Ukrajinské armádě na protiofenzívu zbývá měsíc, tvrdí USA

Podle předsedy sboru náčelníků štábů amerických ozbrojených sil Marka Milleyho má ukrajinská armáda na svou protiofenzívu 30 až 45 dní, než se počasí zhorší a začne bránit dalším operacím. Milley poznamenal, že Ukrajinci postupují pomaleji, než se očekávalo, ale těžké boje stále pokračují.

Ukrajinská armáda střeží své území (březen 2022).

Milley pro BBC zdůraznil, že je příliš brzy na to, aby se dalo říct, zda protiofenzíva Kyjeva selhala. Podle něj Ukrajina postupuje vytrvale skrze ruské obranné linie a konflikt je dlouhý, pomalý a těžký s mnoha ztrátami, což bylo ale očekávané.

Milley rovněž uvedl, že jak Spojené státy, tak Jižní Korea jsou znepokojeny plány Severní Koreje poskytnout Rusku zbraně pro použití na Ukrajině. Podle něj toto spojenectví ukazuje na chybu Ruska, když zahájilo invazi na Ukrajinu.

Britský protějšek Milleyho Tony Radakin zastává názor, že Ukrajina v této válce vyhrává a Rusko prohrává. Dodal, že ruským cílem bylo podmanit si Ukrajinu, což se nepodařilo. Ukrajina získala zpět 50 procent území, které bylo Ruskem obsazeno.

Aktuálně pokračují ukrajinské síly v protiofenzivních operacích v Doněcké oblasti a v Záporožské oblasti. Ruské síly naopak pokračují v útočných operacích východně od Charkova. Podle jednoho z nejvýše postavených ukrajinských generálů, Oleksandra Tarnavského, byl dosavadní pomalý postup Ukrajinců způsoben vysokou hustotou zaminování provedeného Ruskem.

Ukrajinské pěchotě se ale už podařilo dostat ke "třetí a poslední vrstvě" klíčové linie ruské obrany v Záporožské oblasti na jihu Ukrajiny. Uvedl to vojenský analytik George Barros z Institutu pro studium války (ISW). Generální štáb ukrajinské armády potvrdil, že ukrajinské síly postupují směrem k vesnici Novoprokopivka, která leží jižně od nedávno osvobozené obce Robotyne.

Ukrajinci se mohou podle analytika připravovat na prolomení linie u obce Verbove. Barros ale upozorňuje, že ukrajinské armádě se ještě nepodařilo dostatečně rozložit linii protitankové obrany, kterou tvoří dračí zuby a protitankové zákopy, aby přes ni dostala těžké vybavení.

Oblast kolem obce Verbove a nedaleké vesnice Robotyne na jižní frontě byla na začátku ukrajinské protiofenzívy vnímána jako jedna z nejlépe opevněných, což odráží taktickou důležitost tohoto sektoru. Ukrajina doufá, že se jí podaří skrze něj probojovat směrem k Azovskému moři a rozdělit tak ruskou armádu na dvě části.

Ukrajinští vojáci budou před dalším postupem dále muset překonat obranný zákop plný ruských vojáků, uvedl Barros. Zároveň poukázal na to, že když se Ukrajinci přebijí přes třetí vrstvu obranné linie Ruska, budou se muset ještě dostat přes polní opevnění, které se nachází za hlavní linií.

Zatím ale ukrajinská armáda postupuje, což potvrdil i mluvčí ukrajinského generálního štábu Pavlo Kovalčuk. "Dosáhli jsme úspěchu v oblasti Robotyne - Novoprokopivka a upevňujeme dosažené pozice," uvedl podle serveru Ukrajinska pravda.

Analytici rovněž poznamenali, že ukrajinské síly pokračují v rozšiřování průlomu, kterého již dosáhly v ruské obranné linii, a zdá se, že se pokouší dostat techniku a vojáky do taktických týlových oblastí linie.

Ukrajinské síly zahájily protiofenzivu v Záporožské a Doněcké oblasti před zhruba třemi měsíci, s cílem překonat ruská opevnění a přerušit ruský pozemní koridor podél Azovského moře. Tím by vzniklo přímé vojenské ohrožení anektovaného Krymu. V posledních týdnech dosáhly ukrajinské vojenské jednotky úspěchů u obce Robotyne, která byla jedním z klíčových bodů ruské obrany.

Fico dostal od Čaputové dva týdny na sestavení vlády

02.10.2023 18:53 Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová dnes pověřila předsedu vítězné strany v sobotních…

Ficův Smer není proruský, zní z Moskvy

02.10.2023 13:52 Slovenskou stranu Smer-SD je absurdní označovat za proruskou. Prohlásil to v pondělí mluvčí Kremlu…

Volby v Polsku se blíží. Do ulic vyrazil vládní i opoziční tábor

02.10.2023 08:40 Ve stínu voleb na Slovensku vyrazili lidé do ulic v další sousední zemi. Stovky tisíc lidí se v…

Teroristický útok v Turecku nepřežili oba útočníci

01.10.2023 21:41 Exploze během nedělního dopoledne otřásla Ankarou v blízkosti vládní budovy. Podle ministerstva…

Tragický požár klubu ve Španělsku si vyžádal nejméně sedm obětí

01.10.2023 17:34 Nejméně sedm lidí zemřelo v plamenech poté, co vypukl požár v nočním klubu ve španělském městě…

Fico vítězem voleb na Slovensku. Čaputová ho zítra pověří sestavením vlády

01.10.2023 16:06 Státní volební komise v neděli potvrdila výsledky parlamentních voleb na Slovensku, tedy i…

Exodus z Karabachu probíhá dál. Odešlo už 100 tisíc etnických Arménů

30.09.2023 21:51 Už přes 100 tisíc etnických Arménů odešlo ze sporného území Náhorního Karabachu do Arménie, vyplývá…

Zelenskyj tvrdí, že Ukrajina je první zemí s flotilou námořních dronů

30.09.2023 20:27 Ukrajina je podle Volodymyra Zelenského první zemí světa s flotilou námořních dronů. Stroje nutí…

Čaputová odvolila ve volbách, první výsledky půjdou ven později

30.09.2023 16:32 Voliči na Slovensku od rána odevzdávají hlasy v předčasných parlamentních volbách, už tak učinili i…

Slováci si v předčasných volbách vybírají nové složení parlamentu

30.09.2023 09:10 Úderem sedmé hodiny začaly předčasné parlamentní volby na Slovensku. Až do sobotní 22. hodiny mohou…

Související:

Nejnovější