledních dvou dnech se na Ukrajině odehrávají intenzivní boje.

O tom, že protiofenziva odstartovala, píše i například server ABC News, který se odvolává na dva ukrajinské představitele, včetně zdroje blízkého prezidentovi Volodymyru Zelenskému. Web také zmiňuje zprávy o velké bitvě jižně od města Záporoží na jihovýchodě země či neověřené záběry dokazující zapojení tanků Leopard 2, které Kyjevu poskytlo Německo spolu s dalšími zeměmi. 
BBC s odkazem na ruské představitele a vojenské blogery informuje o ukrajinských útocích a těžkých bojích v Záporožské oblasti. Ukrajinští vojáci se snaží postoupit na jih od města Orichiv, kde se nepřítel podle vysoce postaveného činitele ukrajinského ministerstva obrany nachází v "aktivní obraně". 
Mnozí vojenští experti se podle BBC domnívají, že cílem protiofenzivy je Záporožská oblast. Argumentují snahou Kyjeva získat zpět přístup k Azovskému moři, rozdělit ruské jednotky vedví a eliminovat pozemní spojení s anektovaným poloostrovem Krym. 

Institut pro studium války (ISW) už ve čtvrtek napsal, že Ukrajina již od neděle 4. června podniká ofenzivní operace s různými výsledky na třech úsecích fronty. Konkrétně zmiňuje limitovaný, ale přesto zásadní útok na západě Záporožské oblasti v noci ze středy na čtvrtek. Rusové se podle zámořských analytiků ubránili a ve čtvrtek byli zpátky na původních pozicích. 

Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov ale ještě ve středu odmítl tvrzení ruské strany, že ukrajinská operace už začala. "Není to pravda. O tom, kdy to začne, rozhodne naše armáda. Až začneme protiofenzivu, každý to pozná a uvidí," řekl ukrajinský představitel podle deníku Guardian.

"Nemáme takové informace a nekomentujeme falešné zprávy jakékoliv typu," řekl před nedávnem agentuře Reuters i mluvčí ukrajinského generálního štábu. Tajemník ukrajinské bezpečnostní rady Oleksij Danilov pak dodal, že válka stále pokračuje a potrvá až do úplného vítězství.

Ruském šířené informace tak mohou být pouze součástí psychologické operace s cílem zmást nepřítele a vyvolat pochybnosti jak u veřejnosti, tak u západních partnerů. "Za účelem demoralizace Ukrajinců a uvedení v omyl budou ruští propagandisté šířit falešné informace o protiofenzívě ozbrojených sil Ukrajiny, jejím směřování a ztrátách ukrajinské armády," uvedlo podle serveru RBK-Ukrajina Centrum pro strategickou komunikaci ozbrojených sil Ukrajiny.

Sám Zelenskyj ale před několika dny uvedl v rozhovoru pro Wall Street Journal, že země je teprve připravena na dlouho očekávanou protiofenzívu. Už dříve přitom avizoval, že "první důležité kroky" vysoce očekávané vojenské protiofenzívy proti ruským silám budou podniknuty brzy, napsal server CNN. "Připravujeme se velmi vážně a určitě dojde k velmi vážným krokům," řekl Zelenskyj.

Zelenskyj oznámil, že tanky Abrams jsou na Ukrajině

25.09.2023 16:16 Ukrajinská armáda si převzala první americké tanky Abrams, dostat má celkem 31 strojů. O předání…

Rusové zaútočili drony a střelami na ukrajinskou Oděskou oblast

25.09.2023 09:33 V noci na dnešek došlo k ruskému útoku na Oděskou oblast na jihu Ukrajiny, při kterém byly použity…

Morawiecki vzkázal Zelenskému, aby přestal urážet Poláky

24.09.2023 21:23 Premiér Polska Mateusz Morawiecki vzkázal ukrajinskému prezidentovi Volodymyru Zelenskému, aby se…

Ukrajinské jednotky postupují do Záporožské oblasti, útočí na…

24.09.2023 19:50 Ukrajinské jednotky postupují hlouběji do Záporožské oblasti a útočí na Novoprokopivku, frontovou…

S utrpením Ukrajinců bychom si neměli zahrávat, řekl papež

24.09.2023 17:28 Papež František kritizoval obchodování se zbraněmi v souvislosti s válkou na Ukrajině, přičemž…

Británie údajně tajně jednala s Ruskem o globální bezpečnosti

24.09.2023 13:03 Britští představitelé během posledních 18 měsíců uprostřed ruské agrese vůči Ukrajině několikrát…

Lavrov: Západní mocnosti vstoupily do střetu s Moskvou tím, že poskytují…

24.09.2023 09:40 Západní mocnosti fakticky vstoupily do přímého střetu s Moskvou tím, že poskytují svou podporu…

Duda tvrdí, že spor o ukrajinské obilí by neměl poškodit vztahy mezi…

23.09.2023 20:55 Polský prezident Andrzej Duda uvedl, že spor ohledně dovozu ukrajinského obilí by neměl zásadněji…

Ficův Směr chce po volbách podat žalobu na Čaputovou

23.09.2023 18:40 Slovenská strana Směr-sociální demokracie (Směr-SD) plánuje podat návrh na obžalobu prezidentky…

Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut

23.09.2023 14:30 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj se zavázal osvobodit východoukrajinské město Bachmut i dvě…

Související:

Nejnovější