Ukrajinská vojska pokračují v útocích na jihu v Chersonské oblasti

Ukrajinská armáda pokračuje v ofenzívě v Chersonské oblasti na jihu země a v Luhanské oblasti na východě, zatímco ruská vojska se pokoušejí o útoky v Donbasu na východě Ukrajiny u Bachmutu a Avdijivky, vyplývá z údajů amerického Institutu pro studium války (ISW). Britská rozvědka podle zprávy britského ministerstva obrany upozornila na význam železnic pro ruské ozbrojené síly a zranitelnost tratí vůči sabotážím.

Ukrajinská armáda

Ukrajinští vojáci během uplynulých 24 hodin odrazili ruské útoky u devíti obcí, včetně Bachmutu, hlásí ukrajinský generální štáb v pravidelném přehledu situace na bojišti.

Nejtvrdší boje v Luhanské oblasti se svádějí u obcí Svatove a Kreminna, sdělil podle agentury TASS činitel z úřadů proruských separatistů Vitalij Kiseljov. Rusové podle mluvčího velitelství ukrajinských sil Východ dostali příkaz Svatove udržet a budují u něho obrannou linii. Tvrzení znepřátelených stran nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů.

Ukrajinský ministr obrany Oleksij Reznikov v rozhovoru se serverem Politico vyjádřil přesvědčení, že Západ poskytne Ukrajině i západní tanky a stíhačky, které pomohou Kyjevu vyhnat ruská vojska z ukrajinského území. Domnívá se však, že první kroky v tomto směru budou muset podniknout Spojené státy, aby je spojenci následovali. "Jsem skutečně optimista ohledně toho, že tanky Abrams budou v budoucnu možné, a jsem přesvědčen, že také stíhačky typu F-16, F-15 či gripeny ze Švédska také budou možné," řekl Reznikov. "Když slyšíte, že je to nemožné, znamená to, že to bude možné v budoucnu," poznamenal.

Reznikov v americké televizi Fox News připustil, že ukrajinskou ofenzívu v Chersonské oblasti zpomalilo deštivé počasí. "Taktikou krok za krokem ale budeme osvobozovat naše vesnice, po metrech a kilometrech," zdůraznil ministr. Nedomnívá se, že ruská vojska budou bojovat v ulicích Chersonu, protože by to pro ně znamenalo reálné riziko a nemožnost stáhnout se. Ukrajinci totiž za pomoci západních zbraní kontrolují lodní dopravu přes Dněpr, na jejímž pravém břehu Cherson leží.

O den dříve poradce šéf prezidentské kanceláře Oleksij Arestovyč odhadl, že osvobození Chersonu bude předcházet jedna z nejtěžších bitev války, protože Rusové spolu s evakuací úřadů a civilistů pokračují v posilování svých jednotek ve městě. V Chersonské oblasti se podle velitelství ukrajinských sil Jih dosud podařilo osvobodit více než 90 obcí.

Šéf ruské okupační správy Chersonské oblasti Vladimir Saldo dnes sdělil, že z domovů se od doby, kdy úřady minulý týden vyhlásily evakuaci několika měst na pravém břehu Dněpru, přesunulo už 70.000 civilistů. Saldo oznámil přesun obyvatel z pravého břehu Dněpru na levý minulé úterý a zdůvodnil ho hrozbou ukrajinských útoků.

Odpůrci války v Rusku útočí na železnice, které jsou pro ruskou armádu při přesunech sil na Ukrajinu klíčové, upozornilo dnes ve své pravidelné analýze situace na Ukrajině britské ministerstvo obrany. O nejnovějším takovémto útoku informovaly ruské úřady 24. října. Výbušné zařízení poškodilo železniční trať u obce Novozybkovo, která leží přibližně 15 kilometrů od rusko-běloruské hranice. K incidentu se přihlásila skupina ruských protiválečných aktivistů, která tvrdí, že od června provedla už šest těchto sabotáží. "Jde o součást širšího trendu útoků disidentů proti železnicím v Rusku i Bělorusku," sdělilo britské ministerstvo.

Ukrajinska pravda: Na Dnipro dopadly kusy ruské rakety, zahynula těhotná žena

Ukrajinské město Dnipro v úterý večer zasáhly úlomky z ruské rakety, které dopadly na čerpací stanici. Zahynula při tom těhotná žena a pracovník myčky. Podle internetového portálu Ukrajinska pravda o tom informovaly ukrajinské úřady. Gubernátor Dněpropetrovské oblasti později upřesnil, že zásah ruské rakety si vyžádal dva mrtvé a čtyři zraněné, z nichž tři jsou ve vážném stavu.

"To bylo tragické... ruská raketa zasáhla Dnipro, zabila dva lidi. Podle upřesněných informací jsou čtyři lidé zraněni, dvě ženy a dva muži. Všichni jsou v nemocnici. Tři jsou těžce zraněni," napsal na sociální síti Telegram šéf oblastní správy Valentyn Rezničenko.

Na čerpací stanici vznikl po dopadu úlomků rakety požár, který některé její části zničil. Podle ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského si kromě nejméně dvou obětí na životě vyžádal ještě tři zraněné. "Nikdy neodpustíme. Odplata bude spravedlivá a nevyhnutelná," napsal na facebooku prezident, který spojence Ukrajiny v poslední době žádá hlavně o dodávky prostředků protiraketové obrany.

Blinken a Stoltenberg jednali o Ukrajině, Rusko podle nich nechce…

08.02.2023 21:57 Pokračování vojenské pomoci Ukrajině bylo stěžejním tématem dnešní schůzky generálního tajemníka…

V Turecku a Sýrii pokračují záchranné práce, obětí zemětřesení je přes 12…

08.02.2023 21:24 Aktualizováno Zemětřesení, které v pondělí zasáhlo Turecko a Sýrii, si vyžádalo už přes 12.000 mrtvých, z toho…

Do jeslí u kanadského Montrealu narazil autobus, dvě děti zemřely

08.02.2023 20:33 Aktualizováno Dvě děti přišly o život a dalších šest utrpělo zranění, když v kanadském městě Laval nedaleko…

Ukrajinský prezident Zelenskyj potvrdil čtvrteční setkání s lídry EU

08.02.2023 19:50 Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes potvrdil, že se ve čtvrtek sejde s lídry Evropské…

Čína tvrdí, že počet úmrtí lidí s covidem-19 se výrazně snížil

08.02.2023 19:29 Čína tvrdí, že počet lidí nakažených covidem-19, kteří zemřeli v nemocnicích, se za poslední měsíc…

Scholz kritizoval veřejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu

08.02.2023 18:35 Aktualizováno Veřejné spory o dodávky zbraní na Ukrajinu škodí jednotnému postoji Západu a slouží ruské…

Zelenskyj je v Británii, na letišti ho uvítal premiér Sunak

08.02.2023 17:48 Aktualizováno Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj dnes zavítal na předem neohlášenou návštěvu Británie. Na…

Senát by měl podle Fischera označit Rusko za hrozbu pro bezpečnost světa

08.02.2023 14:04 Senát by měl podle zahraničního výboru označit Rusko v souvislosti s jeho vpádem na Ukrajinu za…

Erdogan je v oblastech zasažených zemětřesením, lidé kritizují pomalou…

08.02.2023 11:43 Aktualizováno Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan přijel do oblasti na jihovýchodě země, kterou téměř zcela…

Biden měl poselství o stavu unie. Mluvil o pokroku a potřebě spolupráce

08.02.2023 10:02 Americký prezident Joe Biden dnes ve svém poselství o stavu unie vyzdvihl ekonomické oživení USA po…

Související:

Nejnovější